امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/06 - 10:10 ذخیره فایل ارسال به دوستان

کتاب‌هایی که ظرف ۱۰ سال بیشتر از ۳۰ بار تجدید چاپ شده‌اند

بررسی پرتکرارترین عناوین یک دهه گذشته نشر کشور نشان می‌دهد کفه ترازو به سمت آثار داستانی سنگینی می‌کند.

به گزارش بابل نوین،بررسی یک دهه نشر کتاب و شناسایی کتاب‌هایی که بالای ۳۰ بار تجدید چاپ شده‌اند، کارنامه روشنی است تا براین اساس، علاوه بر شناسایی سلیقه و توجه مخاطب، تصویری از فراز و فرودهای بازار نشر کشور به دست آید.

نخستین بخش گزارش بررسی کتاب‌های بالای ۳۰ بار تجدید چاپ ۱۰ سال گذشته به پنج کتاب «خاک‌های نرم کوشک: خاطرات خانواده و همرزمان شهید»‌، «من زنده‌ام: خاطرات دوران اسارت»،‌ «دا: خاطرات سیده زهرا حسینی»،‌ «شاهکار قرن: استراتژی ایجاد درآمدهای انفعالی خرد و کلان» و «دختر شینا(خاطرات قدم‌خیر محمدی‌کنعان همسرسردار شهید حاج ستار ابراهیمی‌هژیر)» اختصاص دارد.

خاک‌های نرم کوشک
«خاک‌های نرم کوشک: خاطرات خانواده و همرزمان شهید» شرح حال شهید عبدالحسین برونسی به قلم سعید عاکف است. این کتاب را انتشارات ملک اعظم خراسان رضوی نخستین‌بار سال ۱۳۸۶ منتشر کرده است.

«خاک‌های نرم کوشک» ۲۱۱ بار به تجدید چاپ رسیده بنابراین طی ۱۰ سال گذشته بیشترین نوبت چاپ  را در همه حوزه‌ها به خود اختصاص داده است. صدرنشینی کتاب سعید عاکف در این بخش، در حوزه نشر دفاع مقدس نیز قابل توجه است؛ علاوه براین به نظر می‌رسد که انتشار موفقیت‌آمیز این کتاب از منظر آمارها از سوی ناشر شهرستانی نیز قابل ملاحظه و بررسی است.

من زنده‌ام
«من زنده‌ام: خاطرات دوران اسارت» دومین کتاب جدول بیشترین نوبت‌های چاپ است. به نظر می‌رسد که قرار گرفتن کتابِ معصومه آباد با ۱۸۸ بار چاپ از سال ۱۳۹۲ در این جایگاه نشان از میزان اهمیت مستندنگاری تاریخ دفاع مقدس دارد. مقام معظم رهبری در تقریظ بر آن نوشتند: «کتاب را با احساس دوگانه‌ اندوه و افتخار و گاه از پشت پرده‌ اشک، خواندم… این نیز از نوشته‌هایی است که ترجمه‌اش لازم است…»

براساس این کتاب که شرح خاطرات دوران اسارت این عضو پیشین شورای شهر تهران است، نخستین مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگی» برگزار شد. موج رسانه‌ای این رویداد فرهنگی موجب شد تا این کتاب حوزه دفاع مقدس در عرض یک ماه به چاپ ‌سی‌ام برسد.

دا
«دا: خاطرات سیده زهرا حسینی» نیز که نخستین‌بار سال ۸۶ به همت «سوره مهر» یکی از پرکارترین ناشران حوزه دفاع مقدس منتشر شده است. نخستین تجربه نمایشگاهی موجب شد تا «دا» بیشتر بر سرزبان‌ها بیفتد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره این کتاب فرمودند: «کتاب «دا» حقا و انصافا کتاب بسیار خوب و قابل طرح در سطح جهانی است.»

برگزیده نهمین جشنواره انتخاب کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور، برگزیده دومین دوره جایزه جلال آل احمد و برگزیده بخش تاریخ و جغرافیای سی‌امین دوره جایزه کتاب از افتخارات این کتاب است.

شاهکار قرن
«شاهکار قرن: استراتژی ایجاد درآمدهای انفعالی خرد و کلان» نوشته امید علیزاده در چهارمین ردیف این جدول با ۱۵۵ بار چاپ قرار دارد. این کتاب اقتصادی که سال ۱۳۹۵ به‌صورت ناشر مولف به چاپ رسیده با اختلاف ۷۳تایی از کتاب بعدی این جدول خودنمایی می‌کند؛ این کتاب در واقع جدول پرتکرارها را تنوع بخشیده است.

دختر شینا
آخرین کتاب این جدول «دختر شینا(خاطرات قدم‌خیر محمدی‌کنعان همسرسردار شهید حاج ستار ابراهیمی‌هژیر)» است. دیگر کتاب دفاع مقدس که به قلم بهناز ضرابی‌زاده نوشته شده را سوره مهر سال ۱۳۹۰ منتشر کرده و طی ۱۰ سال گذشته ۸۲بار تجدید چاپ شده است.  دختر شینا در بخش خاطره شفاهی، شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس به‌عنوان اثر برگزیده انتخاب و به زبان‌های ترکی استانبولی، انگلیسی و عربی نیز ترجمه شده است.

موفقیت‌های این کتاب، موجب شد تا در فهرست ۱۰۵ کتاب انتخابی مجمع ناشران دفاع مقدس برای عرضه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت سال ۲۰۱۵ قرار گیرد./ز

مشرق

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين