امروز : سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/05 - 11:47 ذخیره فایل ارسال به دوستان

خطرات استفاده از اپلیکیشن‌های دوستیابی در کسب و کارها

در مورد اپلیکیشن‌های دوستیابی باید دانست که در معرض خطر قرار گرفتن تنها به کارمندان محدود نمی‌شود و خطر می‌تواند یک مجموعه را تحت تاثیر خود قرار بدهد.

به گزارش بابل نوین،دستگاه‌های مختلف مورد استفاده، مثل کامپیوترها یا گوشی‌های هوشمند به ندرت به صورت انحصاری برای کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها پر از بازی، مسنجر و حتی برنامه‌های دوستیابی هستند. بسیاری از کسب و کارهای مدرن ترجیح می‌دهند که سرگرمی‌ها و علاقمندی‌ها را لحاظ نکنند تا با کسب و کار آنها تداخلی نداشته باشد و مشکلی بوجود نیاید.
اما در مورد اپلیکیشن‌های دوستیابی باید دانست که در معرض خطر قرار گرفتن تنها به کارمندان محدود نمی‌شود و خطر می‌تواند یک مجموعه را تحت تاثیر خود قرار بدهد. ما مطالعه‌ای را برای شناسایی تهدیدات انجام دادیم که در آن اپلیکیشن‌های دوستیابی عاملی مهم برای به خطر انداختن کسب و کارها بودند.

اپلیکیشن‌های دوستیابی در محل کار
در ابتدا، بیش از نیمی (۵۱%) از کاربران سایت‌ها و اپلیکیشن‌های دوستیابی با لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمندی که برای کار استفاده می‌کنند، وارد می‌شوند. علاوه بر این، ۳۸% از پاسخ دهندگان مکاتبات تجاری را دنبال می کنند و ۳۳% از آن‌ها از اسناد در چنین دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند. این اطلاعات می تواند مورد علاقه شدید رقبای بالقوه یا سایر مجرمان قدیمی قرا بگیرد.

اگر این موضوع به اندازه کافی بد نیست، اما شاید با دانستن اینکه کارمندان به راحتی می توانند راه را برای ورود مجرمان به یک کسب و کار باز کنند کمی ترسناک و وحستناک به نظر برسد. گاهی اوقات مجرمان تلاش می کنند تا شرایط را برای فریب یک کاربر دوستیابی فراهم کنند و اینگونه راه را هموارتر سازند، آنها از هر راهی برای فریب استفاده می‌کنند و در بسیاری از موارد حدود ۲۰% از مجرمان خود را به عنوان مدیران میانی، ۱۹% از آنها خود را به عنوان کارمندان ماهر (مهندسان و محققان) و ۱۱% از آنها به عنوان مدیران ارشد یا صاحبان کسب و کارها معرفی می‌کنند. معرفی کردن در چنین جایگاه‌های اجتماعی هر شخصی را برای ارتباط گرفتن با مجرمان ترغیب می‌کند و مجرمان از این موضوع آگاه هستند.

هانی پات جدید
طبق آمار بدست آمده، ۷۰ درصد از کاربران مرد بر روی لینک هایی که شامل پیام هایی خصوصی از جانب زنان جذاب است،  کلیک می‌کنند. این لینک‌ها می توانند کاربر را به هر نقطه از جمله وب‌سایت‌های فیشینگپ هدایت کند و آن ها را دردسر بزرگی بیندازد. فکر می‌کنید این حمله هدفمند تا چه اندازه آسان بود؟ بله این ارتباط از جایی شروع می شود که شما به یک شخص غریبه اعتماد می کنید و فریب او را می‌خورید و سپس با کلیک بر روی لینکی که وی به عنوان “آلبوم عکس های خود” برای شما ارسال کرده است به دام بیفتید.

یکی دیگر از خطرات اپلیکیشن‌های دوستیابی در تلفن‌های هوشمند، آسیب پذیری‌های رایج آنها است. همانطور که کارشناسان امنیتی نشان داده اند، حتی برنامه‌های محبوب و پرطرفدار نیز از اطلاعات شخصی ما محافظت نمی‌کنند. برخی از مجرمان از لوکیشن کاربران و برخی دیگر با شبکه‌های اجتماعی آنها اقدام به دوستی می کنند و از این طریق آنها را فریب می‌دهند.

ساده لوحی کاربران در بسیاری از مواقع باعث می شود تا مجرمان بتوانند به حساب‌های کاربری قربانیان، اطلاعات شخصی آنها و حتی حساب‌های مالی آنها دسترسی یابند. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم دستگاه‌هایی که در کسب و کارها هم برای استفاده شخصی و هم کاری کاربرد دارند، می توانند همانند یک آسیب پذیری عمل کنند و نه تنها یک دستگاه بلکه یک شبکه را آلوده سازند.

چگونه می‌توان از چنین فریب‌هایی محفوظ ماند؟
طبق معمول هیچ راه قطعی برای در امان ماندن وجود ندارد. و در رابطه با امنیت سایبری نمی توان با قطعیت تمام صحبت کرد. شاید نیاز است در این رابطه به کارمندان خود آموزش ها و هشدارهای لازم را بدهید تا بتوان جلوی خساراتی از این قبیل را گرفت. هر شخصی که در دنیای مجازی زندگی می کند، بایستی با خطرات و اتفاقاتی که می تواند به زندگی واقعی آنها صدمه بزند، آشنا باشد و آنها را کنترل کند. کاربران باید با آخرین تهدیدات سایبری آشنا باشند و راه‌های محافظت در برابر  آنها را اعمال کنند.

Kaspersky Seсurity Awareness ، این برنامه آموزشی، همانند یک دوره مقدماتی برای یادگیری مبانی امنیت سازمانی است که کارمندان را از تمامی تهدیداتی که می تواند عامل آنها منابع انسانی باشد و یک مجموعه را به خطر بیندازند، آگاه می‌سازد.

البته بکارگیری یک راهکار امنیتی قوی نباید فراموش شود. راهکارهای امنیتی شامل آنتی‌ویروس‌های مناسب تلفن‌های هوشمند می‌شود، زیرا در حال حاضر محبوب‌ترین پلتفرم برای برنامه‌های دوستیابی دستگاه‌های هوشمند است. با نصب راهکارهای مناسب روی شبکه‌های سازمان و قرار دادن راهکارهای امنیتی برای تلفن های هوشمند می‌توانید میزان خطرات این چنینی را به حداقل خود برسانید./ز

ایتنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين