امروز : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/12/30 - 23:15 ذخیره فایل ارسال به دوستان
در نشست هم‌اندیشی دانشگاهیان پیرامون حماسه 9 دی مطرح شد

تزریق بصیرت واکسینه کردن در مقابل غبار فتنه دشمن است/ وقتی دشمن درپی نفوذ است باید مراقب فتنه‌ها باشیم

چهره‌های دانشگاهی در نشست هم‌اندیشی 9 دی به تبادل نظر پیرامون فتنه 88 و آسیب‌های آن پرداختند.

 

به گزارش بابل نوین، نشست هم اندیشی دانشگاهیان شهرستان بابل پیرامون حماسه ۹ دی با حضور دکتر کوروش گرجی استاد دانشگاه، سید قاسم میرنبی دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل، میثم مهدی‌پور و سیداحمد هاشمی دانشجویان مقطع کارشناسی در دفتر پایگاه خبری تحلیلی بابل نوین برگزار شد.

تزریق بصیرت واکسینه کردن در مقابل غبار فتنه دشمن است

در ابتدای این گفتمان دکتر گرجی با بیان تاریخی از موضوع تحولات سیاسی اجتماعی اظهار کرد: تمام تحولات و مسائل اجتماعی که در جامعه پیش می‌آید براساس تفکر و اندیشه ای‌ است،اساسا آن چیزی که مقام معظم رهبری فرمایش فرمودند نداشتنش پاشنه آشیل تمامی جوامع است، همین امروز در جامعه غربی بروید بگویید که سیستم‌های امنیتی ما اینقدر بودجه دارند که شفاف نیست فکر می کنید مردم نظرشان چیست؟

وی افزود: اگر نگاه کنید انگلستان از سال ۲۰۰۷ تا حال ثروتش دوبرابر شده چرا؟ از نظر صنعتی و اقتصادی کاری کرده؟ خیر، آمده جنگ ایجاد و کشورهای دیگر را غارت کرده است اما در کشور خودمان با دسته‌ای مواجه هستیم که وقتی با آن‌ها صحبت می‌کنیم می‌گویند کوروش و هخامنش، حالا شاید آن علم تاریخی و اجتماعی‌اش را نداند ولی شنیده اما همین آدم اگر موضوع را عوض کنید می‌گوید به ما چه که در سوریه باشیم در عراق و یمن چه می کنیم این چیزی است که می‌شود عدم بصیرت، پس وجود و تزریق بصیرت ما را واکسینه می‌کند در برابر اینکه باد هر جهتی که برای تبلیغات بوزد ما در غبار فتنه گم نشویم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: دو حرف می‌زنند که کاملا باهم متناقض است و تشخیص هم نمی‌دهد که کدامش منافع شخصی و حتی دنیوی خودش را تامین می‌کندو نمی‌داند اگر ایران این کار را نکند و در سوریه و عراق با داعش مبارزه نکند ما امنیت نخواهیم داشت، همین اندک رونق اقتصادی و بحث علمی را هم نخواهیم داشت.

دکتر گرجی تصریح کرد: داشتن بصیرت جلوی منافع دشمنان در کشور ما یا هم پیمانان ما را می‌گیرد، مثلا فرانسه حتما منافعی دارد در سوریه اگر نداشته باشد معنا ندارد در آن دخالت کند، این‌ها به دلیل منافع نامشروعی که در کشورهای دیگر دارند، اول می آیند در قالب سرگرمی خوراک به مردم می‌دهند تا مردم را سیاست‌زده کنند، همان چیزی که مقام معظم رهبری بارها اشاره کردند.

در زندگی امروزه‌مان بصیرت گم شده است

سیداحمد هاشمی با اشاره به بحث داشتن بصیرت اظهار کرد: بصیرت واژه‌ای بسیار پر معناست، بصیرت یک روشنگرایی است اما چه چیزی باید روشن شود؟ در زندگی امروزه‌مان بصیرت گم شده است‌.

وی افزود: آنقدر دچار سیاست‌زدگی شدیم و سیاسی فکر می کنیم که در برخی مواقع از واقعیت دور می شویم و متاسفانه بعضی از مسئولان امروز گرایش‌شان به سمتی رفته که در آن بصیرت وجود ندارد، اعتقاد ندارند به بعضی از مسائل، به آن‌هایی که رفتند خون دادند در سوریه اعتقاد نداشتند.

این دانشجو ادامه داد: همین آدم‌ها اوایل می‌گفتند چرا باید رزمنده بفرستیم،یادتان هست که شهید مدافع حرم را یواشکی دفن می‌کردیم و اینجا یکی از جاهایی بود که رهبری گفتند بصیرت.

هاشمی یادآور شد: چرا شهدای ما باید در خفا باشند اینها عزت و آرامش آوردند بصیرت باید در همه خانواده ایرانی چه در ایران و چه در خارج برایشان روشن شود و روشنگری عمیقی در این واژه وجود دارد.

برخی در داخل و خارج می‌خواهند دانشجو به علم سیاسی و بصیرت نرسد
میثم مهدی‌پور دیگر دانشجوی حاضر در این نشست بصیرتی در بخشی از صحبت‌های خود اظهار کرد: در مورد بصیرت عوام سابقه انقلاب نشان داده که مردم همیشه پای کار بودند اما تاکید مقام معظم رهبری در بحث بصیرت همان بحث خواص که هم دانشجو و هم مسئولان بود.

وی افزود: بصیرت خواص است که بصیرت عوام را افزایش می‌دهد به نظرم فتنه بزرگ که پاشنه آشیل جریان اصلاحات بوده نتیجه یک فضای بسته سیاسی در دانشگاه بود.

این دانشجو ادامه داد: هر وقت فضای بحث در دانشگاه‌ها در ابعاد مختلف بسته شد و دانشجو نتوانست آن بحث‌و گفتگو یا گفتمان آزاد داشته باشد آن را به کف خیابان آورد البته نه اینکه خودش بخواهد برود بلکه خیلی وقت‌ها ابزار و وسیله شده است این ابزار شدن دانشجو در برهه‌های فتنه ۷۸ و ۸۸، بخشی‌اش نتیجه فضای بسته سیاسی در دانشگاه‌هاست و بیم آن می‌رود که در فضای بسته امروزه دانشگاه‌ها هم خدایی نکرده اتفاقی بیافتد.

مهدی‌پور تصریح کرد: فضای بسته‌ای که در دهه ۷۰ مقام معظم رهبری فرمود خدا لعنت کند آن‌هایی را که نمی‌خواهند دانشجو سیاسی باشد و این فضا یک بخشی نشات گرفته از رفتار مسئولین است.

وی گفت: دانشجو زمانی دانشجوست که در فضایی باشد که از لحاظ علمی، سیاسی، اجتماعی وسایر موارد فضای سالمی باشدنه اینکه به بهانه اردوها یا جشن موسیقی دانشجو را از خواستگاه اصلی‌اش دور کنیم که برخی در داخل و خارج کشور این‌طور می‌خواهند که دانشجو را در این فضا نگه دارند که وارد فضای سیاسی نشوند، به علم سیاسی نرسد، از مسیر بصیرتی خارج شودو هروقت خواستیم در زمان انتخابات با ایجاد تشکل‌های یک‌بار مصرف از این فضای سیاسی استفاده کنیم و رای بگیریم اگر این نگاه حاکم باشد دانشجو از آن بطن اصلی دور می‌شود.

بصیرت از شعار به عمل تبدیل شود
در ادامه این نشست سیدقاسم میرنبی در مورد حوادث سال ۸۸ اظهار کرد: ما در سال ۸۸ شاهد بودیم که چه اتفاقاتی افتاد و برخی فقط به خاطر جو زدگی و خالی شدن مشکلات شخصی و درونی خود به این مسئله دامن زدند.

وی افزود: یک تخم فتنه‌ای بود که توسط استکبار جهانی تزریق شد و بعضی افراد و مسئولین غافل در این جریان بودند مثلا برخی از افرادی در لحظه ابتدایی دستگیر اشکشان در می‌آمد که نشات گرفته از بی‌بصیرتی بود.

دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل ادامه داد: این فتنه را دشمن در کشورهای دیگر هم انداخت، اما در ایران موفق نشد، همان بصیرت توانست این فتنه را خنثی کند و نقد دارم به مسئولین سیاست خارجه که نتوانستند دستان آنها را قطع کنند چون شاهد بودیم دخالت آشکار در بحث داخلی ما انجام دادند.

میرنبی یادآور شد: البته مردم عادی در این خط هستند مشکل اصلی ما نخبگان و مسئولین ما هستند که این بصیرت را ندارند وگرنه همان مردم عادی در ۹ دی آمدند به خط و دیدند که دشمن سر تیر را به سمت عاشورا گرفته و از اندیشه‌مان پاسداری و محافظت کردند.

وی گفت: بعضی از عملکردهای بد ما هم باعث شد این‌ها به این سمت کشیده شوند و این بصیرت باز هم شده شعار، بهتر است این بصیرت از شعار به عمل تبدیل شود.

بصیرت باید به شعور تبدیل شود
دکتر گرجی در بخش دیگر این نشست اظهارکرد: نبود اعتماد به نفس یکی از دلایلی است که مسئولان و افراد رفتارهای ناهنجار در جامعه پیش می‌گیرند، اینکه مثلا در برابر حرف کسی سریع واکنش نشان بدهیم و بعد از عکس‌العمل خود پشیمان شویم از این رو برخی مواقع می‌‌بینیم مسئولان  و افراد بصیرت رفتار اجتماعی ندارند  و وقتی به آنها تذکر دهیم هم متوجه نمی‌شوند، اینکه مثلا در بازی فوتبال هواداران پس از شکست فحش می‌دهند این یک رفتار واکنشی است، رفتارهای واکنشی گاهی با تحرک احساسی ایجاد می‌شود و این کاری است که دشمن در جریان انتخابات انجام داد و مردم را احساسی کرد.

وی  با تاکید بر لزوم تبدیل بصیرت به شعور افزود:  بصیرت قرار نیست به عمل تبدیل شود، بصیرت باید به شعور تبدیل شود زیرا بصیرت یک عمل فکری است و باید شعور بصیرت شکل بگیرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: ببینید در مجلس کشورهای دیگر در خصوص چه مسائل مهمی صحبت می‌کنند و برای برخی مسائل سال‌ها طرح می‌ریزند اما در ایران کسی که چیزی از سیاست نمی‌داند نماینده مجلس می‌شود در این صورت نمی‌توان انتظار داشت که نمایندگان  به طور معناداری متفاوت با آحاد جامعه بصیرت داشته باشند زیرا مانند خود مردم رشته تحصیلی‌شان با شغلشان یکی نیست.

گرجی تصریح کرد: ممکن است در برخی موارد بصیرت بیشتری از مردم نشان دهند اما به هر حال به دلیل منافع و تلاش در جهت منفعت شخصی در عمل می‌بینیم که در خیلی مواقع مردم بصیرت بیشتری نشان دادند.

بصیرت امری دو جانبه از سوی مسئولان و مردم است
سیداحمد هاشمی در ادامه اظهار کرد:  در خصوص بصیرت باید بازتر صحبت کنیم و در جامعه ببینیم که نظر مردم چیست، اصلا مردم دوست دارند بصیرت داشته باشند یا خیر.

وی افزود: البته مردم ما متفکرند و ما در بسیاری از کشورها از نظر فکری، تجربی و آگاهی ورود پیدا کردیم و تفکری ساختیم اما باید توجه کنیم که انقلاب ما یک اسم اسلامی دارد، این عنوان اسلامی از نظر برخی ممکن است محدودیت بیاورد و ما برعکس معتقدیم اسلام ناب بصیرت هم به همراه دارد.

این دانشجو ادامه داد: این اسلام و مقام معظم رهبری می‌گویند که مردم ولی‌نعمت مسئولان و مسئولان نوکر مردم هستند اما آیا واقعا در عمل این گونه است؟ وقتی وزیری در خانه میلیاردی می‌نشیند این مسئول نوکر مردم است و می‌تواند دم از بصیرت بزند، آیا این مسئول مردم را درک می‌کند، درک درست مردم هم بصیرت است.

وی تصریح کرد: بنده خود یکی از دانشجویانی هستم که به استاندار بابت بی‌حرمتی به جهادکشاورزی نامه دادم، وزیری که در یک استان به کشاورزی که از وضعیت بد اقتصادی ناله می‌نالد می‌گوید بر سبوس بخور، این وزیر بصیرت ندارد، اگر بصیرت داشت باید قبل از ورود به استان وضعیت آن منطقه را بررسی می‌کرد و حتی متوجه می‌شد که سبوس در آن منطقه برای چه امری استفاده می‌شود، وزیری که با کفش هم به چادر زلزله‌زدگان رفت بصیرت ندارد، بصیرت را مقام معظم رهبری معنا کرد که وقتی وارد چادر شد کفشش را درآورد، ایشان به عنوان شخصیت اول کشور به همه تذکر داد تا این مسئله را رعایت کنند.

هاشمی یادآور شد: اینجا بصیرت مشخص می‌شود، مردم دارای بصیرت عمومی هستند و برای همین است که در جریان ۹ دی لبیک می‌گویند و شعار حمایت سر می‌دهند، مسئولان هم باید بصیرت داشته باشند، مسئول بی‌بصیرت کسی است که مردم را تحت فشار قرار می‌دهد، مانند بحث گرانی تخم‌مرغ که فتنه‌ای دیگر است، این مسئولان باید دیدگاهشان را عوض کنند.

وی خاطرنشان کرد: عده‌ای از مردم آنقدر بصیرت دارند که به درستی تشخیص دادند که این فتنه جدید و تجمعات در مورد گرانی به دنبال نابودی نظام است و نگران رهبری هستند، بصیرت امری دو جانبه از سوی مسئولان و مردم است، همان گونه که مردم بصیرت دارند مسئولان نیز باید به دنبال کسب بصیرت باشند.

دانشجو سرباز هیچ جناح سیاسی نیست بلکه باید خط‌شکن باشد
میثم مهدی‌پور دانشجوی حاضر در این میزگرد سیاسی اظهار کرد: حضرت آقا همواره تاکید دارند که دانشجویان تصمیم‌ساز هستند، تصمیم‌سازی یعنی قدرت تصمیم‌گیری داشته باشند و این تاثیر دارد، در دوره‌های مختلف نیز ما تاثیر مثبت یا منفی تصمیمات دانشجویان را دیدیم.

وی افزود: دانشجو بازیچه سیاسی دست مسئولان و فتنه‌گران نیست، بازیچه آن فردی است که به بهانه عدالت‌خواهی سران قوای ما را تحت فشار قرار می‌دهد،اما دانشجوی فتنه‌گر نیست بلکه اگر از معیارها و ساختارهای نظام و آن چیزی که در اولویت است دورش بسازند ممکن در مسیر فتنه قرار بگیرد و دچار انحراف شود.

این دانشجو ادامه داد: بنده احساس می‌کنم دانشجویی که خود را از لایه صنفی و مشکلات اولیه آموزشی بیرون نکشد درگیر فتنه می‌شود و به آن بصیرت و تراز لازم نمی‌رسد، دانشجویی که سفارت را تسخیر کرد باید الگو باشد دانشجویی که خود را به آن تراز برساند خودش را از انحراف و فتنه دور ساخته است، روزی آقای زیباکلام گفتند که دانشجویان سرباز هاشمی و خاتمی هستند اما باید به آن‌ها بگوییم دانشجو و قشر روشن‌فکر جامعه سرباز هیچ جناح سیاسی نیست بلکه باید خط‌شکن باشد.

وی تصریح کرد: دانشجویان برای اینکه این سواستفاده‌ها از آن‌ها اتفاق نیفتد و ابزار سیاسی نشوند باید خودش را روشن‌فکر ببیند و خودباروری را در خود ایجاد کند، اگر خودش را در این قالب ببیند خیلی از اتفاقات منفی در کشور نخواهد افتاد.

هنگامی که بصیرت نباشد باید بگوییم همه ما بی‌سواد هستیم
سیدقاسم میرنبی در این بخش بی‌بصیرتی برخی از مسئولان را مصداق بی‌سوادی دانست و اظهار کرد: متاسفانه در ایران ما مسئول بی‌سواد زیاد داریم مسئولی که بصیرت ندارند و  تنها به علم می‌رسند، هنگامی که بصیرت نباشد باید بگوییم همه ما بی‌سواد هستیم، این بی‌سوادی مسئولان ما را می‌رساند که چهار پرونده مربوط به ایران در دادگاه لین المللی مطرح شد اما به نتیجه نرسید.

وی افزود:  امثال چنین مسئولان بی‌سوادی در بدنه بچه‌های مذهبی ما نیز هستند، نیروهای مذهبی بی‌خرد و بی‌سواد که تنها تابع جمع هستند، در سال ۸۸ نیز بسیاری از همین بچه مذهبی‌ها با برخوردهای غلط فتنه را دامن زدند و گاها در سطح شهر رفتارشان مردم را تحریک می‌کرد، البته در اواخر فتنه که علم مسئولان در مواجهه با فتنه بیشتر شد و تجربه پیدا کردند، نوع برخورد را تغییر دادند.

دانشجوی کارشناسی‌ارشد حقوق بین‌الملل ادامه دادک متاسفاته این معضل در میان برخی نیروهای بسیجی هست که با کوچکترین اتفاقی خود را بصیر می‌دانند در صورتی که نیستند اما نیروی مقابل با عنوان جنبش سبز با یک مدیریت واحد و واقعا با علم دارند حرکت می‌کنند، باید حرکات نیروهای بسیجی که تحت جو و آتش زیر خاکستر هستند اصلاح شود.

گرسنگی مردم ناشی از سومدیریت مسئولان  است
دکتر گرجی در ادامه مطالعه تاریخ را برای افزایش بصیرت لازم برشمرد و اظهار کرد: مردم باید چه بکنند که دچار بی بصیرتی نشوند، جواب این است که تاریخ بخوانند و بدانند، نه فقط تاریخ ایران بلکه سراسر جهان.

وی افزود: گرسنگی مردم ناشی از سومدیریت مسئولان  است در صورتی که کشور ما دارا است، مردم ما با ماهی سه  میلیون می‌توانند بهترین زندگی را داشته باشند اما چون ما از سوزن ته گرد و تسبیح تا سنگ قبرمان را نیز وارد می‌کنیم این همه بیکار داریم، در صورتی که این کار تنها در سه ماه جمع می شود و هیچ کاری ندارد، کافی است لیست اقلام وارداتی کشور را به میزان ارزش تهیه کنیم، به مردم اعلام کنیم که واردات این اقلام دیگر ممنون می‌شود و نهایتا بخواهیم خودشان تولید کنند و دولت موظف است به صورت تضمینی از آنها خرید کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اینها کارهایی است که همه دنیا انجام می دهند، ببینید ما الان گندم، برنج و پرتقال را تضمیتی می‌خریم که اگر نخریم چه اوضاعی درست خواهد شد پس گرسنگی مردم ما ناشی از سو مدیریت مسولان ما است.

وی تصریح کرد: یک نکته مهمی را هر دو برادر اشاره کردند اینکه چه کار کنیم دانشجویان ما بصیرت پیدا کنند، باید بگویم اکنون دیگر همه دانشجو هستند، طبقه دانشجوی ما با طبقه متوسط مردم میانگین‌شان یکی است زیرا حتی اگر سر جلسه کنکور هم حاضر نشوید با انتخاب رشته می‌توان دانشگاه قبول شد پس دیگر دانشجو چیز عجیب غریبی در مملکت ما نیست.

گرجی گفت: نماینده مجلسی در زمان آقای کروبی و در مجلس ششم پشت تریبون گفت آقای کروبی  در سفرهای خارجی ما را هم با خودت ببر، این برای کشور که سفر خارجی اش نهایتا با پنج میلیون تمام شود افت دارد و یا نمایندگانی که برای سلفی گرفتن از نماینده خارجی سروکله شکاندندف این‌ها همه از بی‌سوادی و بی‌بصیرتی افراد است.

وی افزود: در جامعه اگر بخواهیم هر کاری انجام دهیم باید فقط تبلیغات و فرهنگ‌سازی در رسانه ملی صورت گیرد، دقیقا کاری که غربی‌ها کردند، ابتدا از طریق اینترنت و سرگرمی باید جذب کنیم و سپس به مردم خوراک بدهیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل یادآور شد: اینکه برادرمان گفتند سبزها در رسانه قوی‌تر هستند من هم فبول دارم اما به این نکته توجه کنیم که اگر بخواهیم با آجر خانه‌ای بسازیم فقط یک راه داریم اما کسی که می‌خواهد خانه را نابود کند هزار راه دارد، شما وقتی می‌خواهید خوب باشید فقط یک راه دارید اما اگر بخواهید فحش و ناسزا بدهید خیلی راحت است، نیازی چندانی به مدیریت ندارد و اگر تنها هلش بدهیم فرد این طوری می‌شود.

مسئولان مبارزه با فساد و اصلاح امور را از داخل منزل خود شروع کنند
سید قاسم میرنبی در ادامه سخنان دکتر گرجی اظهار کرد: در سال ۸۸ اگر به درستی مدیریت می‌شد شاید خیلی اتفاقات نمی‌افتاد،خیلی از دانشجوها از سر نارضایتی و عصبانیتی دست به این کار  زدند، اگر اقتداری که رهبری داشت مسئولان هم داشتند و جوان مذهبی احساس می‌کرد یک نفر هست که حرفهایش را در میان مسئولان بزند دیگر خود موتور به دست نمی‌گرفت تا مردم را متفرق کند، فقط حضرت آقا در این باره مدیریت کردند و بقیه هیچ.

وی افزود: متاسفانه ما بچه مذهبی‌ها خودمان مشکل داریم یک سری از افراد در واقع مافیای سیاسی مذهبی درست کردند، متاسفانه از نظر برخی اگر مراجع تقلید هم کسی را تایید کنند اما فلان شخص نه، دیگر صلاحیت ندارد اگر این مشکل در میان بچه مذهبی‌ها حل بشود کشور نجات پیدا می‌کند.

میرنبی ادامه داد: مسئولان مبارزه با فساد و اصلاح امور را از داخل منزل خود شروع کنند در این صورت همه شهر و کشور اصلاح می‌شود، چرا به دلیل حجم فساد ما باید احساس کنیم که غیرطبیعی هستیم و آنان طبیعی؟

نقش رسانه در فتنه ۸۸  انکارنشدنی است
میثم مهدی‌پور در این بخش اظهار کرد: دانشجویان از جامعه و مردم جدا نبودندو نیستند، همان‌گونه که در جامعه دودستگی شد در میان دانشجویان نیز این دودستگی شکل گرفت و همان افرادی که در جامعه جملاتی را به زبان می‌آوردند و مردم را تحریک می‌کردند در دانشگاه‌ها نیز دست به تحریک دانشجویان می‌زدند.

وی ادامه داد: اینکه دانشجویان دست به اغتشاش زدند می‌توان گفت نتیجه فضای بسته دانشگاه‌ها بود، خیلی قبل‌تر از آن رهبری بر کرسی‌های آزاداندیشی تاکید داشتند اما متاسفانه این امر مورد غفلت قرار گرفته بود و حتی ایشان یکبار گفتند ما صدبار گفتیم و کسی به آن توجه نکرد.

مهدی‌پور تاکید کرد: در واقع عدم پرداخت به بحث کرسی‌های آزاداندیشی و فضاهای مشابه سیاسی آن دانشجویان را به این جمع‌بندی رساند که وقتی نمی‌تواند عقاید خود را ابراز کند با اولین فشار باید خود را تخلیه کند با اینکه  شاید خواستگاه اعتراضات دانشجویان با فتنه گران یکی نبوده باشد.

وی گفت: همان‌طور که می‌دانید بسیاری از اعتراضات از اخلال‌گری در خود دانشگاه آغاز می‌شود و سرانجام سر از صدای آمریکا و بی‌بی‌سی در می‌آورد، این نشان می‌دهد که خواسته اول و اصلی دانشجو این نبوده اما جو توسط اشخاصی خاص و مخصوصا در رسانه کنترل می‌شد و به دانشجویان جهت می‌داد، مخصوصا اینکه بحث رسانه در فتنه ۸۸  انکارنشدنی است و آسیب‌های سختی را به کشور زد، اکنون نیاز بسیار اساسی وجود دارد که ما نیز یک رسانه واحد به جای چندین رسانه داشته باشیم، این رسانه واحد باید جهت‌گیری‌های سیاسی را مشخص کند و به جامعه خط دهد.

وقتی دشمن درپی نفوذ است باید مراقب فتنه‌ها باشیم
دکترگرجی با تاکید بر نقش رسانه اظهار کرد: ببینید شما وقتی می‌خواهید فضای باز سیاسی ایجاد کنید باید یقین داشته باشید که این فضای باز رسانه‌ای و سیاسی را به درستی مدیریت کنید و حتما تبلیغات هدفمند باشد و برخلاف دوستمان عقیده دارم تعدد رسانه اتفاقا خوب است اما باید خوراک واحد داشته باشیم، شما نگاه کنید صدها شبکه اپوزوسیون وجود دارد و حرفشان یکی است.

وی افزود: مردم می‌گویند صد شبکه از این‌ها دروغ می‌گویند همه‌شان که دروغگو نیستند و بدون فکر دیگر حرفشان را باور می‌کنند، من در یوتیوب با جوانی بحث می‌کردم و گفتم که آن سمت حتی یک گفتمان غلط را بزک  و بزرگ می کنند و آن فرد می شود پدر معنوی، به این صورت که مردم حتی نمی‌دانند که آن فرد چه چیزی گفتند اما چون این فرد را بزرگ می‌کنند و حرفایش بزک می‌شود، پس ما باید کار رسانه‌ای خوب را باید انجام دهی و نباید رقابت داخلی نداشته باشیم بلکه باید همه و هم‌صدا یک خوراک واحد بدهیم.

این چهره دانشگاهی ادامه داد: آتش فتنه را آن کسانی دود کردند که به دنبال رقابت‌های مدیریتی و سیاسی بودند، اینکه فردی تلاش کند فقط برای آنکه خود بر صندلی و جایگاهی بنشیند دیگری را به زمین بکشد بلکه شخصیتی برای خود بسازد، در این حالت همه احساس خطر کرده و به دنبال این هستند که خود را نجان دهند،این حکایت همان افرادی است که ابتدا با نظام بودند اما به وقت فتنه احساس خطر کردند، همان هایی که نانشان در فتنه بود در واقع عده‌ای در فتنه دنبال این بودند که نمدی برای خود ببافند.

وی تصریح کرد: ما باید بدانیم دنیای غرب برای تسلط به هیچ کشوری دیگر خود شخصا وارد نمی‌شود و هزینه نمی‌کند بلکه دشمن با نفوذ در افراد همان کشور و جاسوسان داخلی خود نقشه‌هایش را پیاده می‌کند، در دوران فتنه‌  آمریکایی‌ها بیش از ۱۵۰۰ طرح در ایران اجرا کردند و هدفشان آوب در داخل ایران بود، به عقیده بنده اگر تنها ۱۰ روز جنگ ادامه پیدا می‌کرد آمریکا به کشور حمله می‌کرد ولی دیگر نمی‌تواند این کار را بکند.

گرجی گفت: آمریکا الان نمی‌تواند به کشور حمله کند و همه مردم را نابود سازد، شما فکر کنید اگر آمریکا و انگلیس زمانی که عراق را گرفتند، مردم ان به سرکار نمی‌رفتند آیا حاضر بود همه را بکشد؟ آن وقت دیگر برای اداره امورات خود باید از آمریکا نیرو می‌آورد که هیچ وقت این کار را نمی‌کرد، زمانی که رویکرد آمریکا این است، وقتی که دشمن درپی نفوذ است باید مراقب فتنه‌ها باشیم، در واقع آن‌ها برای منافع خود حاضرند در کشورها اپوزیسیون‌سازی و مردم را با ایجاد سرگرمی جذب این اپوزیسیون‌ها کنند.

۹ دی باید در تاریخ و حافظه ملت ایران ماندگار شود
سیداحمدهاشمی اظهار کرد: ما باید حواسمان را جمع فتنه‌های دیگر کنیم و از این فتنه‌ها درس بگیریم تا زمانی که احتمال نفوذ کشورهای خارجی در بین مسئولان است این خطر وجود دارد اما مسئولان ما مراقب نیستند و متاسفانه خود را زدند به خواب، زمانی که عربستان حرفی می‌زند آن‌ها که بار اصلی کشور را برعهده دارند باید موضع بگیرند نه اینکه سکوت کنند و نباید بگذارند نفوذ اتفاق بیفتد.

وی افزود: نباید بگذارند دشمنان تفکراتشان در کشور نفوذ پیدا کند اما متاسفانه امروز این دیدگاه در میان مسئولین ما وجود ندارد، راحت بگویم که برخی از حرف‌های رهبری را خط قرمز نمی‌دانند، حضرت آقا می‌فرمایند فلان کار حرام است اما آنان از این حرف فرار می‌کنند، آقا فرمودند نارضایتی ایجاد می‌شود و با وجود نارضایتی دوباره دودستگی‌ها شکل می‌گیرد اما مسئولان کاری نکردند.

این دانشجو ادامه داد: دوستمان اشاره کرد که امروز همه دانشجو هستند بله و همین دانشجویان در داخل منزل با خود خانواده بحث می‌کنند و با هول دادن از خانواده جوان آمادگی پیدا می‌کند و اتفاقی مثل سال ۸۸ می‌افتد، برخی از این جوانان تنها برای تفریح در آشوب‌ها آمده بودند و هنگامی که دستگیر شدند نیز این علت را بیان کردند، آن‌ها چون نمی‌دانند حرکت دشمن چیست در مسئله و فتنه قاطی می‌شوند و وقتی می‌خواهند دربیایند هم خیلی از اینها سوابق‌شان خراب شد، در دانشگاه یک سری افراد زندگی و آینده شان به دلیل همین فتنه خراب شد.

وی تصریح کرد: زیرا این‌ها از خود نپرسیدند این آقا که می‌خواهد برود تجمع کند من چرا باید بروم و حاضر شوم، نظرم این است ما باید آنقدر این مسائل را صاف و روشن بگوییم که همه به آگاهی برسند، من نمی‌دانم چرا صداوسیمای ما فرار می‌کند و برخی واقعیت‌ها را نمی‌گوید، در فضای مجازی پر است اما صداوسیما بیان نمی‌کند، برای یکبار باید صداوسیما بگوید این اتفاق از اینجا کلید خورد و در اینجا تمام شد، مردم بدانید رهبری این را دفاع کرد و آقایان فلان مسئله را، همه این نه به صورت بسته که به صورت باز بگوییم و پرونده این فتنه و دودستگی‌ها باید بسته شود اما روز نهم دی به عنوان یوم‌الله و روزی خوش یمن باید در تاریخ و حافظه ملت ماندگار شود.

نظام در قبال فتنه‌گران رافت به خرج داد
میثم مهدی‌پور با اشاره به رافت نظام در قبال فتنه‌گران اظهار کرد: به نظر من نظام در قبال فتنه‌گران رافت به خرج داد و بهترین و صحیح‌ترین برخورد با این افراد در ایران اتخاذ شد، جواب سوال مخالفان این روش نیز این است که آیا حکمی که برای اینان تعیین شود را می‌پذیرند؟

وی افزود: اینکه بسیاری از آقایان مجلس نیز خواهان محاکمه این افراد هستند بازی در زمین دشمن است، اینان که الان اعتراض دارند فردای تشکیل دادگاه هم باز نخواهند پذیرفت و شاید اینکه عده‌ای به دنبال تخریب چهره قوه قضاییه هستند، برای روزی است که فتنه‌گران باید محاکمه شوند و عده‌ای از محاکمه فتنه‌گران در قوه قضایی نیز اعتراض خواهند کرد.

این جوان دانشجو ادامه داد: به نظر من تنها راه حل این است که مطالعه کنند، بسیاری از آنان که در سال ۸۸ شعار  نه غزه نه لبنان سر دادند نمی‌دانستند خاتمی روزی بیانیه حمایت از قدس منتشر می‌کرد، متاسفانه اعتمادی که به سران فتنه در این جربان وجود دارد فقط با مطالعه تاریخ بعد از انقلاب از بین خواهد رفت.

وی تصریح کرد: برای مثال عده‌ای که طرفدار سرسخت آقای هاشمی بودند شاید ندانند که ایشان در دوره خاتمی مخالف سرسخت رکورد اقتصادی بود که حتی در خاطراتشان از آن دوران به عنوان بدترین روزهای زندگی مقام معظم رهبری یاد کردند.

مهدی‌پور گفت: در ابتدای دهه ۶۰ خیلی مطالعه جواب نمی‌داد زیرا تلویزیون کوچکترین اتفاق را نشان می‌داد و مناظره تشکیل می‌شد اما ما هرچه از این فضا دورتر شدیم و چون رسانه خواسته یا ناخواسته در دست آن سمت است ضربه‌های آتی هم خواهیم خورد.

مردم  باید با بصیرت کشور را آماده کنند و تحویل صاحب‌الزمان بدهند
دکتر گرجی در پایان اظهار کرد: برای تشخیص این امر که فتنه و در کنارش روز نهم دی چه تاثیری بر انقلاب گذاشت و چگونه این انقلاب با همه مشکلات در مسیر درست قرار بگیرد تا نهایتا پرچم آن به دست صاحب اصلی‌اش برسد، باید فتنه‌گران را خوب بشناسیم.

وی افزود: در فتنه چند دسته وجود داشتند، دسته اول سران فتنه‌و ضدانقلاب خارج کشور، دسته دوم عوامل فتنه‌و ضدانقلاب در داخل کشور یعنی کسانی که خودشان هم می‌دانستند دارند فتنه می‌کنندو جاسوسند، به یاد داشته باشیم که جاسوس‌ها همواره در خانواده‌ای رشد پیدا کردند که عقبه جاسوسی دارد و این عامل بسیار مهمی است، دسته سوم فتنه مهره‌های سوخته‌ای هستند که آتش فتنه را فوت می‌زنند و در مراحل آخر مردم عادی.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: اولین گروه چون دست ما به آنها نمی‌رسد راحت پیدا می‌شوند و خود را نشان می دهند، اینجا مردم  باید با بصیرت کشور را آماده کنند و تحویل صاحب‌الزمان بدهند زیرا ما وعده الهی داریم که چه بخواهیم و چه نخواهیم اتفاق خواهد افتاد، پس ما یک وظیفه‌ای داریم چه ما بصیر باشیم و چه نباشیم وعده حق الهی محقق خواهد شد.

وی تصریح کرد: ما هستیم که ضرر می‌کنیم و باید کاری انجام بدهیم، همه ما باید کاری را کنیم که اهالی رسانه می‌کنند، آستین‌ها را بالا بزنیم و آنقدر بگوییم که مردم به این تشخیص برسند که اگر کسی براساس این معیارها نباشد راه را اشتباه رفت، باید این اصول را رواج بدهیم.

گرجی خاطرنشان کرد: برای شناخت نه تنها باید تاریخ انقلاب را بلکه باید تاریخ همه جهان و در همه دوران را خواند وقتی آن ها را می‌گوییم و مردم بفهمند که  این مشکل همه جا است حرف راحت‌تر پذیرفته می‌شود و می‌فهمد اشکال از کجاست، پس همه ما باید رسانه باشیم.

وی افزود: هر کدام ما در درجه اول برای این مملکت باید فرزندان خوبی تربیت کنیم، وقتی شما فرزند خوبی تربیت کنید این بصیرت تکثیر می‌شود، فرزندان ما لزوما نباید ظاهرشان شبیه ما باشد اما می‌تواند فکرش مشابه ما باشد، هیتلر می‌گوید آدم‌های خلاف کار بدترین ضررشان این است که بچه‌های بد و خلافکار تربیت می‌کنند.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: ببینید در دوران جنگ  همه مبارزان که مسجدی نبودند بلکه این اعتقاد و تفکر را داشتند، در نهایت به این نکته  می‌رسیم که بصیرت بیشتر شعور می خواهد و با تبلیع این امر اتفاق می‌افتد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين