امروز : سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/06/08 - 14:34 ذخیره فایل ارسال به دوستان

یارانه نقدی ۳۳ هزار تومان بیشتر پرداخت شد

اگرچه یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی فعلی طی بیش از چهار سال گذشته و در جریان جهش های تورمی اکنون ارزشی حدود ۲۰ هزار تومان را هم ندارد؛ اما قرار قانون همین رقم هم نبوده است.

به گزارش بابل نومه به نقل از خبرگزایر ایسنا: اگرچه یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی فعلی طی بیش از چهار سال گذشته و در جریان جهش های تورمی اکنون ارزشی حدود ۲۰ هزار تومان را هم ندارد؛ اما قرار قانون همین رقم هم نبوده است.

یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداختی به جمعیت یارانه بگیر جدای از عواقبی نظیر افزایش تورم به دلیل نوع تامین منابع و هدر رفت حجم بالایی از منابع که بخش های اصلی اقتصاد را از آن بی نصیب گذاشت، به مرور زمان ارزش خود را از دست داده و با درگیر شدن در تورم فزاینده دو رقمی خاصه در سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ ، قدرتی به اندازه نصف زمان ابتدایی پرداخت را هم برای دریافت کننده ندارد.

در شرایطی به گفته مسعود نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهور ارزش یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به ۱۹ هزار تومان هم نمی رسد، که با همین رقم ناچیز در سال پنجم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مبلغی کلان و نزدیک به ۱۹۰ هزار میلیارد تومان به جمعیت متقاضی که در اغلب مقاطع زمانی بیش از ۷۵ میلیون نفر را تشکیل داده پرداخت شده است.این حجم هنگفت پرداخت شده به عنوان یارانه نقدی که سهم تولید و بهداشت و درمان و سایر بندهای مورد تاکید قانون هدفمندی یارانه ها را بلعیده در مسیری انحرافی از قانون پرداخت شده و حتی نباید رقم ۴۵ هزار تومان هم می بوده است.

آنطور که اخیرا نوبخت-رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی- گله مندانه نسبت به شرایطی که دولت فعلی برای پرداخت یارانه نقدی و هزینه های سرسام آور آن اعلام کرده دولت دهم باید میزان یارانه نقدی را حدود ۱۲ هزار تومان تعیین و پرداخت می کرده است.

پرداخت بیش از ۳۳ هزار تومان بالاتر از آنچه که قانون هدفمندی یارانه‌ها و میزان درآمد و هزینه آن برای توزیع نقدی تعیین کرده بود کار را به جایی رساند که اکنون حجمی بالغ بر ۱۹۰ هزار میلیارد تومان از منابع کشور صرف شده ولی هیچ یک از تعهدات دولت در مقابل قانون هدفمندی یارانه‌ها انجام نشده است. در عین حال که منابع تخصیص یافته به توزیع نقدی هیچ انطباقی با تکلیف قانون هدفمندی نداشته و به جای پرداخت ۵۰ درصد منابع درآمدی ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی، کل منابع به اضافه برداشت از خزانه دولت و در دوره‌ای استقراض از بانک مرکزی را نیز به خود اختصاص داده است. ۳۳ هزار تومان‌هایی که در بیش از ۵۰ مرحله پرداخت به بالغ بر ۷۵ میلیون نفر، نقش قابل توجهی در کسری‌ها و هزینه‌های موجود دارد.

امسال در حالی در صورت عمل به قانون سال پایانی و تکمیلی اجرای قانون هدفمندی یارانه هاست که حذف یارانه پردرآمدها که اکنون به معضلی برای دولت تبدیل شده و ابعاد ناشی از این اقدام ورود جدی و سریع به آن را تحت الشعاع قرار داده است این در حالی است که نوبخت عنوان می کند با اشتباهاتی که در اجرای این قانون وجود داشته و هزینه‌های سنگینی که در آن انجام شده امکان پایان آن در سال جاری وجود ندارد.

در سویی دیگر، با اینکه بارها پیشنهاد کاهش سقف پرداخت نقدی به منظور جبران بخشی از کسری‌های موجود مطرح شده و در واقعیت هم با توجه به کاهش ارزش همین ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان فعلی چنین اقدامی منطقی به نظر نمی‌رسد، نوبخت با ابراز تاسف نسبت به رفتار خلاف قانون دولت گذشته برای تصمیم‌گیری نسبت به پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در سال ۱۳۸۹ اعلام کرده که باید در صورت عمل به قانون به هر نفر ۱۲ هزار تومان اختصاص می یافت که این کار را نکرد و همه را گرفتار کرده است چرا که در حال حاضر مردم زندگی خود را بر پایه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان قرار داده و نمی‌توانیم به این رقم دست بزنیم.

در عین حال که بعد از اقدام برای حذف یارانه پردرآمدها در ماههای اخیر، زمزمه‌هایی برای افزایش یارانه افراد کم درآمد از سوی وزیر کار و رفاه اجتماعی مطرح شده بود که البته وزیر اقتصاد در آخرین اظهاراتش اعلام کرده که دولت تاکنون هیچ تصمیمی در این خصوص نگرفته است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين