امروز : شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/06 - 13:54 ذخیره فایل ارسال به دوستان

ابزاری موثر در عصر دیجیتال

به گزارش بابل نوین، معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان اینکه قصه‌گویی در فرهنگ ایرانی ریشه دارد گفت: قصه‌گویی به‌عنوان یک ابزار موثر در عصر دیجیتال در ترویج فرهنگ ایرانیان نقش بسزایی دارد.

رضا قمرزاده در آیین اختتامیه بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی حوزه پنج کشور که با حضور رضا محمدرضا خباز استاندار سمنان، مدیران کل و رابطان استان‌های حوزه‌ پنج کشور، در تالار همایش مجتمع فرهنگی‌ هنری کانون پرورش فکری سمنان برگزار شد ضمن ابراز رضایت از برگزاری جشنواره قصه‌گویی در سمنان، از قصه، قصه‌گو و قصه‌شنو، به عنوان سه محور مهم در موفقیت قصه‌گویی نام برد و اظهار کرد: قصه‌هایی که از ضمیر نویسنده سرچشمه می‌گیرند، قصه‌های خوب و تأثیرگذای هستند.

دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، قصه خوب را تراوش فطرت نویسنده دانست و اضافه کرد: فطرتی که خداوند به انسان‌ها داده، در جست‌وجوی زیبایی و خوبی است و لذا هنگامی که این فطرت در قالب یک قصه از انسان تراوش می‌کند، بر انسان تاثیر عمیق می‌گذارد.

قمرزاده گفت: هر چقدر قصه‌گو زیبایی قصه را بفهمد و هر قدر فهم و معرفت قصه‌گو نسبت به محتوایش عمیق‌تر باشد تأثیرش بر قصه‌شنو بیشتر می‌شود.

او با بیان اینکه قصه‌گو باید خودش را در متن قصه بپروراند، اظهار کرد: هر چقدر قصه از دل نویسنده بیرون آمده باشد تأثیرش در شنونده بیشتر است.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کشور بیان کرد: بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی به دلیل استقبال از جشنواره قصه‌گویی و تعداد بالای شرکت‌کنندگان و همچنین داوری زنده، نسبت به دوره‌های قبل بسیار متفاوت در حال برگزاری است.

قمرزاده ترویج فرهنگ قصه‌گویی را از مهم‌ترین اهداف بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی برشمرد و خاطرنشان کرد: هدف از قصه‌گویی باید بیدارسازی کودکان باشد.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کشور با بیان اینکه قصه‌گویی در جامعه ما ریشه داشته و بر رفتار کودکان و نوجوانان تأثیر بسزایی دارد گفت: قصه‌گویی یک ابزار تربیتی است که به شنونده منتقل می‌شود و ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان تلگرام از همین افراد هستند.

مهدی جمال مدیرکل کانون پرورش فکری استان سمنان نیز در این آیین با بیان اینکه قالب قصه‌گویی امروز مثل دو دهه قبل نیست، اظهار کرد: کانون پرورش فکری با قدمت ۵۰ ساله افتخار می‌کند که توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند و روش قصه‌گویی در حال حاضر بسیار متفاوت و با متدهای جدید به کودکان و نوجوانان ارائه می‌شود.

او با بیان اینکه محور کار کانون کتاب است، گفت: کانون پرورش فکری توانسته با یک روش غیرمستقیم کودکان را با فرهنگ غنی کتاب و کتاب‌خوانی آشنا کند و با نگاه تربیتی در کنار آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ قصه‌گویی تلاش می‌کند.

جمال ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی را به‌وسیله قصه‌گویی، مهم و تأثیرگذار دانست و گفت: قصه‌های کانون پرورش فکری در راستای کلام وحی است.

مدیرکل کانون پرورش فکری استان سمنان با بیان اینکه اگر در کار قصه‌گویی ابزار تربیتی نباشد، تاثیرگذار نیست، افزود: ۴۱ قصه‌گو از استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، تهران، البرز و سمنان در بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی حوزه‌ پنج کشور در سمنان شرکت کردند.

او در پایان بیان کرد: استان سمنان توانست در برگزاری بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی حوزه‌ پنج کشور خوب و شایسته بدرخشد و فرصت مناسبی بود تا پتانسیل و ظرفیت‌های فرهنگی به سطح جامعه قصه‌گویی بین‌المللی معرفی شود.

حسن دولت‌آبادی، محمد سیمزاری، مجید قناد و مژگان خلیل‌پور، هیئت داوران بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی حوزه‌ پنج کشور پس از بررسی اجرای ۴۰ قصه در سه بخش کانونی، رضوی و آزاد توسط قصه‌گویان استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، تهران، البرز و سمنان، برگزیدگان نهایی و شایسته تقدیر را به شرح زیر معرفی کردند:

در بخش رضوی: طاهره‌سادات سجادی قصه‌گوی استان البرز با قصه «بی‌بی جان»

در بخش آزاد: زینب قمری قصه‌گوی استان البرز با قصه «معدن زغال سنگ کجاست؟»

در بخش کانونی: پاییزه طاهری قصه‌گوی استان تهران با قصه «آرش کمانگیر و مرد عنکبوتی»، محسن ساجدی‌فر قصه‌گوی استان خراسان رضوی با قصه «دختر چهل گز قد و چهل گز مو»، افسانه رحمانی‌فضلی قصه‌گوی استان خراسان شمالی با قصه «سلطان گرد و قلمبه و جواب رک و راست»، مریم صرفی قصه‌گوی استان سمنان با قصه «خیجه‌چاهی» و ربابه هاشمی قصه‌گوی استان مازندران با قصه «فانوس‌های روشن».

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين