امروز : دوشنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/09 - 20:16 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی مازندران:

خاک مازندران عاری از آلودگی است

رئیس مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی استان مازندران با اشاره به افزایش عملکرد کشاورزان در تولید محصولات استان در واحد سطح، گفت: خاک مازندران عاری از هرگونه آلودگی است.

به گزارش بابل نوین، مجتبی محمودی امروز در همایش خاک، بستر تولید و زندگی اظهار داشت: خاک مازندران حاصل خیزتر از خاک استان‌های دیگر است و آلودگی ندارد از این رو، افزایش محصولات کشاورزی وظیفه  همه ما است.

وی افزود: ۹۵ درصد مواد غذایی انسان از خاک بوده و خاک و آب نعمتی در دستان ما است که باید به درستی به نسل بعد انتقال دهیم.

محمودی بیان کرد: آلودگی کیفیت شیمیایی و فیزیکی خاک را تحت تاثیر قرار می‌دهد که آلاینده‌های صنعتی، فاضلاب، شیرابه‌های شهری و آلاینده‌های نفتی خاک و آب را آلوده می‌کنند که نظارت‌ها باید بیشتر شود.

وی تصریح کرد: خاک مازندران آلودگی بسیار کمی دارد اما در برخی نقاط به دلیل مصرف سموم به ویژه در شالیزارها ممکن است خاک آلوده شود که باید حواسمان به میزان و مصرف آن باشد.

محمودی گفت: آلودگی خاک خطرناک تر از آلودگی هوا است و موجب از بین رفتن پوشش گیاهی می‌شود که واحدهای آلاینده نیز باید نسبت به  برطرف کردن این مشکل، اقدام مناسب را انجام دهند.

محمودی بیان کرد: عوامل غیر اقلیمی ایجاد کننده تغییر آب و هوا  شامل گازهای گلخانه ای، اثرات دوگانه ابرها و تاثیرات انسانی بر اقلیم بوده که همه ساکنان کره زمین باید به حفظ خاک تعهد داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران بیان کرد: نوسانات و تغییرات اقلیمی موجب بی نظمی، تغییر الگوی دما، خشکسالی و ایجاد ریزگردها،کاهش درآمد، افزایش آتش‌سوزی، کاهش کیفیت محصولات کشاورزی و افزایش آفات و بیماری می‌شود.

محمودی بیان کرد: در خاک‌ها در حدود سه برابر پوشش گیاهی و دوبرابر بیشتر از اتمسفر کربن وجود دارد که اثر گلخانه ای را تشدید می‌کند که گرم شدن زمین نیز اتفاق می افتد.

رئیس مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی مازندران بیان کرد: کمبود منابع خاک مرغوب و مناسب موجب کاهش بارش باران شد که با مدیریت شرایط مختلف می توانیم در افزایش ظرفیت ذخیره منابع گام برداریم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين