امروز : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/17 - 10:32 ذخیره فایل ارسال به دوستان

بهرام عظیمی: سینمای انیمیشن در جشنواره فجر امسال به‌ درستی داوری می‌شود

به گزارش بابل نوین، بهرام عظیمی کارگردان انیمیشن «تهران ۱۵۰۰» درباره حضور یک فیلم انیمیشن در بخش سودای سیمرغ و داوری آن در رقابت با سایر فیلم‌ها، گفت: انیمیشن «فیلشاه» اگر در جشنواره مورد توجه خاصی قرار نگیرد، بدون شک مورد استقبال مخاطبان خود قرار خواهد گرفت و فیلمی است که می‌تواند جریان ‌ساز باشد. اما ما باید بتوانیم انیمیشن را به خوبی در کنار دیگر فیلم‌های سینمایی بپذیریم و آن را به درستی مورد داوری قرار دهیم که به نظرم بر اساس سلیقه و نگاه دبیر جشنواره، این اتفاق رخ خواهد داد.

وی گفت: سال گذشته انیمیشن «رهایی از بهشت» علی نوری‌اسکویی در بخش رقابتی بود و این که امسال انیمیشن «فیلشاه» کنار فیلم‌های بلند قرار گرفته، اتفاق خوبی است.

او در ادامه با اشاره به سطح بالای انیمیشن‌های راه یافته به جشنواره ادامه داد: سال پیش با توجه به اینکه تعداد انیمیشن‌های خوب در جشنواره کم بود، نتوانستند بخش جایزه انیمیشن را جدا کنند، اما دو دوره قبل که ۸ فیلم انیمیشن در جشنواره فجر حضور داشت، داوری‌ها جداگانه بود. پارسال و امسال به دلیل تعداد کم انیمیشن‌ها، این آثار به سودای سیمرغ اضافه شدند.

عظیمی با اشاره به انیمیشن «فیلشاه» بیان کرد: با توجه به اینکه بخش‌هایی از انیمیشن «فیلشاه» را دیدم و اثر قبلی این گروه «شاهزاده روم» بود، صددرصد معتقدم که کیفیت این انیمیشن بسیار بالا است. البته باید بگویم این افتخار برای انیمیشن ایران نیست که یک انیمیشن به سودای سیمرغ راه پیدا کرده بلکه این افتخار برای سینمای انیمیشن است که انیمیشن «فیلشاه» در جشنواره کنار دیگر فیلم‌های فجر قرار گرفته است.

او با اشاره به برخی تحلیل‌ها درباره این که حضور انیمیشن سینمایی در بخش مسابقه، در داوری آثار خلل وارد می‌کند، گفت: ببینید اینکه انیمیشن در کنار دیگر فیلم‌های داستانی قرار ‌بگیرد، اتفاق خوبی است. معمولا ما از این مسئله ضربه هم می‌خوریم، زیرا نوع داوری‌ها باید در تمام بخش‌های انیمیشن درنظر گرفته شود چرا که فیلم‌ انیمیشن نورپردازی، طراحی صحنه و لباس دارد و اگر داوران هوشمندانه عمل کنند ما در انیمیشن بازیگری هم داریم.

او افزود: ببینید در سینمای زنده بازیگر نقش و دیالوگ را ارائه می‌دهد، در سینمای انیمیشن هم این اتفاق می‌افتد، منتها گروهی هستند که دست، پا و لب‌های کاراکتر را حرکت می‌دهند و میمیک می‌گذارند. بازیگری در سینمای انیمیشن بسیار پیچیده‌تر از سینمای زنده است پس انیمیشن «فیلشاه» در شاخه‌های کارگردانی، نورپردازی، فیلمنامه، فیلمبرداری، صدابرداری، طراحی صحنه و لباس، بازیگری و موسیقی می‌تواند کاندیدا شود و تیم داوری باید به تمام این بخش‌ها توجه نشان دهند.

کارگردان «تهران ۱۵۰۰» گفت: با توجه به اینکه آقای داروغه‌زاده دبیر جشنواره فیلم فجر است و با شناختی که من از او دارم، می‌دانم که علاقه عجیبی به انیمیشن دارد و هر زمان که به عنوان مدیر فعالیت داشته، انیمیشن زیادی سفارش داده است و بسیاری از انیمیشن‌های تاثیرگذار که در تلویزیون و رسانه‌ها پخش شده به سفارش آقای داروغه‌زاده بوده است. امیدوارم در جشنواره به انیمیشن «فیلشاه» هم توجه ویژه‌ای شود و به نظرم باید در تمام بخش‌هایی که قابلیت‌اش را دارد، داوری شود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين