امروز : دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/14 - 14:09 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رییس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل:

دولتمردان باور کنند تولیدات داخلی نجات‌دهنده اقتصاد کشور است

رییس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل گفت: آرزوی ما این است که دولتمردان‌و مسئولان باور کنند تولیدات داخلی نجات‌دهنده اقتصاد کشور است و آنچه هنرمندان ما با زحمت به بازار عرضه ‌می‌کنند این توانایی را دارد تا غول نامیمون بیکاری را از بین ببرد.

به گزارش بابل نوین،  التفات اباذری رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان بابل در گفت‌و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: باتوجه به اهمیت امر اشتغال، تاکیدات مقام معظم رهبری و مسئولان دولت در خصوص اشتغال‌زایی امروز بزرگترین دغدغه ایجاد شغل است، متاسفانه بازار کار فرصت مناسبی را برای خیل عظیمی از دانشجویان با مدارک تحصیلی بالا فراهم نمی‌آورد.

وی افزود: دولت برای برون‌رفت از این مشکل چندین اداره را به عنوان ادارات اشتغال‌زا معرفی کرد و وام‌هایی را در اختیار این ادارات قرار داد که اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی‌و گردشگری یکی از این ادارات است، اما در خصوص اعطای این وام‌ها دولت باید توجه کند که این مبالغ به دست اهلش برسد، افراد بسیاری در حوزه صنایع‌دستی کار می‌کنند اما تاکنون وام‌های خوبی به آنان تعلق نگرفت.

این مسئول ادامه داد: کسانی هستند که در حوزه صنایع‌دستی فعالیت نمی‌کنند اما توسط لابی‌گری‌ وام‌های صنایع‌دستی را دریافت کردند، این جای تاسف دارد پولی که باید در امر صنایع‌دستی اشتغال ایجاد می‌کرد وارد حوزه‌های دیگر شد و به افرادی تعلق گرفت که کوچکترین نقشی در حوزه صنایع‌دستی‌و گردشگری ندارند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی‌و گردشگری بابل تصریح کرد: آرزوی ما این است که دولتمردان‌و مسئولان باور کنند تولیدات داخلی‌و محصول زحمت هنرمندان‌مان نجات‌دهنده اقتصاد کشور است نه واردات بی‌رویه کالای خارجی، آنچه هنرمندان ما با زحمت به بازار عرضه ‌می‌کنند این توانایی را دارد تا غول نامیمون بیکاری را از بین ببردو سفره سیاه فقر که امروز هر خانه‌ای را درگیر کرد را برچیند.

رونق بازار صنایع‌دستی همت همه‌جانبه مسئولان را می‌طلبد

اباذری با اشاره به لزوم حمایت دولت از هنرمندان گفت: رونق بازار صنایع‌دستی کشور همت همه‌جانبه مسئولان را می‌طلبد که دیدگاهشان را نسبت به داشته‌های داخلی‌مان تغییر دهند، سعه‌ صدرشان را بالا ببرند، کسانی که در این عرصه فعال هستند را مورد پذیرش قرار دهند تا همگی روزی را ببینیم  که دیگر مردم دغدغه‌ای به نام معاش نداشته باشند.

وی افزود: برای حمایت از هنرمندان باید در زمینه بیمه آن‌ها اقدامات جدی انجام دهد، خیلی از عزیزان متاسفانه از چتر بیمه نمی‌توانند استفاده کنند، دولت اگر در بحث صنایع‌دستی‌و گردشگری حمایت‌های لازم را انجام دهد و این پتانسیل بالقوه را به بالفعل تبدیل کند به جرات می‌توان گفت بیش از یک سوم بیکاری کشور از بین خواهد رفت.

این کارشناس با اشاره به اهمیت بیمه در حوزه صنایع‌دستی اذعان کرد: اگر زنان خانه‌داری که امروز متاسفانه به عنوان سرپرست خانوار در این راه فعالیت می‌کنند، تحت حمایت بیمه قرار گیرند با هنر دست خود می‌توانند مشکلی که امروز گریبانگیر بخش اعظمی از جامعه است را کاهش دهند.

اباذری یادآور شد: دولت‌مردان زمانی بیان کردند نمی‌گذاریم ارز از کشور خارج شود اما امروز این اتفاق دارد می‌افتد و در بحث صنایع‌دستی حجم بالایی از ارز تنها به علت واردات کالاهای خارجی مشابه تولیدات داخل از کشور خارج می‌شود.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی‌و گردشگری بابل ادامه داد: دولت باید در این تولید صنایع‌دستی در کشور سیاست‌هایی را مدنظر قرار دهد و از واردات بی‌رویه صنایع‌دستی خارجی جلوگیری کند.

وی افزود: در این زمینه می‌توان ورود کالای هم‌ارز و هم‌سطح با تولیدات داخلی به کشور ممنوع شود و ادارات دولتی ملزم شوند از کالاهای داخلی استفاده کنند که این امر می‌تواند به فروش کالای تولیدکنندگان داخلی کمک شایانی کند.

اباذری در پایان گفت: برای جلوگیری از ورود کالای خارجی ارائه مشوق به بخش خصوصی در قبال فروش کالاهای تولید داخل و صنایع‌دستی هنرمندان ایرانی مثمرثمر خواهد بود و امیدواریم با اتخاذ سیاست‌های تشویقی‌و حمایتی هنرمندان فعال در عرصه صنایع‌دستی بتوانند حاصل زحمات خود را بدست آورند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين