امروز : دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/08 - 12:11 ذخیره فایل ارسال به دوستان

هنر بهترین وسیله برای انتقال مفاهیم قرآن

به گزارش بابل نوین، مدیر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت ارشاد اعلام کرد: جشنواره نقاشی «آیات» به میزبانی استان گلستان برگزار می‌شود و تاکنون ۹۱۷ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

علی تن ۱۷ دی ماه در نشست خبری جشنواره سراسری آیات که در معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برگزار شد، با بیان اینکه سیاستی که ما در دفتر تبلیغ و ترویج داشتیم، توجه به قالب‌های هنری در عرصه فعالیت‌های قرآنی بوده است، اظهار کرد: حدود ۱۷ قالب برای برپایی جشنواره طراحی شده است و هر کدام را متناسب با ظرفیت و آمادگی استان‌ها به آنها واگذار کرده‌ایم.

وی ادامه داد: جشنواره ملی نقاشی آیات را به استان گلستان واگذار کردیم چرا که شش جشنواره در حوزه هنرهای تجسمی برگزارکننده این جشنواره بوده‌اند و رشته پرطرفدار نقاشی به این استان واگذار شده است چرا که تجربیات موفقی نیز در این زمینه داشته است. امسال جشنواره قرآنی آیات در دو جشنواره به صورت بین‌المللی و ۹ جشنواره به صورت ملی پیش‌بینی شده است.

مدیر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت ارشاد ادامه داد: جشنواره در ۱۱ رشته به میزبانی استان‌های مختلف برگزار می‌شود که رشته نقاشی در استان گلستان، رشته تئاتر در استان فارس، رشته فیلم در استان بوشهر، رشته نقاشی خط در استان یزد، رشته خوشنویسی در استان خراسان رضوی، رشته شعر در استان گلستان، رشته داستان در استان جنوب کرمان، رشته آواها و نغمات در استان آذربایجان شرقی، رشته تصویربرداری در استان همدان و کاریکاتور توسط ستاد برگزار می‌شود. ابزار هنر بهترین وسیله برای انتقال مفاهیم قرآن و عترت است و امیدواریم بتوانیم از این طریق فرهنگ قرآنی را ارتقا دهیم.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین فضیلت ـ دبیر جشنواره آیات در رشته نقاشی ـ با بیان اینکه سال گذشته این جشنواره به میزبانی استان خوزستان برگزار شد، گفت: نقاشی زبانی فراملیتی است و هنر نقاشی می‌تواند یکی از مهم‌ترین ابزار برای انتقال فرهنگ به ویژه آموزه‌های قرآنی باشد. بر همین اساس ما سعی کرده‌ایم که با این ابزار هنرمندان را به خط و آثار قرآنی در قالب هنر تشویق کنیم.

وی ادامه داد: فراخوان و پوستر جشنواره آیات در دو مرحله و در گستره ملی در رشته نقاشی تهیه و ارسال شده است. ما سعی داریم از تمام ظرفیت‌ها بر اساس همین فراخوانی که برای هنرمندان نیز ارسال کرده‌ایم بهره ببریم که در نهایت ۹۱۷ اثر از ۲۷ استان به دبیرخانه ارسال شده است و این فراخوان در دو بخش اصلی انجام شده است.

دبیر جشنواره آیات در رشته نقاشی ادامه داد: این جشنواره در بخش نگاه نو، فضای انتزاعی و بخش نگاه کلاسیک و فیکوراتیو است و بخش ویژه‌ای هم به سوره واقعه اختصاص دارد که در بین آثار رسیده ۵۸۶ اثر از استان‌هایی به جز استان گلستان است و ۳۳۱ اثر از هنرمندان استان گلستان به این جشنواره ارسال شده است.

فضیلت ادامه داد: از بین آثار رسیده ۴۳۶ اثر در بخش نگاه نو و ۲۸۷ اثر در بخش کلاسیک فیکوراتیو است و ۷۷ اثر در بخش ویژه، ۱۱۷ اثر در بخش کودک و نوجوان و در نهایت ۴۰ اثر از بین اینها انتخاب می‌شود و در مرحله نهایی مورد داوری قرار می‌گیرد. مراسم اختتامیه جشنواره آیات در رشته نقاشی نهم بهمن ماه در استان گلستان برگزار می‌شود و پس از آن از سوم تا دهم بهمن ماه نمایشگاهی از آثار برگزیده برپا می‌شود.

وی در ادامه از خرید یا بیمه آثار هنرمندان برتر جشنواره نقاشی آیات خبر داد و گفت: نمایشگاه آثار برگزیده در مرکز شرق و غرب استان گلستان برپا می‌شود. استان‌های گلستان، ‌ تهران، ‌ مازندران و اصفهان به ترتیب استان‌های اول تا چهارم در این جشنواره شده‌اند.

در ادامه خلیلی‌فر ـ دبیر هنری جشنواره نقاشی آیات ـ گفت: آثاری که با هنر و دین آغشته می‌شود اثرپذیری بیشتری دارد، همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند هیچ چیزی در تاریخ نمی‌ماند مگر با هنر ارتباط داشته باشد البته قرآن نیاز به کمکی از سوی هیچ رشته‌ای ندارد اما هر هنری که بخواهد از قرآن بهره ببرد به بقای خود کمک می‌کند. داوری این آثار را اساتیدی همچون حبیب‌الله صادقی، علی طاهری و رسول احمدی بر عهده دارند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين