امروز : دوشنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/07 - 16:20 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سهم ۴۰۰ هزار میلیارد ریالی اقتصاد در حوزه دیجیتال

معاون حقوقی وزیر ارتباطات گفت: اقتصاد دیجیتال یا آی سی تی در دنیا به شدت در حال رشد است و این اقتصاد در کشور یک سبد 40 هزار میلیارد تومانی دارد.

به گزارش بابل نوین،مرتضی براری روز پنجشنبه در همایش روز محلس در شهرستان محمودآباد مازندران افزود: یکی از مهمترین اولویت‌های کشور رونق اقتصادی یعنی خلق ثروت حداکثری از ظرفیت‌های کشور و همواره مورد تاکید رهبری در همه سالهای گذشته بوده و شعار هرسال یک دهه گذشته نیز تولید و رونق اقتصادی و اشتغال بوده است.

وی اشتغال و رونق اقتصادی را دغدغه شهرستان‌های مازندران از جمله محمودآباد برشمرد و افزود: سبدهای درآمدی استان مازندران کشاورزی، طیور، گردشگری و صنایع مرتبط با دریاست و یکی از سبدهای جدید می‌تواند حوزه آی سی تی باشد.
معاون پارلمانی وزیر ارتباطات اظهار کرد: اقتصاد دیجیتال یا آی سی تی مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان است یعنی اقتصاد مبتنی بر خلاقیت و نواوری و نیروی انسانی است.
براری ادامه داد: در نسل چهارم دانشگاه‌ها که شامل نواوری، کارآفرینی و خلاقیت است پس از نسل‌های اول و دوم و سوم با عناوین آموزش، پژوهش و فناوری، می‌توان با جمعیت پنج میلیونی دانشجو به عنوان سرمایه نظام، خلاقیت در اقتصاد ایجاد کرد.
معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: دانشجو امروز ظرفیت نظام است و باید تلاش کنیم این ظرفیت به تهدید تبدیل نشود، امرور مهمترین دغدغه استان‌ها بیکاری قشر دانشجو است پس چگونگی خلق این اقتصاد و سبد سوال است.
براری افزود: آی سی تی هم خود، یک ظرفیت و زیرساخت و موتور توسعه است هم با آن می‌توان اقتصاد گردشگری استان مازندران را ارتقا داد.
وی گفت:با ورود آی تی به صنعت بانکداری و سیستم‌ای تی ام به عنون نمونه و کار با موبایل هزینه‌ها کاهش یافت، رفاه، بهره وری، کیفیت و تنوع خدمات افزایش یافته، چون شاخص‌های توسعه را افزایش داده یا در صنعت حمل و نقل کاهش آلودگی، ترافیک، مصرف سوخت و استهلاک ماشین را بدنبال داشته است و امروزه دولت به جد دنبال این موضوع است.
وی افزود: اولین قانونی که در دولت یازدهم در مجلس تصویب شد قانون مرتبط با وزارت ارتباطات بود، یک مصوبه چندخطه باعث شد ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت‌های کشور بشود که بیش از یکهزار میلیارد تومان از ان در استان مازندران در این ۴ ساله سرمایه گذاری شد.
معاون پارلمانی وزیر ارتباطات تصریح کرد: رشد ۱۳ برابری شبکه انتقال استان، رشد ۲۰ برابری پهنای باند از مهمترین اتفاقات در مازندران بوده و تا پایان سال تمام شهرهای استان به نسل ۴ امکانات ارتباطی تلفن همراه مجهز می‌شوند.
براری با اشاره به توسعه شبکه فیبر نوری و شبکه اینترنت به بیش از یکهزار و ۸۰۰ روستا در مازندران، افزود: با سرمایه گذاری صورت گرفته استان مازندران همواره رتبه دوم و سوم حوزه آی سی تی کشور را دارد.
وی با بیان اینکه مجلس نقش اساسی در ریل گزاری توسعه همه جانبه کشور دارد، ادامه داد: در خصوص اساسنامه پست نیز این اجازه را داده است که بخش خصوصی وارد این حوزه شود، پیش بینی ما این است که طی یکسال آینده اقتصاد پست کشور که اکنون حدود ۷۵۰ میلیارد تومان است، رشد ۲ برابری داشته باشد.
معاون پارلمانی وزیر ارتباطات گفت:این زیر ساخت یعنی سرمایه گذاری حوزه ‘ای سی تی’ می‌تواند استان را توسعه دهدو منتج به اشتغال شود.
براری با اشاره به اینکه امروز خدمات بخصوص در بخش دیجیتال یکی از قطب‌های اقتصادی است، افزود:اما متاسفانه کشورمان نسبت به کشورهای پیشرفته در این حوزه ۳۰ درصد کمتر درآمد زایی دارد که آی سی تی می‌تواند آن را رشد دهد.
وی با بیان اینکه زیر ساخت‌های لازم در کشور وجود دارد گفت: آمادگی داریم خدمات در حوزه فناوری و دیجیتال را توسعه دهیم و همچنین از سرمایه گذاران می‌خواهیم در این بخش سرمایه گذاری کنند و در صورت عدم استقبال سرمایه گزاران محلی شرکت‌های سرمایه گذار آمادگی ورود به این حوزه را دارند.
وی گفت: اکنون آمادگی کامل داریم تا زیرساخت‌های شهر هوشمند را توسعه دهیم که فصل مشترک ما و مدیران شهری است.
همایش بزرگداشت روز مجلس با حضور مسئولین کشوری و استانی در سالن غدیر اداره فرهنگ و ارشاد محمودآباد برگزار شد./ز
دانشجو
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين