امروز : شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/26 - 13:37 ذخیره فایل ارسال به دوستان

هنرمندان موضع خود را در قبال حماسه ۹ دی بیان کنند

تعیین موقعیت فکری‌و اندیشه‌ای هر هنرمند متعهد به جامعه بسیار مهم است و این موضوع(حماسه 9 دی) نه به گرایش سیاسی آن‌ها، بلکه مستقیما به دیانت آن‌ها بستگی دارد.

به گزارش بابل نوین، ۹ دی ماه سال ۸۸ روز تولد حماسه دیگری از نسل حماسه‌های حسینی است و حضور پر شور و با صلابت مردم، نه تنها نشان از حمایت و اعتقاد آن‌ها به نظام و انقلاب اسلامی است، بلکه نشان از دین‌داری آن‌هاست.

در واقع این روز نه تنها یک روز ملی‌و سیاسی، بلکه بیشتر یک روز عقیدتی‌، دینی‌و به تعبیر مقام معظم رهبری یوم‌الله است و علاوه بر آن، این روز، یک روز فرهنگی نیز است، روز فرهنگ حسینی.

هنرمندان جزو اقشاری از جامعه هستند که ارتباط مستقیمی با فرهنگ جامعه دارند و در اشاعه فرهنگ مثبت و یا منفی توانایی عظیمی دارند.

رسالت‌های هنرمندان در حماسه ۹ دی
یکی از رسالت‌های هنرمند این است که به وسیله هنر خود وقایع را تشریح و تببین سازد اما متاسفانه با گذشت هشت سال از حماسه ۹ دی، تعداد اندکی از هنرمندان این جرات را داشتند که از آن سخن بگویند و این حماسه را که در جواب بی‌پروایی فتنه‌گران در روز عاشورای حسینی بود، تببین سازند.

در اینجا بحث اعتقاد است، یا مسلمان هستیم و به امام‌حسین(ع) اعتقاد داریم یا خیر.

اگر بله پس این را هم می‌دانیم اقدام فتنه‌گران جز بی‌حرمتی به امام‌حسین(ع) و واقعه عظیم عاشورا چیزی نبوده، بنابراین باید موضع صریح خود را به عنوان هنرمند در این جامعه بیان کنیم.

عدم بیان آن چند دلیل می‌تواند داشته باشد، مثل اینکه معتقد به دین و دیانت نیستیم و یا اینکه معتقد هستیم اما بستگی به منفعت دارد.

جایی که برای‌مان صرف داشته باشد شعار سر می‌دهیم و ادعای حسینی بودن می‌کنیم و در جای دیگر ممکن است همین افراد دین‌دار و حسینی را افراطی‌و تندرو بخوانیم و یا ترس است، ترسیدن از این‌که در برابر موضع‌تان، موضع بگیرند.

هدف فتنه‌گران و استکبار جز از بین بردن و خدشه وارد کردن به فرهنگ ناب عاشورا چیزی نبود و در واقع قیام مردم، ادامه راه قیام عاشوراست که به زیبایی با ایام محرم تلاقی‌ پیدا کرد پس اگر به عاشورا معتقدند این سکوت کاملا بی‌معنی است.

امروز می‌بینیم که هنرمندان در باب ساده‌ترین مسائل اظهارنظر می‌کنند اما رد حتی کمرنگی از آن‌ها را در یوم‌الله ۹ دی‌و روزهای مثل آن را نمی‌بینیم که این نشان می‌دهد هنرمندان ما همچنان در بعضی از ابعاد فرهنگی ضعف دارند.
انعکاس واقعه ملی برای هنرمندان امری ضروری است
آن‌ها باید این واقعه را در آثار خود انعکاس دهند زیرا این یک واقعه ملی است‌و آن‌ها عضوی از این ملت‌و در واقع عضو برجسته‌ای از این ملت هستند.

هنرمند این قدرت و ابزار را دارد که این فرهنگ‌و اعتقاد را در جامعه متجلی سازد اما می‌بینیم این اتفاق نیفتاده است پس ابزار هست، اعتقاد نیست، این سکوت ناشی از اعتقاد آن‌هاست.

جدا از اعتقادات سیاسی آن‌ها نباید فراموش کنند حماسه ۹ دی یک مسئله دینی است‌و هدف نه جناح‌های سیاسی بلکه اصل نظام بود، نظامی که مبنایش دین ماست بنابراین باید هنرمندان تکلیف خود را نه با ما، بلکه با خود روشن کنند که اعتقاد به اسلام و عاشورا دارند یا خیر.

تعیین موقعیت فکری‌و اندیشه‌ای هر هنرمند متعهد به جامعه بسیار مهم است و این موضوع(حماسه ۹ دی) نه به گرایش سیاسی آن‌ها، بلکه مستقیما به دیانت آن‌ها بستگی دارد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين