امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/09 - 10:47 ذخیره فایل ارسال به دوستان

مردمی بودن مسابقات دارالقرآن ‌امام علی(ع) بودجه‌ای را به دولت تحمیل نمی‌کند/ رقابتی با قضاوت ۵۰ داور

به گزارش بابل نوین،مرتضی نجفی قدسی، مسئول دارالقرآن امام علی(ع) ضمن اشاره به رقابت‌های یازدهمین دوره مسابقات سراسری این دارالقرآن، گفت: این دوره از مسابقات در بخش بانوان همزمان با میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) از روز گذشته، ۱۵ آذرماه آغاز شد و تا جمعه، ۲۴ آذرماه به مدت ۱۰ رو ادامه دارد.
مسئول برگزاری مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی (ع) با اشاره به اینکه در این دوره از مسابقات که حدود ۷ هزار و ۲۰۰ نفر از بانوان از سراسر کشور در این مسابقات هستند، ادامه داد: برنامه‌ریزی حضور متسابقین به گونه‌ای تعیین شده است که از وقتشان استفاده بهینه شود به اینگونه با برنامه‌ریزی مشخص هر شرکت‌کننده ۳۰ دقیقه پیش از آغاز زمانی که برای حضورش در مجموعه شهدای هفتم تیر مشخص شده، به منظور دریافت نوبت باید در مجموعه باشد.
نجفی قدسی با تأکید بر اینکه هر متسابق با ورود به پایگاه اینترنتی این دارالقرآن و وارد کردن کد ملی می‌تواند از زمان حضورش در مسابقه آگاهی پیدا کند، بیان کرد: امیدست با این برنامه‌ریزی بتوانند این تعداد کثیر در این مسابقات حضور بهم برسانند.
وی با اشاره به افزوده شدن گروه سنی به این دوره از مسابقات نسبت به سال گذشته، اظهار کرد: یعنی مسابقات در سه گروه نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار می‌شود، یعنی گروه‌های سنی زیر ۱۶ سال، ۱۶ تا ۳۰ سال و بالای ۳۰ سال؛ لذا در اختتامیه از نفرات اول تا سوم در شش رشته و سه مقطع تجلیل به عمل می‌آید.
مسئول دارالقرآن امام علی (ع) بیان کرد: این دوره از مسابقات در ۱۰ سالن مجزا با ۱۰ گروه داوری پنج نفره درحال انجام است و حدود ۵۰ داور به همراه ناظرین فنی مشغول برپایی مسابقه هستند.
وی با اشاره به دیگر ویژگی بارز این مسابقات، ادامه داد: با وجود فرصت محدود ثبت نام و علی‌رغم اینکه نام نویسی نیز اینترنتی بوده است و بیش از هفت هزار نفر در مسابقات نام نویسی کردند. البته باید گفت: بیش از این متقاضی بودند، اما زمان آن غیر قابل تمدید بود.

مسئول برگزاری مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی (ع) با ابراز خوشحالی از اینکه این نشان می‌دهد که قشر جوان، مذهبی کشور ما نسبت به فعالیت‌های قرآنی علاقه‌مند هستند و متأسفانه کمتر جایی و مسابقاتی هستند که به این‌ها بها دهند. خیلی از این‌ها حفاظ قرآن هستند که علاقه‌مند هستند، حفظشان را در مسابقه‌ای ارائه دهند و مورد تشویق قرار بگیرند و به ان‌ها مدرکی داده شود و اعتباری کسب کنند و به ندرت مسابقه‌ای برای آن‌ها است.
وی با اشاره به اینکه در این مسابقات شاهد حضور بیش از ۷۸۰ حافظ کل قرآن هستیم، گفت: از دیگر ویژگی‌های این مسابقات، حضور ۳۱۸ اتباع خارجی از کشور‌های همسایه در یازدهمین دوره مسابقات هست.
نجفی‌قدسی بیان کرد: در این مسابقه هدف اینست که حتی‌المقدور تمام شرکت‌کنندگان مورد تشویق قرار گیرند؛ لذا افرادی که حد نصاب نمره کسب می‌کنند، مورد تشویق قرار می‌گیرند و معمولا نیز بی ۶۰ تا ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان حد نصاب لازم را کسب می‌کنند.
مسئول دارالقرآن امام علی (ع) در پاسخ به این سؤال که آیا در نظر ندارید رشته‌های دیگر به مسابقات افزوده شود؟ اضافه کرد: به دلیل اینکه گستردگی حجم متسابقین و شرکت‌کنندگان را داریم، بلکه رشته‌هایمان را کم می‌کنیم، چنانکه رقابت در رشته دو جزء را داشتیم برداشتیم. همچنین شاید در سال آینده رقابت در رشته پنج جزء را نیز برداریم، اما به دلیل اینکه عده‌ای حفظ قرآن را به تازگی شروع کردند و در نظر داشتیم تشویقی برای آن‌ها باشد و انگیزه آن‌ها را بیشتر کنیم این رشته را قرار دادیم و لذا می‌بینیم که بیشترین شرکت‌کنندگان را در رشته پنج جزء شاهد هستیم.
نجفی ادامه داد: طی نخستین روز این مسابقه، شاهد رقابت متسابقین در رشته حفظ پنج جزء بودیم و دلیل این نیز حجم بالای شرکت‌کنندگان بود.
وی بیان کرد: تمام رشته‌های این مسابقات تک مرحله‌ایست، اما رشته حفظ کل طی دو مرحله مقدماتی و فینال برگزار می‌شود.
مسئول برگزاری مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی (ع) از دیگر ویژگی‌های مسابقات دارالقرآن امام علی (ع) جنبه مردمی بودن آنست که هیچ بودجه‌ای را به دولت تحمیل نمی‌کند و همه این‌ها توسط خیرین و در اصل افراد علاقه‌مندی که هستند این هزینه را برای فعالیت‌های قرانی اختصاص می‌دهند.
یادآور می‌شود، یازدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی (ع) از ۱۵ تا ۲۴ آذرماه در مرکز فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی واقع در تهران، بهارستان، چهارراه سرچشمه، یادمان شهدای هفتم تیر پذیرای عمومی علاقه‌مندان است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين