امروز : شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/12 - 11:24 ذخیره فایل ارسال به دوستان

رشد ۳۷ درصدی ترجمه و کاهش ۷درصدی شمارگان کتاب در ایران

آمارهای موجود در خانه کتاب نشان می‌دهد در شش ماهه نخست سال جاری انتشار کتاب‌های ترجمه در ایران با ۳۷ درصد رشد همراه بوده است،‌ این در حالی است که شمارگان کتاب هم‌چنان رو به کاهش است.

به گزارش بابل نوین،بر اساس آمارهای موجود در سایت خانه کتاب‌، در ۶ ماه نخست سال جاری در مجموع ۴۱ هزار و ۳۷۶ عنوان کتاب منتشر شده است که از این میان ۳۱ هزار و ۲۹۱ عنوان کتاب تألیفی و ۱۰ هزار و ۸۵ عنوان کتاب ترجمه‌ای بوده‌ است. ۲۵ هزار و ۶۲۰ عنوان کتاب چاپ اول و ۱۵ هزار و ۷۵۶ عنوان کتاب تجدید چاپ بودند.

هم‌چنین شمارگان کل کتابهای منتشر شده در ۶ ماه نخست سال ۹۶، ۶۰ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۵۶۲ نسخه بوده است.

میانگین قیمت کتاب در شش ماه نخست سال جاری ۱۷۳ هزار و ۱۰۶ ریال بوده است به عبارت دیگر میانگین قیمت هر صفحه کتاب در شش ماه سال جاری هزار و ۸۴ ریال است.

حوزه علوم عملی با ۶ هزار و ۴۸۳ عنوان، ادبیات با ۶ هزار و ۸۴۰ عنوان، کودک و نوجوان با ۶ هزار و ۴۳۷ عنوان در سه رتبه نخست پرعنوان ترین کتابها بوده است.

مقایسه تعداد عناوین منتشر شده در ۶ ماه نخست سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ نشان از ۲۴ درصد رشد در تعداد عناوین، ۲۰ درصد در تعداد تألیف و ۳۷ درصد رشد در تعداد ترجمه دارد‌، هم‌چنین کتابهای چاپ اول با ۱۹ درصد رشد و تجدید چاپی‌ها با ۳۳ درصد رشد مواجه بوده‌اند.

شمارگان کتابهای منتشر شده در ۶ ماهه نخست سال جاری نسبت به ۶ ماهه نخست سال قبل، ۷ درصد کاهش داشته است.قیمت کتاب نیز کما فی السابق روند صعودی داشته و در ۶ ماه نخست سال جاری ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است./ز

تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين