امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/26 - 13:54 ذخیره فایل ارسال به دوستان
مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران:

جدیت خانه مطبوعات مازندران در ساماندهی اصحاب رسانه/ ضرورت نگاه ویژه دولت به اقتصاد رسانه‌های استانی

مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران گفت: خانه مطبوعات تنها تشکیلات رسمی مورد تایید وزارت ارشاد در حوزه رسانه است، جایگاه اصحاب رسانه باید درست برای عموم جامعه‌و مسئولان تبیین شود.

به گزارش بابل نوین، علی یوسفی در گفت‌و گو اختصاصی در دفتر خبری بابل نوین اظهار کرد: مطبوعات مازندران را باید از هم جدا و به دسته‌های مختلفی تقسیم کنیم، یک سری از آن‌ها وظیفه خودشان را برای توسعه همه جانبه استان انجام و مشغول کار و فعالیت هستند، برخی از آن‌ها خیلی جان ندارند، دلیلش هم این است که حمایت دولتی ندارند و اینکه شرایط اقتصادی کشور باعث شده که نمی‌توانند خودشان را اداره کنند.

وی افزود: من فکر می‌کنم که واقعا دولتمردان و مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد تصمیم جدی باید در این زمینه بگیرند و به رسانه‌های تاثیرگذار و کمک‌کننده در جهت پیشرفت جامعه بهای بیشتری بدهند.

مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران ادامه داد: دسته دیگری از رسانه‌ها بیشتر نقش روابط عمومی را دارند، آن چیزی که به نفع برخی‌ها هست را می‌نویسند با تیترهای بسیار جالب و جذاب، مثلا یک مدیر را خیلی بالا می‌برند در صورتی که آن مدیر در عمل این‌طور نیست اما در مجموع استان مازندران در بحث رسانه حداقل از استان‌های همجوار وضعیت بهتری دارد.

یوسفی تصریح کرد: از نظر تعداد با بیش از ۲۳۵ رسانه دارای مجوز اعم از مکتوب‌و مجازی در مازندران آمار بسیار خوبی داریم اما باز هم نیاز به یک سامان‌دهی بهتری هستیم.

این مسئول در حوزه مطبوعات مازندران گفت: بزرگترین مشکل در حوزه رسانه بحث امنیت شغلی همکاران خبری است که خیلی‌هایشان بیمه نیستندو آینده‌ای ندارند، سال‌ها در این وادی کار می‌کنند اما آینده‌شان مشخص نیست، هیچ پشتوانه‌ای ندارند برای سال‌های بازنشستگی.

 

 

برخی از رسانه‌های امروز مازندران خودشان کارشناس در حوزه‌های مختلف هستند

وی با اشاره به توانمندی برخی رسانه‌های استان افزود: در مجموع فکر می‌کنم رسانه‌های امروز یک رسانه معمولی نیستند خودشان به عنوان کارشناسان حوزه‌های مختلف هستند.

عضو هیات مدیره خانه مطبوعات مازندران اذعان کرد: موضوعی که امروز خیلی اهمیت دارد بخث فضای مجازی است، باید قبول کنیم در حال حاضر مردم کمتر سراغ رسانه‌های مکتوب می‌روند و با موبایل لحظه به لحظه اخبار را می‌بینند و انعکاس می‌دهند.

یوسفی یادآور شد: وضعیت فضای مجازی وضعیت خوبی نیست و مقام معظم رهبری در بحث فضای مجازی بارها تاکید کرده‌ند، وقتی حضرت آقا می‌فرمایند که اگر رهبر نبود رییس شورای فضای مجازی بودم این یعنی خیلی اهمیت دارد و امروزه شاهد آن هستیم که تشویق اذهان عمومی در فضای مجازی ایجاد می‌شود این فضا به شدت آسیب‌پذیر است و می‌تواند جامعه را دچار التهاب یا امید کند.

مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی آوای شمال ادامه داد: کارگزاران و مسئولین این حوزه باید این فضا را سر و سامان دهند، کانال‌هایی که در ایران وجود دارد خیلی از آن‌ها پیام‌هایی می‌گذارند که برای مردم شبهات و نگرانی ایجاد می‌شود مثل ایام زلزله اخیر پس در واقع باید گفت فضای مجازی می‌تواند هم فرصت باشد و هم تهدید.

مسئولان نگاه بهتری به فضای فرهنگی داشته باشند

وی اظهار کرد: چرا با کارهای فرهنگی ما این مسئله را به فرصت تبدیل نکنیم اگر واقعا پیش‌قدم باشیم و فرصت ایجاد کنیم تهدید کم‌کم از بین می‌رود، یکی از راه‌هایی که خیلی از فعالین فرهنگی تاکید دارند بحث ایجاد فضای اقتصادی از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی است یعنی باید به سمتی برویم که اشتغال ایجاد شود از طریق فضای مجازی و بنده فکر می‌کنم با این روش به توسعه و ایجاد امید در کشور می‌توان کمک کرد، سال‌های گذشته بودجه بخش فرهنگی وضعیت خوبی نداشت امیدواریم مسئولان که نگاه بهتری به فضای فرهنگی داشته باشند.

مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران با اشاره به برخی برنامه‌های خود در ابتدای پذیرش این مسئولیت افزود: من در ابتدای آغاز به کار مسئولیتم هم گفتم که من به عنوان مدیریت اجرایی خانه مطبوعات مازندران انتخاب شدم و این اعتماد از سوی اعضای هیات مدیره اتفاق افتاد، برنامه‌هایی دارم اما قطعا نمی‌توانم به تنهایی انجام دهم و نیازمند حمایت همه همکارانم در گستره مازنداران دارم.

یوسفی تاکید کرد: ابتداسعی داریم در چارچوب یه نظام ساختاری مناسب با سازو کاری که از سوی وزارت ارشادو خانه مطبوعلات کشور تعیین شده به دنبال ثبت سیستماتیک خبرنگاران در استان هستیم تا سامانه اطلاعاتی درست و جامعی در این زمینه داشته باشیم و در کنار این مسئله  فکر می‌کنم برای اولین‌بار در تاریخ خانه مطبوعات مازندران برای تمام شهرستان‌ها با همکاری و نظر اعضای هیات مدیره نماینده و رابط در حال انتخاب هستیم تا بتوانیم امورات خبرنگاران شهرستان‌ها را از طریق نماینده‌های خانه مطبوعات مدیریت کنیم و انتظار داریم که فرمانداران این نماینده‌ها را در جلسات مختلف معرفی کنند.

این خبرنگار پرسابقه ادامه داد: در بحث اول حوزه ساماندهی خبرنگاران در سامانه خانه مطبوعات برای ما بسیار مهم است وتاکید جدی داریم که دوستان انجام دهند، مدیران مسئول هم کمک کنند به این ساماندهی و همه فعالین این حوزه شامل اصحاب رسانه، سرپرست‌های جرایدو خبرگزاری‌ها، خبرنگار، عکاس، ویراستار و سایر دست‌اندرکاران این حوزه باید ساماندهی شوند، ما به دنبال برنامه‌ریزی دقیق هستیم.

وی افزود: خبرنگاران در گرما و سرما دارند کمک می‌کنند، اگر خبرنگار نباشد در واقع پرسنل مجموعه مطبوعات‌و رسانه‌ها نباشند در کشور کاری به درستی پیش نمی‌رود و از وزارت ارشاد هم توقع داریم اقدام درستی در رابطه با بیمه خبرنگاران داشته باشد.

مدیرعامل خانه مطبوعات مازندران در پایان گفت: خانه مطبوعات تنها تشکیلات رسمی مورد تایید وزارت ارشاد و حوزه رسانه است بنابراین باید خودمان اول موضوع را جدی بگیریم تا دیگران هم جدی بگیرندو جایگاه اصحاب رسانه باید درست برای عموم جامعه‌و مسئولان تبیین شود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين