امروز : جمعه, ۱ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/21 - 22:56 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رییس گروه پژوهش‌و تحقیقات آموزش‌و پرورش مازندران:

ایران در زمینه فرار مغزها رتبه اول را دارد/ بابل در بخش اقدام‌پژوهی آموزش‌و پرورش رتبه اول کشور را داشته است

رییس گروه پژوهش‌و تحقیقات آموزش‌و پرورش مازندران در همایش تجلیل از پژوهشگران بابل گفت: فوج عظیم فارغ‌التحصلانی که امروزه کشور را ترک می‌کنند ببینید، ۱۸۰ هزار نفر از نخبگان این کشور که ما برایشان هزینه می‌کنیم از کشور رفتند و ایران در زمینه فرار مغزها رتبه اول را دارد.

به گزارش بابل نوین، محمدحسین قرائی در همایش تجلیل از پژوهشگران برتر آموزش‌و پرورش شهرستان بابل اظهار کرد: عصاره فرهخیته آموزش و پرورش شهرستان بابل خود فرهنگیان هستند و به عنوان معدل جامعه در یک سطح بالاتری از فرهنگ‌و دانش قرار دارند، این همایش در واقع عصاره توانمندان فرهنگیان بابل است و به نوعی معدل بابل در حوزه فرهنگ، دانش و پژوهش حداقل در این دوره بالاتر از بقیه نقاط استان بود.

وی افزود: شهرستان‌های آمل، بابل و قائم‌شهر در استان سه شهری هستند که در آن معاونت پژوهشی وجود دارد و باید به واقع در این زمینه بگوییم توسعه بدون تحقیق معنایی ندارد.

رییس گروه پژوهش‌و تحقیقات آموزش‌و پرورش مازندران ادامه داد: در آغاز قرن ۲۱ یکی از نظریه‌پردازان بحث آینده پژوهی جمله‌ای دارد که می‌گوید از شواهد این قرن بر می‌آید که در پایان این قرن انسان‌ها همدیگر را خواهند خورد و تکنولوژی به‌همراه خودش، تغییرات اجتماعی و فرهنگی می‌آورد، توسعه علمی توسعه تکنولوژیکی همراه خودش پدیده‌هایی را می‌آورد که گذر از آن پدیده‌ها و اتفاقات باز به دنبال همان علم و تکنولوژی خواهد بود.

این مسئول تصریح کرد: این طور نیست که موبایل، نرم‌افزار و فضای مجازی را وارد کنم اما اینکه این چه عواقب فرهنگی و اجتماعی برای جامعه خواهد داشت را به حال خودش رها کنم، امکان ندارد با فرمول‌های گذشته پدیده‌هایی که تکنولوژی برایمان به ارمغان آورده را بتوانیم حل کنیم و به همین خاطر باید در مقابل علم سر تعظیم فرود بیاوریم.

بحران‌های اجتماعی که به وسیله علم و تکنولوژی در جامعه ما پیش آمده فقط با کمک پژوهش حلش میسر خواهد شد

قرائی گفت: دین اسلام به عنوان غنی‌ترین ادیان و قرآن به عنوان مرجع ما آیه‌ای دارد که در آن آمده است” بشارت باد بندگان من را که در بین قوم‌های مختلف حرف‌های متفاوت‌و راه‌های مختلف رسیدن به یک مسیر این شهامت را دارند که دست به انتخاب بهترینش بزنند” پس بحران‌های اجتماعی که به‌وسیله علم‌و تکنولوژی در جامعه ما پیش آمده‌و می‌آید فقط به کمک پژوهش حلش میسر خواهد شد.

وی افزود: تکنولوژی همراه با خودش تغییر فرهنگ را می‌آورد مثلا آمار طلاق، این راهم باید بسپریم دست پژوهشگر که حل کند و نکته دیگری که ما باید از پژوهش استنباط کنیم بحث بهره‌وری است.

رییس گروه پژوهش‌و تحقیقات آموزش‌و پرورش مازندران یادآور شد: بسیاری از طرح‌هایی که در حال اجراست نیمه‌کاره رها می‌شودو طرحی با میلیارها تومان هزینه تصویب می‌شود، در حال اجراست در میان راه می‌گویند تحقیق کردیم این طرح جواب نمی‌دهد حال باید گفت تحقیق مربوط به قبل از اجرای طرح است.

این مسئول اذعان کرد: پول ملت در پژوه‌های عمرانی، بهداشتی، تعلیم‌و تربیت از دست می‌رود و چقدر بی‌خیال هستیم نسبت به این موضوعات.

قرائی با اشاره به اهمیت و نقش معلمان در سازندگی آینده ایران اسلامی اظهار کرد: خواهشی که دارم از معلمان عزیز، شما که در صف اول تعامل با دانش‌آموز هستید روحیه پرسشگری و نقادی، را در آن‌ها بوجود آورید.

 

ایران در زمینه فرار مغزها رتبه اول را دارد

وی ادامه داد: ما در شیعه پرسش ضاله نداریم یعنی اینکه این سوال ممنوع باشد پرسیدنش، بی‌سوادی‌های خودمان را با تشر به دانش‌آموز و جامعه پاسخ ندهیم،در روش‌های جدید آموزشی آنچه که موجب شکوفایی و علم‌اندوزی فرزندان من‌و شما خواهد شد ایجاد حس انگیزه، تکاپو، نشاط و پرسشگری است.

این کارشناس پژوهشی تاکید کرد: فوج عظیم فارغ‌التحصلانی که امروزه کشور را ترک می‌کنند ببینید، ۱۸۰ هزار نفر از نخبگان این کشور که ما برایشان هزینه می‌کنیم از کشور رفتند و ایران در زمینه فرار مغزها رتبه اول را دارد، این آمار نگران‌کننده است.

قرائی افزود: با پرداختن به حوزه پژوهش، هر جمله،حرف و پاسخ ما باید یک پیوست پژوهشی داشته باشد در این صورت است که می‌توانم از مسئولم انتظار داشته باشم فلان پروژه میلیاردی‌اش را بدون توجیح پژوهشی شروع نکند.

 

بابل در بخش اقدام پژوهی رتبه اول کشور را داشته است

وی اذعان کرد: خوشحالم که در شهری هستم که در بخش اقدام پژوهی رتبه اول کشور را داشته است، این نشان می‌دهد که ما پتانسیل فوق العاده‌ای برای این کار داریم.

رییس گروه پژوهش‌و تحقیقات آموزش‌و پرورش مازندران یادآورد شد: در وجود هر یک از ما استعدادهاو پتانسیل‌هایی نهفته است که می‌تواند کارهای فوق العاده‌ای انجام دهدو با این مغز متفکر جهان است را اداره کند.

این مسئول در پایان گفت: راه بدون پژوهش راهی است که بدون شک به بن‌بست می‌رسد، امیدوارم شاهد ایرانی باشیم که زیست در آن موجب افتخار باشد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين