امروز : پنج شنبه, ۷ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/04 - 0:08 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رییس سازمان بهزیستی کشور:

پیشگیری از معلول‌زایی و اقدامات غربالگری‌ در دستور کار سازمان بهزیستی قرار دارد

رییس سازمان بهزیستی کشور در بابل گفت: از آن جهت که اقدامات پیشگیرانه مقرون به صرفه‌تر است، راهبرد اول سازمان این است که باید از آسیب‌ها با رویکردهای علمی و به کارگیری نقطه نظرات کارشناسانه و تخصصی پیشگیری کنیم، پیشگیری از معلول‌زایی و اقدامات غربالگری‌ در دستور کار سازمان بهزیستی کشور قرار دارد.

به گزارش بابل نوین، انوشیروان محسنی‌بندپی معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور در جشن مردمی روز جهانی معلول در بابل اظهار کرد: حضور در جمع صمیمی و با انگیزه عزیزانی که  آستین همت را بالا زدند برای بنده افتخار است، عزیزانی که هرچه در طبق اخلاص داشتند برای نگهداری، مراقبت  و توانبخشی معلولان این شهرستان به کار گرفتند.

وی افزود:  سازمان بهزیستی سه راهبرد را مدنظر قرار دارد، فراگیری خدمات، در دسترس بودن آن و استفاده از مشارکت‌های اجتماعی، تمام تلاش  سازمان این است که از همه یافته‌های علمی، تخصصی و کارشناسی بهره بگیریم و از بروز و شیوع آسیب‌ها و معلولیت جلوگیری کنیم، این به دلیل دغدغه‌مندی مسئولان تراز اول کشور به ویزه مقام معظم رهبری به اموراتی چون اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی است

این مسئول ادامه داد: از آن جهت که  اقدامات پیشگیرانه مقرون به صرفه‌تر است، راهبرد اول سازمان این است که باید از آسیب‌ها با رویکردهای علمی و به کارگیری نقطه نظرات کارشناسانه و تخصصی پیشگیری کنیم، پیشگیری از معلول‌زایی و اقدامات غربالگری‌ در دستور کار سازمان بهزیستی کشور قرار دارد.

 محسنی‌بندپی تصریح کرد: در سازمان بهزیستی استان مازندران نیز شرایطی فراهم شده که برای  ۸۰ درصد کودکان زیر یک سال غربالگری شنوایی سنجی صورت گیرد و اگر به مواردی از قبیل کاشت حلزون و اقدامات تکاملی نیازمند به مراکز درمانی و تخصصی ارجاع داده شوند.

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: در بحث کم‌بینی چشم که یکی از مهم‌ترین عامل کم‌بینایی و نابینایی افراد زیر ۲۰ سال اطلاق می‌شود سازمان بهزیستی مازندزان ۸۵ درصد از کودکان سه تا  پنج سال را  تحت پوشش تنبلی چشم قرارداد.

وی اجباری بودن آزمایش غربالگری ژنتیک را کار مهمی دانست و افزود: بحث غربالگری ژنتیک در ازدواج و اجباری بودن آن کار بسیار خوبی است که با همکاری دولت، مجلس، وزرات بهداشت و سازمان بهزیستی محقق شد.

این مسئول کشوری گفت: ما پرسش‌نامه سه صفحه‌ای در را در اختیار زوج‌ها قرار می‌دهیم و بدین طریق نظام سلامت کشور خانواده‌های در حال خطر را شناسایی می‌کند، با این پرسشنامه متوجه می‌شویم که این خانواده به لحاظ ژنتیک چه مشاوراتی لازم دارند که به مراتب متخصصان بالاتر ارجاع داده می‌شوند.

وی ادامه داد: این آیین‌نامه تکمیل شده و این آمادگی در ما وجود دارد، همچنین پیش از ابلاغ این آیین‌نامه نیز زمینه اجرای آن را در دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل شروع کردیم، شرایطی فراهم شد که افراد خیلی زود مورد مشاوره ژنتیک قرار بگیرند و آنهایی کهد نیاز به آزمایش‌های تخصصی ژنتیک دارند  به مراکز تشخیص اختلالات ژنتیکی معرفی شوند.

محسنی‌بندپی ضمن تقدیر از زحمات مرکز نگهداری معلولان نوشیروانی خاطرنشان کرد: در این مرکز بیش از ۵۰۰ معلول نگهداری و مراقبت می‌شود از این‌رو به دریافت تسهیلات و خدمات تخصصی نیاز دارند، برای تامین این هزینه‌ها به مشارکت و یاری مردم نیاز است زیرا اگر تنها دولت بخواهد این کار را انجام دهد زیر این بار سنگین می‌ماند.

وی در پایان گفت: لایحه حمایت از حقوق افراد معلول توسط دولت به مجلس پیشنهاد شد، اولین بند این لایحه مناسب‌سازی شرایط برای معلولان است که تحرک‌پذیری، حضور فعال و مناسب عزیزان را در مجامع حرفه‌آموزی و اشتغال به همراه دارد.

 

دیدگاه بینندگان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين