امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/14 - 13:50 ذخیره فایل ارسال به دوستان

پیوند ناگسستنی اصلاحات‌ و اعتدال/ دلیل ساز جدایی برخی از اصلاح‌طلبان چیست؟

اکنون با ناامید شدن جریان اصلاحات از دولت روحانی، رسانه‌ها و روزنامه‌های زنجیره‌ای منتسب به این جریان تلاش دارند تا عنوان اعتدال را در کنار اصوالگرایی قرار دهند تا شاید بتوانند ناکارآمدی دولت‌های یازدهم و دوازدهم را از روزمه خود پاک کنند.

به گزارش بابل نوین، به نقل از بلاغ، ائتلافی که از سال ۹۲ بین اصلاح‌طلبان و اعتدالیون صورت گرفت، باعث شد که این جناح به همراه یاران ائتلافی خود در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و دوازدهم پیروز صحنه انتخابات باشند.

در حقیقت چهره‌هایی نظیر مرحوم هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، علی‌اکبر ناطق نوری، حسن روحانی، سیدحسن خمینی و افرادی نظیر اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف و … که پیشتر ایده‌هایی نظیر دولت وحدت ملی، دولت ائتلافی و طرح‌هایی از این دست را برای ایجاد یک دولت حداکثری با مشارکت قریب به اتفاق جناح‌های سیاسی مطرح کرده بودند، سردمداران و بازیگران اصلی این حرکت ائتلافی از سال ۹۲ بودند.

با رحلت هاشمی رفسنجانی، بسیاری بر این عقیده بودند که این ائتلاف پایدار نخواهد ماند و ادامه نخواهد یافت، اما در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و شوراها، همان ترکیب ائتلافی پا به عرصه رقابت‌های انتخاباتی گذاشت؛ البته در شرایطی که با فقدان آیت‌الله همراه بود.

ادامه راه ائتلاف ۹۲ باعث شد با وجود حضور قدرتمندانه اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری و کسب ۱۷ میلیون رأی، ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون باز هم پیروز رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری و بخش اعظمی از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا لقب بگیرد.

اکنون با گذشت چند ماه از پیروزی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه، یکی از همان افراد موثر در جریان این ائتلاف یعنی «محمدرضا عارف» که اتفاقا رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان است و عمده تصمیم‌گیری‌های انتخاباتی این طیف را بر عهده دارد، سخن از افتراق و پایان ائتلاف برای انتخابات مجلس یازدهم به میان آورده است.

فاصله‌ای بین اصلاح‌طلبان و اعتدالیون وجود ندارد

سیدحسین موسوی کارشناس مسائل سیاسی طی گفت‌وگویی با بیان اینکه این مسأله با واکنش برخی چهره‌های اصلاح‌طلب روبه رو شده است، اظهار کرد: برخی می‌گویند این نظر شخصی عارف است و هنوز صحبت و تصمیم‌گیری در این خصوص نشده و در واقع خیلی زود است که بخواهیم به این بحث بپردازیم.

وی ادامه داد: اما برخی چهره‌هایی که اتفاقا در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم عضو هستند و تأثیرگذار هم به شمار می‌روند، پای را فراتر گذاشته و از حضور مستقلانه اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ سخن گفته‌اند.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه فاصله‌ای بین اصلاح‌طلبان و اعتدالیون وجود ندارد، بیان کرد: تحرکات و سخنان اخیر اطلاح‌طلبان و تلاش آنها برای جدا نشان دادن مسیر اصلاحات با اعتدالیون دلایل مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به کاهش محبوبیت دولت دوازدهم و ناکارآمدی آن، عدم پاسخگویی دولت به خواسته‌های اصلاح‌طلبان و سردگردمی و نگرانی این جریان برای انتخابات سال ۱۴۰۰ نام برد.

وقتی روحانی اصلاحات را دور می‌زند!

برخی از رسانه‌های جریان اصلاحات تاکید دارند که روحانی تنها از اصلاح‌طلبان برای کسب رای استفاده کرده است.

یک روزنامه اصلاح‌طلب معتقد است که روحانی نهایت بهره‌برداری از خاتمی و جهانگیری در ایام انتخابات را کرد و دولت بعد از برنده شدن چرخش فریبکارانه داشته است.

روزنامه بهار طی گزارشی با عنوان “روحانی و مردان بعد از انتخابات!” نوشته است: “با دقت در شواهد و جزئیات عملکرد دولت دوم روحانی به راحتی می‌توان چرخش استراتژیک این دولت را رصد کرد. این تغییرات هم در سطح اولویت‌ها، افراد به کار گرفته شده و هم در برنامه‌های سیاسی و اقتصادی پیش‌رو قابل مشاهده است. روحانی که در انتخابات اخیر در شرایط سخت و پیچیده‌ای قرار داشت، حداکثر بهره‌برداری را از کارت افرادی همچون اسحاق جهانگیری، سید اصلاحات و سایر اصلاح طلبان محبوب‌ و مردمی هزینه کرد. به نحوی که مردم به اعتبار چنین نام‌هایی به روحانی اعتماد کرده و با اکراه و‌ تردید دوباره او را به ریاست جمهوری برگزیدند.”

اکنون با ناامید شدن جریان اصلاحات از دولت روحانی، رسانه‌ها و روزنامه‌های زنجیره‌ای منتسب به این جریان تلاش دارند تا عنوان اعتدال را در کنار اصوالگرایی قرار دهند تا شاید بتوانند ناکارآمدی دولت‌های یازدهم و دوازدهم را از روزمه خود پاک کنند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين