امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/08 - 18:08 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سازمان‌های بین‌المللی نشان دادند که هیچ حرکتی به جز همسویی با آمریکایی‌ها ندارند

به گزارش بابل نوین، محمدرضا حاجیان کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به واکنش‌های سیاسی صورت گرفته نسبت به تصمیم ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اظهار کرد: حرکت‌ها و اظهارنظرهای سیاسی که تاکنون ازسوی کشورهای منطقه شده، شاید حداقلی از تأثیر را داشته است ولی عملا نتیجه‌بخش نخواهد بود.

وی ادامه داد: ما به غیر از ایران، عراق وسوریه کشوری اسلامی که بخواهد مقابله جدی کند نداریم؛ آیا کشوری مانند عربستان سعودی قادراست اقدام عملی در مقابل آمریکایی‌ها وصهیونیست‌ها انجام دهد؟ یا کشوری مثل مصر که تمام هستی و امید دولت آن به آمریکا است؟

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: ممکن است بعضی‌ها استناد به قوانین و حقوق بین‌الملل کرده و امید به سازمان‌های بین‌المللی داشته باشند، در حالی که سازمان‌های بین المللی در طول هفتاد سال گذشته نشان دادند که عملا هیچ حرکتی به جز همسویی با آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی نداشتند.

حاجیان ضمن ابراز امیدواری به اینکه حداقل تاثیرمثبت این نوع اقدامات آمریکا، ضربه‌ای باشد برای بیدار شدن مردم کشورهای منطقه،گفت: آنچه را که می‌توان به آن امیدوار بود آگاهی مردم است؛ در یک دهه اخیرمشاهده کردیم که برخی کشورهای عربی می‌خواستند توجه مردم را ازموضوع فلسطین منحرف کنند و به سوی دیگری سوق بدهند، به عنوان مثال سعودی‌ها تلاش داشتند تا مسئله دشمنی با ایران را جایگزین نفرت از اسرائیل کنند.

وی درپایان با بیان اینکه آنچه تا به امروز باعث زنده نگه داشته شدن استقلال‌‌خواهی فلسطینی‌ها شده همین آگاهی مردم حرکت‌های خودجوش بوده است ، خاطرنشان کرد: اگرهم انتفاضه ای شکل بگیرد مانند دو انتفاضه قبلی این مردم هستند که آن را شکل خواهند داد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين