امروز : پنج شنبه, ۷ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/24 - 9:45 ذخیره فایل ارسال به دوستان

اضافه شدن یک اداره‌کل به بدنه سازمان میراث فرهنگی

به گزارش بابل نوین، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به بلاتکلیفی ۱۴ ساله شرکت‌ تصفیه صنایع‌دستی از راه‌اندازی اداره‌کل جدید با عنوان اداره‌کل مجامع در این سازمان خبر داد و درباره عدم حضورش در جشن ثبت جهانی دو شهر و روستای صنایع دستی توضیح داد.

علی‌اصغر مونسان درباره مشخص شدن اموال شرکت تصفیه صنایع‌دستی که زهرا احمدی‌پور- رییس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- ختم تسویه آن را در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ اعلام کرده بود، توضیح داد: یکی از موضوعات ما، شرکت‌های در حال تسویه هستند که صنایع دستی بخشی از آن است. متاسفانه این تسویه‌ها حدود ۱۴ سال‌ طول کشیده است و هنوز تلکیف آن مشخص نشده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه شاید ما نیز در سازمان توجه لازم را به این شرکت‌ها نداشتیم، افزود: متاسفانه در ساختار سازمان، متولی برای رسیدگی به امور شرکت‌ها نداشتیم و در حال راه‌اندازی اداره کل مجامع و استقرار آن در سازمان هستیم که یک متولی برای رسیدگی به امور شرکت‌های در حال فعالیت و تسویه آنها باشند و بتوانیم در این دوره تسویه چند شرکت را تمام کنیم تا اموال موجود آزاد و قابلیت بهره برداری پیدا کنند.

مونسان اضافه کرد: متاسفانه شرکت‌هایی داریم که از منابع اندک زجر می‌کشند، اما عمده‌ی منابعی در شرکت تصفیه وجود دارد که هنوز تعیین تکلیف نشده و به عبارتی منابع آن قفل شده است. متاسفانه برخی از سازمان‌ها، بسیاری از املاک و دارایی‌ها مربوط به آن را تصرف کرده‌اند و ما نتوانستیم در این‌باره اقدام خاصی انجام دهیم و امیدواریم در این دوره بتوانیم چند مورد از حجم گسترده این کار را به سرانجام برسانیم.

او همچنین درباره دلیل حضور پیدا نکردن در جشن ثبت جهانی دو شهر سیرجان و مریوان همچنین روستای کلپورگان که موجب اعتراض برخی از صنعتگران و هنرمندان و توجه نکردن رییس سازمان به صنایع دستی شد، توضیح داد: سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هیچ فرقی برای من ندارند. من، هر سه معاونت را مکمل یکدیگر می‌دانم و اینکه این سه معاونت را در سه بخش ببینیم اتفاق خوبی نیست.

معاون رییس جمهور اضافه کرد: در روز معارفه هم به این موضوع اشاره کردم که ما یک سازمان هستیم و هیچ بخشی نسبت به دیگری اولویت ندارد. تا کنون این سه بخش با هم همکاری خوبی داشتند. هر کدام از این سه حوزه‌ در جایگاه خودش اهمیت دارد. قانونگذار نیز بی‌دلیل این سه حوزه را کنار هم نگذاشته است، زیرا می‌توانند با هم‌افزایی، اتفاقات خوبی را رقم بزنند.

مونسان گفت: بخش صنایع‌دستی را به شدت در امر ایجاد اشتغال، عدالت اجتماعی و درآمد برای روستاها و شهرهای کوچک موثر می‌دانم، به همین دلیل تلاش زیادی کردیم تا صنایع دستی را با بخش‌های دیگر از جمله قانون حمایت روستایی یکی نکنند.

او با بیان اینکه شرکت در یک مراسم دلیل بر توجه یا بی‌توجهی من نسبت به صنایع دستی نیست، اعلام کرد: من باید به عنوان رییس سازمان به موضوعات مختلف رسیدگی کنم. هفته پیش از مراسم ثبت جهانی همراه هیات دولت به سیستان و بلوچستان سفر کردم، حتی خودم را به سفر رییس جمهور محدود نکردم و به نیک شهر نیز سر زدم و مسائل مختلف را بررسی کردم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: من هم باید زمان خودم را در بخش‌های مختلف توزیع کنم. سفر به کلپورگان دقیقا با رسیدگی به پرونده بودجه مصادف شد که دولت تاکید کرده بود اعضای آن برنامه‌ای نگذارند و در همه‌ی جلسات حضور داشته باشند. ما دو هفته به صورت فشرده صبح و بعد از ظهر جلسه هیات دولت داشتیم.

مونسان ادامه داد: سفر به سیرجان با زلزله کرمان مصادف شد. درست نبود در شرایطی که استان ستاد مدیریت بحران تشکیل داده است، معاون رییس جمهور در این شهر جشن برگزار کند. اگر من در این جشن شرکت می‌کردم، تبدیل به یک خبر منفی می‌شد که استان کرمان در وضعیت بحران قرار دارد و معاون رییس جمهور در جشن شرکت کرده است.

او گفت: اعضای هیات دولت نیز برای ورود به استان باید نظر استاندار را به عنوان نماینده عالی توسعه داشته باشند و استاندار کرمان هم معتقد بود که حضور من در آن جشن صحیح نیست. حتی تصمیم گرفتیم با توجه به وقوع زلزله در استان، جشن ثبت جهانی سیرجان کنسل شود اما چون در این باره اطلاع رسانی شده بود و برای تدارکات این کار برنامه ریزی صورت گرفته بود، این برنامه با حضور معاون صنایع دستی برگزار شد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: شاید من یکی از عضوهای دولت باشم که بیشترین سفر استانی را در مدت زمان کاری‌ام داشتم. در بازده زمانی کوتاه شروع کارم در سازمان بیش از ۱۰ سفر استانی داشته‌ام که همین طور ادامه دارد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين