امروز : شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/20 - 17:14 ذخیره فایل ارسال به دوستان

اجرای سد هراز مازندران توسط قرارگاه خاتم الانبیا (ص) گامی در راستای شکوفایی اقتصاد منطقه

بزرگ‌ترین سد آبی مازندران در حالی از سوی قرارگاه خاتم الانبیا (ص) وارد فاز خاک‌برداری شده که بهره‌برداری از آن می‌تواند کامی اساسی در راستای شکوفایی اقتصاد کشاورزی منطقه باشد.

به گزارش بابل نوین،  با آغاز عملیات خاکریزی بدنه سد هراز، تلاش مسئولان استانی و شهرستانی بر ساخت این پروژه ملی مضاعف شده تا آبگیری بزرگ‌ترین سد آبی مازندران از سال ۹۹ شروع شود.

با حضور مدیرعامل و معاونین شرکت آب منطقه‌ای مازندران به همراه معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آمل عملیات خاکریزی بدنه سد مخزنی هراز آغاز شد.

این پروژه ملی که در دولت نهم در محور هراز به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سد مازندران در دستور کار قرار گرفت اکنون با ۳۴ درصد پیشرفت فیزیکی از سوی پیمانکاران خاتم الانبیا (ص) با عملیات شبانه‌روزی در دست اجرا است.

سد مخزنی هراز علاوه بر تامین کننده بیش از ۱۰۰ هراز هکتار از اراضی کشاورزان مازندرانی، آب شرب حداقل پنج شهر مرکزی این استان را نیز تامین می‌کند. تاکنون ۲۰۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه هزینه شده و ۱۵۰ میلیارد تومان تامین اعتبار شده است.

برای اجرای این طرح مهم ملی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی از سوی پیمانکاران عملیات خاکریزی بدنه سد هراز آغاز شد.

تخصیص ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای سد هراز

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه از سال ۸۸ ساخت سد هراز آغاز و پس از هشت سال عملیات خاکریزی بدنه سد هراز آغاز شد، گفت: محل اجرای خاکریزی سد مخزنی هراز آمل در ۲۴ کیلومتری محور هراز بوده و این سد از برزگ‌ترین طرح‌های آبی استان بوده که ۱۴ درصد آب مازندران را تامین و تنظیم می‌کند.

ابراهیم یخکشی با اعلام اینکه در هشت سال گذشته عملیات در سد به صورت تامین زیرساختی و زیرزمینی بوده است و امروز کار خاکریزی انجام شده است، عنوان کرد: عملیات خاکریزی سد هراز حدود ۲٫۵ سال زمان نیاز دارد که ۸٫۵ میلیون متر مکعب در سه شیفت کاری باید عملیت خاکریزی در این محور انجام شود.

وی با اشاره به پیشرفت ۳۳ درصدی اجرای طرح سد هراز، گفت: این طرح به لحاظ اهمیت آن مورد توجه دولت بوده و علاوه بر بودجه سالانه تخصیصی برای اجرای این طرح ملی، مقرر شد ۸۰ میلیارد تومان در سال جاری به این طرح پرداخت شود.

یخکشی با بیان اینکه تاکنون ۱۵۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح سد هراز پرداخت شده و ۲۰۰ میلیارد تومان کار اجرایی و عمرانی در سد انجام شده است، افزود: امیدواریم عملیات آبگیری سد هراز پس از اتمام خاکریزی در سال ۹۹ انجام شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: عملیات خاکریزی سد هراز مازندران پس از هشت سال از آغاز عملیات اجرایی امروز دستور کار قرار گرفت.

آغاز آب‌گیری سد هراز

مدیر اجرایی پروژه ملی سد هراز نیز با بیان اینکه عملیات اجرایی سد از دو مجموعه مشخص هسته و پوسته تشکیل شده که هسته در وسط پوسته در دو طرف قرار دارد، گفت: هسته بصورت مثلثس تا پی طول هسته حدود ۱۲۰ متر است و برای رسیدن به هسته ابتدا جناحین را حفاری کردیم تا به سنگ خوبی رسیم.

حسن احمدپور با اشاره به اینکه برای این کار ۲۵ متر از بستر رودخانه به پایین رفتیم و بعد از انجام بتون‌ریزی و تزریقات بتونی، ۱۵ متر حفاری با بتون پرفشار انجام شد، گفت: گالری پیرامون ۷۰ متر تزرین بتون می‌شود و حدود ۵٫۸ میلیون متر مکعب حجم خاکریزی بدنه سد باید انجام شود که از این مقدار حجم هسته ۵/۱ میلیون متر مکعب و مابقی ۷ میلیون متر مکعب از مصالح رودخانه‌ای استفاده می‌شود.

وی یکی از نقطه عطف این عملیات را مراسم خاکریزی هسته سد عنوان کرد و گفت: امیدواریم با این حجم کار تا پایان سال ۹۸ خاکریزی انجام شده و در اوایل سال ۹۹ آب گیری سد شروع شود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل، آغاز این عملیات بزرگ را یکی از روزهای به یادماندنی برای شهروندان آملی بیان و مطرح کرد: پس از مراسم کلنگ‌زنی سد هراز تصور می‌شد که اجرای این عملیات بسیار آسان باشد اما اکنون با گذشت چندین سال طی پنج سال اخیر کارهای زیربنایی آن به خوبی به اجرا درآمده است.

سید جعفر رسولی با بیان اینکه بسیاری از مردم شاید فعالیت فشرده و گسترده از اجرای این پروژه ملی را از نزدیک لمس نکنند اما واقعا کار به خوبی در حال پیشروی است، افزود: البته قابل توجه است که با وجود شرایط نامساعد اقتصادی کشور و کمبود بودجه مجموعه سپا سد و دیگر پیمانکاران کار بسیار بزرگی انجام دادند تا این طرح ملی را به مرحله خاکریزی بدنه سد برسانند.

وی تصریح کرد: اگر چه تاکنون از ظرفیت نماینده مردم آمل برای تسریع پروژه و تخصیص اعتبار استفاده شده و تلاش‌های زیادی انجام دادند اما باید همچنان از این پتانسیل نهایت استفاده را ببریم.

رسولی با اشاره به موضوع زباله در اجرای عملیات جاده جایگزین گفت: با توجه به انعکاس خبر زمین زباله طی روزهای گذشته در شبکه‌های مجازی، زمین جایگزین برای دپو زباله در منطقه پاساکش با توافقات بعمل آمده تعیین شده و در جمع‌آوری زباله مجموعه عمارت نیز تصمیماتی در نظر گرفته شد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم بعد از جمع‌آوری و حمل آن به محل جدید دچار مشکل نشویم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين