امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/21 - 12:59 ذخیره فایل ارسال به دوستان
براتی سده خبر داد

کارکرد نگهداری از معتادان در کمپ‌های ترک اعتیاد مثبت است/ تدوین پروتوکل واحد درمانی اعتیاد

به گزارش بابل نوین، فرید براتی سده رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در اظهار کرد: برای پذیرش معتادان خیابانی در مراکز سرپناه شبانه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و در صورتی که هر یک از مراکز فوق بر خلاف مقررات عمل کنند، با آن‌ها برخورد می‌شود.

وی ادامه داد: تنها شرط مراکز سرپناه شبانه در پذیرش افراد مراجعه کننده معتاد، اعتیاد آن‌ها است و اصل شکل‌گیری این مراکز نیز بر اساس ایجاد سرپناهی برای معتادان خیابانی بوده است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، خاطرنشان کرد: آنچه که امروزه در مورد مسئله کمپ‌های ترک اعتیاد مطرح می‌شود، این است که این مراکز باید از طرفی کارکرد درمانی داشته باشند و از سوی دیگر مسئله نگهداری از افراد معتاد نیز کارکرد دوم مراکز ترک اعتیاد به شمار می‌آید.

براتی سده تاکید کرد: در حال حاضر کمپ‌های ترک اعتیاد به لحاظ کارکرد نگهداری از معتادان، عملکرد خوبی دارند و بر اساس آخرین آمار، هم اکنون حدود ۵۰ هزار فرد معتاد در این مراکز در سراسر کشور نگهداری می‌شوند.

وی تصریح کرد: تعدادی از این ۵۰ هزار نفر، از طریق شهرداری، وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین از طریق حکم قضات به کمپ‌ها و مراکز ترک اعتیاد منتقل شده‌اند.

اصل وجود کمپ‌ها مشکلی ندارد
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: اصل وجود کمپ‌ها مشکلی ندارد؛ زیرا دستگاه‌های متولی در حوزه درمان اعتیاد در سراسر کشور، همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرداری یا حتی خودِ سازمان بهزیستی کشور مرکزی برای پذیرش و نگهداری حجم ۵۰ هزار نفری بیماران معتاد ندارند.

براتی سده اظهار کرد: بنابراین کارکرد کمپ‌های ترک اعتیاد به لحاظ نگهداری معتادان، کارکردی مثبت است و وقتی که در این مراکز به نگهداری از این افراد اقدام می‌شود، خانواده‌های معتادان یک تنفس و آسایش مقطعی پیدا می‌کنند و فرصتی برای کارکردهای اجتماعی خانواده‌ها فراهم می‌شود.

وی تاکید کرد: به دلیل نبودن پروتوکل واحد درمانی و عمل کردن با شیوه‌های متفاوت در بحث درمان معتادان، کارکرد درمانی کمپ‌های ترک اعتیاد ضعیف است و انتقادات فعلی نیز متوجه این بخش از عملکرد مراکز فوق است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: پروتوکل درمانی واحدی برای مراکز ترک اعتیاد آماده شده و به زودی به کمپ‌های ترک اعتیاد ارائه می‌شود.

براتی سده عنوان کرد: کارکرد ضعیف درمانی مراکز ترک اعتیاد نباید به نادیده گرفتن تلاش این مراکز منجر شود و نباید فراموش کرد که کارکرد نگهداری از معتادان، کمک بزرگی در تامین سلامت خانواده خواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر مراکز ترک اعتیاد نبودند، احتمال اینکه ۳۰ درصد از معتادانی که در حال حاضر در کمپ‌ها هستند، در خیابان ها رها شوند وجود داشت و این مسئله به مفهوم افزایش تعداد معتادان خیابانی است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: کمپ‌ها و مراکز ترک اعتیاد، بر اساس سنت‌هایی که توسط بهبود یافتگان ارائه می‌شود، عمل می‌کنند و البته سازمان بهزیستی کشور هم از این مراکز انتظار عملکرد تخصصی از بخش درمان کمپ‌های ترک اعتیاد را ندارد.

براتی سده تصریح کرد: اگر بخواهیم به طور تخصصی به درمان معتادان در کمپ‌های ترک اعتیاد بپردازیم، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور باید مراکز تخصصی ویژه بستری معتادان را تاسیس کند.

تمایل معتادان به شیوه‌های سنتی ترک اعتیاد بیشتر است
وی یادآور شد: از طرفی خود معتادان هم بیشتر به درمان سنتی در کمپ‌های ترک اعتیاد تمایل دارند و از خدمات فعلی کمپ‌ها بیشتر استقبال می‌کنند و علت آن، فرهنگ حاکم در کمپ‌ها و ساختاری است که به طوری تدوین شده است که مسئله درک متقابل در کمپ‌های فعلی بیشتر به چشم می‌خورد.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: بیشتر معتادان ترجیح می‌دهند در کمپی حضور داشته باشند که کادر آن شامل همدردان و افرادی باشد که بهتر آن‌ها را درک می‌کنند.

براتی سده تاکید کرد: متاسفانه نگاه معتادان به درمان تخصصی اعتیاد خوب نیست و این افراد وجود همدردان را در مسئله ترک اعتیاد خود ضروری می‌دانند.

وی ادامه داد: در پروتوکل جدیدی که برای فعالیت کمپ‌های ترک اعتیاد تدوین شده است، بر لزوم حضور افراد متخصص در مراکز ترک اعتیاد تاکید شده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين