امروز : دوشنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/21 - 18:50 ذخیره فایل ارسال به دوستان
واعظی در اجلاس پایانی سال همبستگی اسلامی:

آمریکا در پی ایجاد دو دستگی میان کشورهای اسلامی است

به گزارش بابل نوین، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور امروزپنجشنبه ۳۰آذرماه در اجلاس پایانی سال همبستگی اسلامی که با حضور الهام علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان و مقامات و شخصیت های عالی رتبه از کشورهای اسلامی و نمایندگان دیگر ادیان در مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف باکو برگزار شد، در سخنانی گفت: وحدت و اتحاد مسلمانان شفابخش ترین دارو و ضروری ترین نسخه بهبود دردها و آلام مسلمین است و تفرقه و جدائی همواره بیشترین آسیب‌ها را بر پیکره امت بزرگ اسلامی وارد نموده است.

متن کامل سخنان واعظی در اجلاس پایانی سال همبستگی اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«واعتصمو بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا واذکروا نعمت الله علیکم اذ کنتم اعداء فالف بین قلوبکم فاصبحتم بنعمته اخوانا»

جناب آقای الهام علی‌اف، ریاست محترم جمهوری آذربایجان،

عالیجنابان،

خانم ها و آقایان،

سلام گرم و صمیمانه خود را حضور تمامی میهمانان و شرکت کنندگان در اجلاس پایانی سال همبستگی اسلامی ابلاغ و از برگزار کنندگان این اجلاس مهم و میهمان نوازی برادرانم در کشور دوست و برادر آذربایجان تشکر می‌نمایم.

جمهوری اسلامی ایران با آغوش باز از ابتکار رئیس محترم جمهوری آذربایجان که سال میلادی ۲۰۱۷ را به عنوان سال همبستگی اسلامی اعلام داشتند حمایت نموده و میزبانی یکی از اجلاس‌های بین‌المللی آن در مرداد ماه سال جاری در تهران را به عهده داشته است. حضور گسترده ورزشکاران کشورمان در برنامه‌های ورزشی سال همبستگی اسلامی در باکو، یکی دیگر از نشانه های حمایت ما از این اقدام مناسب بوده است.

اسلام دین محبت، رحمت، مهربانی و انسان دوستی است. پیام دین مبین اسلام، پیام رحمت و مودت به همه انسان هاست و خداوند پیامبر اسلام را رحمه للعالمین یعنی رحمت برای همه جهانیان معرفی می کند. از طرفی، آیات نورانی قرآن مجید و آموزه های کریمانه پیامبر رحمت (ص) و توصیه های گرانمایه ائمه هدی (ع) همگی بر حفظ وحدت میان مسلمین و پرهیز از تفرقه و تشتت، تأکید دارند.

ما کشورهای اسلامی وظیفه سنگینی در تحقق این واجب دینی بر عهده داریم. جای تأسف است که در شرایط سیاسی امروز دنیا، شاهد آن هستیم که وحدت میان مسلمانان با موانع جدی روبروست. بخش عمده‌ای از این موانع معلول نیات بدخواهانه دشمنانی است که وحدت مسلمانان را خلاف منافع سیاسی خود می‌دانند و بخشی دیگر به اختلافات و چند دستگی در میان امت اسلامی مربوط می‌شود.

ما اعتقاد داریم که اگر مسلمین ید واحده وهمدل و همراه باشند قدرت های جهانی هرگز جسارت تعرض به قبله اول مسلمین را به خود نمی‌دهند. اگر کشورهای اسلامی در سطوح دولتی و مردمی به سمت وحدت و اخوت پیش بروند شاهد این همه ظلم و تعرض به سرزمین‌های اسلامی و آواره ساختن مسلمانان در جهان نخواهیم بود. اگر مسلمانان آموزه های حقیقی دین را به جهانیان بشناسانند هرگز گروه‌های تروریستی در قالب داعش و تکفیری مجال این را نخواهند داشت که خود را منادی اصول دین اسلام معرفی نموده و جوانان را به انحراف بکشانند. این گروه‌ها نه تنها اعتقادی به اسلام ندارند بلکه ساخته دست دشمنان امت اسلامی و صهیونیست‌ها و برخی قدرت‌ها هستند. عملکرد و رفتار این گروه‌ها موجب اختلاف، درگیری، ویرانی و مخدوش نمودن چهره دین مبین اسلام شده است.

اکنون باید برای همه روشن شده باشد که آمریکا در پی ایجاد اختلاف و دو دستگی در صفوف کشورهای اسلامی است و هدفی جز تامین منافع نامشروع رژیم صهیونیستی ندارد. تصمیم ترامپ در شناسایی قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت ایالات متحده به آن شهر و وتوی آمریکا در جلسه اخیر شورای امنیت، نمونه‌های روشنی از سیاست های ضد اسلامی و ضد فلسطینی آمریکا است. خوشبختانه اجلاس هفته گذشته فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول شاهد مواضع صریح و قاطع کشورهای اسلامی در محکومیت تصمیم آمریکا و حمایت محکم از آرمان فلسطین بود که نوید بخش آینده‌ای روشن برای مردم مظلوم فلسطین است.

آمریکا و صهیونیست‌ها تلاش دارند موضوع فلسطین به عنوان موضوع اول جهان اسلام مطرح نباشد. طرح موضوعات انحرافی و اختلافی در میان کشورهای اسلامی دقیقا به هدف به حاشیه کشاندن و فراموش نمودن موضوع فلسطین است. ما به هیچ وجه نباید اجازه دهیم این ترفند دشمنان اسلام به نتیجه برسد. لذا همه ما موظفیم فلسطین و دفاع از فلسطینیان را تا رسیدن به حقوق مشروع خود یعنی تشکیل دولت مستقل در تمامی سرزمین فلسطین به پایتختی قدس شریف در سرلوحه کار خود قرار دهیم.

اتحاد مسلمانان امروز شفابخش ترین دارو و ضروری ترین نسخه بهبود دردها و آلام مسلمین است و تفرقه و جدائی همواره بیشترین آسیب ها را بر پیکره امت بزرگ اسلامی وارد نموده است. اگر کشورهای اسلامی متحد باشند و بجای تخریب یکدیگر هم افزایی داشته باشند، نیازی به توسل به قدرتهای معاند با اسلام نیست.

جمهوری اسلامی ایران در ادامه سیاست اصولی خود از هیچ کوششی در جهت حفظ وحدت میان مسلمانان و ارتقاء دوستی و اخوت اسلامی فروگذار نخواهد کرد. امت اسلامی دارای ظرفیت‌های فراوان سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است که در سایه این وحدت می‌توان از آنها در جهت رفاه و آسایش امت اسلامی بهره برداری کرد.

نشست پایانی سال همبستگی اسلامی فرصت مغتنمی خواهد بود تا عزیزانی که دغدغه وحدت مسلمین را در سر دارند به آسیب‌شناسی این موانع پرداخته و راهکارهای نوینی را در مسیر تقویت هر چه بیشتر وحدت و همکاری میان کشورهای اسلامی ارائه نمایند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين