امروز : جمعه, ۱ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/08 - 10:39 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سهم ۹۳ درصدی عوامل محیطی در ابتلا به سرطان

به گزارش بابل نوین، ناصر پارسا متخصص ژنتیک و سرطان درباره سرطان اظهار کرد: سرطان یکی از ۳۳ هزار بیماری است که در محیط زیست وجود دارد، طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در صورتی که افراد اصلاحاتی را در سبک زندگی‌شان انجام بدهند، ۴۰ درصد از سرطان‌ها کاهش پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: یکی از عواملی که در ایجاد سرطان‌ها نقش اساسی دارد، استعمال سیگار و دخانیات است در دود دخانیات چهار هزار نوع ماده شیمیایی وجود دارد که از این میان ۷۰ مورد سرطان زا هستند، همچنین یک وعده قلیان نیز برابر با ۱۰۰ نخ سیگار است.

این متخصص ژنتیک و سرطان افزود: مصرف مشروبات الکلی نیز آسیب‌های جدی را به دستگاه گوارش وارد می‌کند، همچنین این مشروبات در ایجاد سرطان‌های مختلف نیز مانند دهان، مری، معده،‌ مثانه، روده کوچک و بزرگ نیز نقش موثری دارند، به طوری که دود سیگار و قلیان در ایجاد ۱۲ نوع سرطان موثر است.

مواد غذایی که سبب ابتلای افراد به سرطان می شوند

پارسا تاکید کرد: مصرف مواد غذایی که حاوی چربی حیوانی هستند نیز سبب بروز سرطان می‌شود، استفاده از گوشت قرمز ۲ بار در هفته برای اشخاص کافی است، بنابراین افراد باید بیشتر از مواد غذایی همچون مرغ، ماهی، حبوبات، سبزیجات و میوه استفاده کنند، زیرا سبزیجات، میوه‌ها و حبوبات بالاترین درصد فیبر را دارند و فاقد کالری هستند، افراد باید آش‌های سنتی و محلی را جایگزین غذاهای چرب و فست‌فودها کنند.

وی تصریح کرد: در محیط زیست نیز ۱۰۰ هزار مواد شیمیایی وجود دارد که از این میان ۶۰۰ مورد سرطان‌زا هستند، اشعه رادیواکتیو و نور ماورای بنفش خورشید به علت اینکه انرژی زیادی دارند بر اثر برخورد با پوست تولید سرطان پوست می‌کنند، همچنین پنبه نسوز نیز در ایجاد سرطان ریه موثر است.

این متخصص ژنتیک و سرطان گفت: ورزش یکی از عواملی است که از ایجاد سرطان جلوگیری می‌کند، افراد روزانه باید حدود یک ساعت ورزش کنند، البته باید با افزایش سن ورزش‌های سبک‌تر جایگزین ورزش‌های سنگین شوند تا آسیبی به مفاصل وارد نشود.

هفت درصد از سرطان‌ها وراثتی هستند

پارسا اظهار کرد: هفت درصد از سرطان‌ها وراثتی هستند و ۹۳درصد عوامل محیطی در ایجاد سرطان نقش دارند که از جمله این عوامل محیطی می‌توان به آلودگی هوا، استعمال سیگار و دخانیات، مصرف مشروبات الکلی، استفاده از گوشت قرمز و چربی های اشباع شده اشاره کرد.

وی بیان کرد: مواد شیمیایی وارد هسته سلول می‌شود و ماده ژنتیکی را ناقص می‌کند، در نتیجه ژن ناقص شده سبب می‌شود که ژن‌های بعدی نیز ناقص شوند، بنابراین سلول سرطانی می‌شود البته از زمانی که نخستین جهش‌زایی ژنتیکی به وجود می‌آید تا زمانی که سلول سرطانی شود هفت سال طول می‌کشد، علم امروز بشر نیز نمی‌تواند به کمک غربالگری سلول سرطانی را پیدا کند، ما فقط می‌توانیم یک توده سرطانی که حاوی ۵۰ میلیون سلول سرطانی است یافت کنیم.

پارسا در پایان یادآور شد: در صورتی که بتوانیم در مراحل اولیه سرطان را کشف کنیم تقریبا می‌توانیم به طور صد درصد آن را درمان کنیم منظور از مراحل اولیه مراحلی است که سرطان به سایر نقاط بدن پخش نشده باشد، سرطان باید در همان نقطه‌ای که آغاز شده است، نابود شود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين