امروز : جمعه, ۱ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/03 - 9:03 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رییس اداره بهزیستی بابل:

فقدان مناسب‌سازی مطلوب مبلمان شهری مهم‌ترین مشکل معلولان است

رییس سازمان بهزیستی بابل گفت: فقدان مناسب‌سازی مطلوب در مبلمان شهری مهم‌ترین مشکل معلولان است.

به گزارش بابل‌نوین به نقل از بلاغ، جعفر عمرانی در گفت‌وگویی اظهار کرد: باتوجه به لزوم ثبت مشخصات معلولان تحت پوشش در بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی و سامانه‌های مربوطه، ۶ هزار و ۲۳ نفر معلول در آمار رسمی این گروه جمعیتی در شهرستان بابل وجود دارد.

وی افزود: افراد با انواع معلولیت از قبیل معلولیت جسمی و حرکتی، بینایی و شنوایی، بیماران اعصاب و روان، معلولان ذهنی، افراد دارای مشکلات گفتاری و سالمندان تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند.

رییس سازمان بهزیستی بابل با اشاره به مشکلات معلولان ادامه داد: فقدان مناسب‌سازی مطلوب در مبلمان شهری مهم‌ترین مشکل معلولان است، گذرگاه‌ها، معابر، پیاده‌‌روها و مدخل ورودی بسیاری از ادارات، سازمان‌ها و واحدهای تجاری عمومی هنوز مناسب‌سازی نشدند، فراگیر نبودن امکانات در سطح جامعه مشکلات بسیاری را برای معلولان به بار می‌آورد.

این مسئول تصریح کرد: هرچند در جهت کاهش مشکلات معلولان اقداماتی در سطح شهرستان بابل انجام شده اما این‌ها کافی نیست، باید کلیه امکانات در سطوح مختلف جامعه به‌گونه‌ای در دسترس باشد که همه شهروندان به سهولت بتوانند از آن استفاده کنند و به‌عبارت دیگر رعایت حقوق شهروندی این گروه از جمعیت، ضمن عدالت شهروندی باید سرلوحه همه تصمیمات اجتماعی و عمران شهری باشد.

عمرانی اضافه کرد: نگاه یکسان و برابر، حق این قشر از جامعه است و همه آحاد جامعه باید نسبت به افراد معلول و افراد سالم دیدگاه یکسانی داشته باشند زیرا معلولیت محدودیت نیست‌، معلولان باید بتوانند همانند دیگر شهروندان از همه امکانات شهری استفاده کنند، اگر امکانات و خدمات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی به‌صورت فراگیر در دسترس معلولان قرار گیرد دیگر هیچ تفاوتی در دیدگاه مردم نسبت به معلولان و افرادی عادی وجود نخواهد داشت.

وی یادآور شد: اجرای کامل، صحیح و متعهدانه “قانون جامع حمایت از حقوق معلولان” با نظارت تخصصی سازمان بهزیستی کشور اثربخش‌ترین راهکار برای فعال‌سازی معلولان است، با این قانون در جامعه بستر لازم برای حضور فعال همه معلولان فراهم می‌شود و شاهد شکوفایی اجتماعی این عزیزان خواهیم بود.

عمرانی ادامه داد: نادیده گرفتن این قشر از جامعه  آسیب‌ها و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت، آسیب‌هایی که در خصوص عدم مناسب‌سازی مبلمان شهری مطرح است نه تنها برای افراد معلول مشکل می‌آفریند بلکه خانواده آن‌ها را هم درگیر می‌کند، آسیب‌های اجتماعی دیگری مانند اشتغال، اعتیاد ناشی از بیکاری، مشکلات اقتصادی، معیشتی و درمانی معلولان در درجه‌های بعدی قرار دارند.

رییس سازمان بهزیستی بابل خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی در بابل به منظور کاهش مشکلات این عزیزان، با توجه به اهداف سازمانی و ماموریت‌های تخصصی خود مراکز مشاوره، نگهداری و توانبخشی شبانه‌روزی را ایجاد کرد که به نگهداری معلولیت‌های مختلف با شرایط اختصاصی اقدام می‌کنند.

عمرانی افزود: پذیرش معلولان و سالمندانی که شرایط نگهداری در کنار اعضای خانواده را ندارند از اقداماتی است که این سازمان برعهده گرفته است، کلیه حمایت‌های توانبخشی، درمانی، مددکاری، آموزش و حرفه‌آموزی در این مرکز با توجه به نوع و به تناسب میزان معلولیت به‌طور شبانه‌روزی ارائه می‌شود، مرکز نگهداری معلولان ذهنی، مرکز نگهداری سالمندان، مراکز حرفه‌آموزی و توانبخشی نمونه‌هایی از مراکز نگهداری این عزیزان در سطح شهرستان بابل است.

وی روز معلولان را فرصتی در شناخت توانایی معلولان دانست و اذعان کرد: برنامه‌های متعددی در روز جهانی معلولان توسط سازمان بهزیستی و مراکز تابعه در سطح این شهرستان تدارک دیده شد، روز جهانی معلولان فرصتی است تا توانایی این عزیزان به مردم نمایش داده شود، از این‌رو هدف اصلی این برنامه‌ها ایجاد شناخت بیشتر و بهتر برای آحاد جامعه از توانمندی‌های معلولان است.

عمرانی ادامه داد: برپایی غرفه‌های دستاورد معلولان، جشن شادی‌آفرین با هدف بها دادن بیشتر به این قشر از جامعه با حضور معلولان، برپایی نمایشگاه آثار هنری این عزیزان، مسابقات ورزشی در رشته‌های مختلف متناسب با وضعیت جسمی آن‌ها، مسابقات هنری و نقاشی ویژه معلولان با همکاری مدارس استثنایی و نمایش تئاتر معلولان در سطح شهر برخی از برنامه‌های سازمان بهزیستی شهرستان بابل است که  با حضور مسئولان کشوری و استانی اجرا خواهد شد.

رییس سازمان بهزیستی بابل در پایان گفت: برای معرفی توانایی این قشر از جامعه که کمتر به آنان توجه می‌شود دست نیاز به‌سوی همه نهادها، مسئولان، اصحاب رسانه و مطبوعات دراز می‌کنیم و باید همگی از حضور و مشارکت معلولان در سطح جامعه حمایت کنیم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين