امروز : دوشنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/12 - 21:09 ذخیره فایل ارسال به دوستان

حق‌شناس: مردم انتظار ساخت پل و بزرگراه نداشته باشند؛ پول نداریم

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: مردم نباید از ما انتظار پروژه‌هایی در گذشته از جمله تونل‌ و بزرگراه‌ را داشته باشند، چراکه پولی برای احداث چنین پروژه‌هایی نداریم.

به گزارش بابل نوین، محمدجواد حق‌شناس در نشست خبری خود در خصوص گزارش کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اظهار کرد: جلسات کمیسیون از ۵ شهریور سال ۹۶ شکل گرفت و واقعیت قضیه این است که ما ۳ ماه قبل از آغاز به کار رسمی شوراها نیز و از همان زمانی که هیئت رئیسه سنی شورای شهر مشخص شد جلسات خود را با اعضای کمیسیون آغاز کردیم.

وی تصریح کرد: کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز یکی از ۵ کمیسیون شورای شهر بود که در دوره قبل شکل گرفت و در این دوره نیز فعالیت خود را آغاز کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: اعضای کمیسیون فرهنگی عبارتند از الهام فخاری، احمد مسجدجامعی، حسن خلیل‌آبادی و حجت نظری که از شهریورماه تا امروز ۲۲ جلسه رسمی و ۵ جلسه فوق‌العاده برگزار کرده‌اند و در این جلسات ۸۰ مصوبه در کمیسیون به تأیید رسیده است.

حق‌شناس با تأکید بر اینکه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران به‌عنوان یکی از کمیسیون‌های فعال در صحن شورا ظاهر شده است، بیان کرد: در این مدت ۲۱ تذکر توسط اعضای کمیسیون در حوزه‌های مختلف قرائت شده است.

وی با اشاره به تشکیل ۷ کمیته در این کمیسیون اضافه کرد: کمیته دینی که مسئولیت آن با آقای مسجدجامعی است، کمیته اجتماعی که مسئولیت آن با الهام فخاری است، کمیته گردشگری که مسئولیت آن را حسن خلیل‌آبادی و کمیته ورزش مسئولیت آن با آقای نظری است و بنده نیز به‌عنوان رئیس کمیسیون نامگذاری فعالیت خود را در این مدت انجام داده‌ایم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه به دو کار ویژه انجام‌شده از سوی کمیسیون فرهنگی در شهریورماه امسال اشاره کرد و گفت:‌ استقبال از مهر و همچنین اجرای برنامه‌های ویژه در ستاد اربعین از برنامه‌هایی بوده که در شهریورماه کلید خورد. جلسات متعددی برای این موضوع برگزار شد و سیاست‌های کمیسیون نیز در این زمینه اعلام شد.

وی با انتقاد از هزینه‌های سال‌های گذشته در برگزاری مراسم‌های اربعین در کربلا ادامه داد: رقم‌های زیادی در این زمینه اعلام می‌شود که از ۳۰، ۴۰، ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان است ولی امسال رقمی که برای اربعین در نظر گرفته شده بود ۱۰ میلیارد تومان بود و در این زمینه در همین بخش اعتبارات‌ لازم ثبت شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: طبق هماهنگی‌های صورت‌گرفته در اربعین امسال تنها نیروهای خدماتی به کربلا اعزام شدند و این در حالی بود که هیچ حق مأموریتی برای پرسنل شهرداری در نظر گرفته نشد، ضمن اینکه کمیسیون نقش پررنگی را برای سالم‌سازی و هماهنگی در مراسم اربعین داشت و در ادامه نیز تعدادی از اعضای کمیسیون، مدیران شهرداری و معاونین شهردار برای نظارت بر برنامه‌های پیش‌بینی‌شده به کربلا اعزام شدند.

حق‌شناس تصریح کرد: در این مدت به تخلفات برخی از مجموعه‌های فرهنگی از جمله اطلس پلازا، البرز لشگرک و مجتمع امام رضا(ع) رسیدگی شده و تذکرات لازم ارائه شده ضمن اینکه تمهیداتی برای گود فرهنگی در مجاورت پروژه عباس‌آباد پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه نشست خبری راجع به رقم بدهی شهرداری تهران تصریح کرد: براساس رقم اعلام‌شده شهرداری ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی از دوره‌های قبل در حوزه‌های مختلف دارد که قریب به ۱۸ هزار میلیارد تومان از این رقم به بانک‌ها بدهی دارد و ۶ الی ۷ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و این در حالی است که ما شاهد به خاک نشستن پیمانکاران به‌دلیل عدم دریافت طلب‌شان از شهرداری هستیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به بودجه ۱۷ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران در سال ۹۶ گفت: قاعدتاً با چنین بودجه‌هایی نمی‌توان بدهی‌های شهرداری را در سال‌های گذشته پرداخت کرد و قاعدتاً باید طرح‌هایی برای این موضوع پیش‌بینی کرد.

حق‌شناس از افزایش میزان بدهی‌های شهرداری خبر داد و گفت: در حال حاضر مواردی در قوه قضائیه در دست بررسی است و واقعیت این است که احتمال دارد بدهی شهرداری از ۳۰ هزار میلیارد تومان به دو برابر افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود ما نمی‌توانیم پروژه‌های بزرگ را در شهر اجرا کنیم و مردم نباید از ما انتظار پروژه‌هایی مانند گذشته از جمله تونل‌ها و بزرگراه‌ها داشته باشند چرا که پولی برای احداث چنین پروژه‌هایی را نداریم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اضافه کرد: قاعدتاً مردم از ما انتظار اجرای پروژه‌های جدید و نو را دارند و اینجاست که باید به‌سمت خلاقیت و به‌سمت فرهنگ‌سازی حرکت کنیم و نقش فرهنگ و حوزه اجتماعی اینجا مشخص می‌شود.

حق‌شناس اضافه کرد: برای همین موضوع کمیسیون جلسات منظمی را با حوزه‌های مختلف برگزار کرده است چرا که اعتقاد داریم می‌توانیم با استفاده از ظرفیت فرهنگی و اجتماعی اقدامات مؤثری را در شهر انجام دهیم.

وی درباره برگزاری جلسات کمیسیون با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این زمینه توافقاتی بین شورا، شهرداری و وزارت فرهنگ صورت گرفته است و امیدواریم این نشست‌ها با سایر مسئولان مربوطه نیز ادامه پیدا کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات انجام‌شده از سوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی پیگیری بحث تحقیق و تفحص از روزنامه همشهری است که در این زمینه برخی از اعضا طرحی را مطرح کردند و ما نیز آن را برای مدیرعامل مؤسسه همشهری ارسال کرده‌ایم که در نهایت برخی از اعضا از پاسخ قانع شدند و برخی نیز هنوز قانع نشدند که در نهایت چنانچه موضوع ادامه پیدا کند، بحث طرح تحقیق و تفحص از مؤسسه همشهری نهایی خواهد شد.

حق‌شناس در ادامه درخصوص پروژه‌های سینمایی در شهر تهران اظهار کرد: متأسفانه برخی از این پروژه‌ها متوقف شدند و در این دوره مجدداً مورد احیا قرار گرفتند.

وی راجع به اماکن ورزشی شهرداری گفت: ورزش همگانی در اولویت کاری مدیریت شهری قرار دارد و در حال حاضر شهروندان از ۳۰۰ مجموعه ورزشی در شهر تهران استفاده می‌کنند که روزانه ۴۰۰ هزار نفر در این اماکن حاضر می‌شوند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم که رانت را از مجموعه‌های ورزشی دور کنیم چرا که در گذشته شاهد چنین رانت‌هایی در حوزه ورزش بودیم.

حق‌شناس به وضعیت سراهای محلات در شهر تهران اشاره کرد و گفت: متأسفانه این مجموعه‌ها وضعیت خوبی ندارند و به‌طوری که یکی از وظایف اصلی این مجموعه‌ها پیوند شهروندان با مدیریت شهری بود اما سازوکار مناسبی برای این مجموعه‌ها شکل نگرفته است و ما در حال حاضر شاهد اعمال مدیریت‌های سلیقه‌ای در این بخش‌ها هستیم.

وی در ادامه درباره آخرین وضعیت برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب در تهران ابراز کرد: حدود ۲ سال قبل این نمایشگاه در مجموعه شهر آفتاب برگزار می‌شود که البته با نواقصی روبه‌رو بود که تلاش شده است این نواقص برطرف شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: در این زمینه جلسه‌ای را با وزیر فرهنگ و ارشاد برگزار خواهیم کرد و تکلیف برگزاری نمایشگاه کتاب را مشخص خواهیم کرد و این در حالی است که شهرداری آمادگی برگزاری نمایشگاه کتاب را در مجموعه شهر آفتاب دارد.

حق‌شناس همچنین به موضوع سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: براساس جلساتی که با رئیس این سازمان برگزار کرده‌ایم عنوان شد که بیش از ۹۰ درصد بودجه این سازمان به‌عنوان حقوق پرسنل پرداخت می‌شود و رقمی برای کارهای فرهنگی نمی‌ماند که در این زمینه نیز امیدواریم اتفاقات خوبی در سال‌های آینده بیفتد به‌طوری که این مجموعه در حال حاضر از محل درآمدزایی فرهنگسراها و اجاره دادن فروشگاه‌ها و بخش‌های ورزشی اقدامات فرهنگی را انجام می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به پیشنهاد فرمانده سپاه تهران بزرگ در خصوص ورود بسیج در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی و به‌ویژه برخورد با اعتیاد گفت: ما از این پیشنهاد که در هفته گذشته توسط فرمانده سپاه تهران بزرگ مطرح شد، استقبال می‌کنیم که البته برای اجرای آن نیاز به سازوکاری است که امیدواریم با برگزاری جلسات به جمع‌بندی مطلوب برسیم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين