امروز : دوشنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/17 - 12:34 ذخیره فایل ارسال به دوستان
کارگردان «آبی مایل به صورتی» مطرح کرد:

بیش از هر چیز منتقد خودم و تماشاگر روبرویم هستم

به گزارش بابل نوین، ساناز بیان گفت: من در «آبی مایل به صورتی» جنبه نقد و اعتراض و شماتت بی‌رحمانه را مدنظر قرار دادم. گاهی ما به اشتباه می‌افتیم و فکر می‌کنیم این جنس تئاتر برای تماشای مدیران و مسئولان است در حالی که اینگونه نیست. من پیش از هرچیز منتقد خودم و تماشاگری هستم که روبروی من نشسته است.

مهرداد رایانی مخصوص مجری کارشناس بخش تئاتر «چشم شب روشن» شامگاه ۲۵ آذر ماه میزبان حمیدرضا آذرنگ بازیگر و ساناز بیان همسر او برای گفتگو درباره تئاتر و نقد اجتماعی بود.

ساناز بیان که این شب‌ها نمایش «آبی مایل به صورتی» را با موضوع اختلالات جنسی در تماشاخانه «پالیز» روی صحنه دارد، در بخشی از صحبت‌هایش اظهار کرد: ما در این کار تلاش کردیم، بیشتر از اینکه مخاطبان را متاثر کنیم بر روی آنها تاثیر بگذاریم و حساسیت افراد را درباره این موضوع بیشتر کنیم. تا وقتی از سالن نمایش بیرون می‌روند، طور دیگری به این پدیده نگاه کند.

جامعه امروز ما مدام در حال قضاوت است

آذرنگ نیز در این خصوص گفت: اصولا رسالت تئاتر مستند ارائه تحلیل یا قضاوت نیست. همانطور که خانم بیان گفت؛ دغدغه امروز ما در جامعه‌ای است که در آن مدام در حال قضاوت یکدیگر هستیم، همدیگر را ویرانی می‌کنیم، از این ویرانی می‌خواهیم آبادی بیرون بکشیم و کلی اتفاقات مهیب دیگر… من به شخصه هرگز به اینکه چه اتفاقی بعد از اجرا رخ خواهد داد فکر نکردم. به این فکر کردم که چه می‌گویم و چطور می توانم آن را ارائه بدهم.

این بازیگر ادامه داد: وقتی بازخوردی را که نمایش «آبی مایل به صورتی» روی مخاطبان می‌گذارد، می‌بینم احساس شعف می‌کنم. حس ندامتی که همه ما از گذشته‌مان داریم، اینکه مخاطب آیینه‌ای پیش روی خود می‌بیند، یکی از رسالت‌های تئاتر اتفاق افتاده است.

آذرنگ تصریح کرد: شب قبل خانمی آمده بود که یکی از اعضای خانواده‌اش جز همین افراد بود. ای کاش بودید و می‌شنیدید که چطور تحت تاثیر کار قرار گرفته بود. رسالت تئاتر این است که به شکل یک گزارش، فعلی را که اتفاق افتاده با تمام اسناد و مدارک دراماتیزه می‌کند و روی صحنه می‌آورد بدون آنکه قضاوتی را مرتکب شود.

نمایش‌هایی عنوان مستند را یدک می‌کشیدند اما پر از قضاوت‌های احساس گرایانه بودند

وی افزود: ما در گذشته نمایش‌هایی داشتیم که عنوان تئاتر مستند را یدک می‌کشیدند اما پر از قضاوت‌های سانتی مانتال و احساس‌گرایانه بودند که اصولا مخاطب را به اشتباه می‌برد. قرار نیست کسی به نمایش ما بیاید و خانم بیان برای تعدادی از افراد سوگواری راه بیندازد تا درگیر دلسوزی شوند.

این بازیگر یادآور شد: من دیدم که بیان چه مدت مدیدی تحقیق کرد، با افرادی حرف زد و زمان گذاشت و چه مصائبی را هم به خاطر اینکه فرزند کوچک داشتیم تحمل کرد. من از این همه احساس دینی که نسبت به جامعه دارد لذت بردم و به او افتخار کردم.

بیش از هرچیز منتقد خودم و تماشاگر روبرویم هستم
در ادامه ساناز بیان حرف‌های همسرش را اینگونه تکمیل کرد: یکی از مهم‌ترین شاخه‌های نمایش که کارش نقد است، تئاتر مستند که شکلهای متفاوتی دارد. من در «آبی مایل به صورتی» جنبه نقد و اعتراض و شماتت بی‌رحمانه را مدنظر قرار دادم. گاهی ما به اشتباه می‌افتیم و فکر می‌کنیم این جنس تئاتر برای تماشای مدیران و مسئولان است در حالی که اینگونه نیست. من پیش از هرچیز منتقد خودم و تماشاگری هستم که روبروی من نشسته است.

جرقه «آبی مایل به صورتی» وقتی باردار بودم زده شد
وی ادامه داد: جرقه این کار زمانی در ذهن من زده شد که قرار بود فرزندی را به دنیا بیاورم و جنسیت فرزند من در سونوگرافی‌ها مشخص نمی‌شد. من مدام فکر می‌کردم قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ دختر بودن من فرزند من یک مسیر را می‌سازد و پسر بودن او مسیر متفاوت دیگری را. اگر بین او دو باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این نوشتهها، نوشتههای واقعی من برای فرزندم بود و مدام خودم را به نقد میکشیدم که چرا نمیتوانی این را بپذیری و بخش‌هایی از حرفهای مرا در کار شخصیت شادی می‌زند.

اگر جنگ بعد از جنگ تمام شده بود مطمئنا درباره‌اش نمی‌نوشتم

آذرنگ نیز در پاسخ به رایانی مخصوص در این‌باره که آثار او بیشتر بر مبنای تجربیات او در جنگ هستند، گفت: پدیده‌های اجتماعی هستند که تاثیرگذاری‌شان پایان ناپذیر است مگر اینکه خواستی باشد تا این پایان بپذیرد، آسیب شناسی و درمان شود. اگر جنگ بعد از جنگ تمام شده بود و تبعات آن باعث ویرانی، زخم و کدورت‌های شخصی و اجتماعی نشده بود و به این روزگار دچار نشده بود که غالبا وقتی ریشه‌یابی می‌کنیم مبنای مشکلاتمان به اتفاقاتی برمی گردد که در ایام جنگ رخ داده بود، مطمئنا من درباره جنگ نمی‌نوشتم.

نقطه وصل نسل جنگ و نسل فعلی هستم

آذرنگ تصریح کرد: نسل بعدی آن فضا را تجربه نکرده، بنابراین تحلیلی هم برای این شرایط ندارد. من نقطه وصل این دو با هم هستم. چون اگر این گمگشتگی باشد به ویرانی بیشتری خواهد رسید. جنگ در تمام دنیا یک واژه پلید، تلخ و نفرت آور است و برای ما هم همین بوده است. همه جای دنیا دفاع، مقدس، دلنشین و وظیفه است و برای ما هم همین بوده است.

کارگردان نمایش «روزی روزگاری آبادان» یادآور شد: من محصول آن دوران هستم. اما خانم بیان به پژوهش علاقه دارد و از همین نمایش فعلی تا نمایش قبلی «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» اتفاقات مختلفی رخ داد تا بتواند به پژوهش‌هایش دست پیدا کند.

می‌گفتند نمایشنامه «هتلی‌ها»ی مرا همسرم نوشته است!

بیان در ادامه گفت: ای کاش ما زن و شوهر نبودیم، چون از برخی حرفهایمان تعبیر دیگری میشود. حمید آذرنگ یکی از نویسندگان مهم تئاتر جنگ است. زمانی من نمایشنامه «هتلیها» را نوشتم و آنقدر مرزبندی‌ها و شناخت‌مان از افراد وابسته به جنسیت‌شان است، درباره این نمایشنامه که بخشی از زندگی و خاطرات کودکی من در دوران جنگ بوده است، گفته می‌شد توسط آذرنگ نوشته شده است! مسائل این چنینی نیز آدم را هل می‌دهد برود تحقیق کند که چرا هویت، فردیت و نویسنده بودن من وابسته به جنسیتم است؟

وی افزود: یکی از وجوه اشتراک ذهنی ما همین شکل نقد کردن و داستان پردازی است. حمید عموما نمایشنامه‌های مرا موقعی که تا یک جایی نوشته شده‌اند، می‌خواند. همیشه می‌خواهم با او درباره نمایشنامه صحبت کنم اما او می‌گوید برو آن را بنویس بعدا درباره‌اش با هم صحبت می کنیم. اما خودش وقتی مینویسد حتی همان یک صفحه‌ای را هم که نوشته من باید بخوانم!

بیان یادآور شد: عموما وقتی دو نفر با هم زندگی میکنند، نمی شود که مشاور هم نباشند. حمید سوای اینکه همسر من است نویسنده‌ای است که از او تاثیر گرفته‌ام و کارهایش را دوست داشته‌ام و برایم مهم بوده است. این چالش همیشه بین ما بوده است؛ مشورت درباره فضای داستانی گرفته تا … ما داریم با کارهای هم زندگی می‌کنیم و تعاملی با هم داریم که نمی‌شود برای آن مرز تعیین کرد. فقط می‌توانم بگویم بخش‌هایی از روحیه حمید در نوشته‌های من متبلور میشود وگرنه نوع قلم، نثر، زبان و حتی مدل نوشتن من که رئالیستی و برای حمید شاعرانه است کاملا متفاوت است.
«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا، شنبه تا چهارشنبه‌ها هر شب ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين