امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/18 - 12:44 ذخیره فایل ارسال به دوستان
در سومین همایش نقشه برداران مازندران مطرح شد

اقتصاد مقاومتی یعنی پرهیز از دوباره‌کاری/در شهر خلاق افراد جامعه با یکدیگر مشارکت دارند/از ۶۰۰ نقشه‌بردار عضو سازمان نظام مهندسی مازندران ۳۶۰ نفر پروانه ندارند

سومین همایش نقشه‌برداران عضو نظام مهندسی مازندران با محوریت آموزش و شناخت بیشتر اصول این رشته مهندسی در دانشگاه نوشیروانی بابل برگزار شد.

به گزارش بابل نوین، سومین همایش استانی مهندسان نقشه‌بردار مازندران در دانشگاه نوشیروانی بابل برگزار شد.

در این مراسم که مهمانان ویژه‌ای از مسئولان، اساتید و کارشناسان کشوری در آن حضور داشتند محوریت همایش عناوینی مانند نقشه برداری ساختمانی، تفکیک آپارتمان و سامانه‌های اطلاعات مکانیمورد توجه صاحب‌نظران و سخنرانان جهت ارائه سخنرانی و مقاله قرار گرفت 

در زمینه نقشه‌برداری به عنوان نظامی پیشرو از مازندران می‌توان نام برد

در ابتدای این مراسم ابراهیم قاجاری دبیر سومین همایش استانی مهندسان نقشه‌برداری ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین اظهار کرد: این همایش با هدف ارتقای دانش فنی مهندسان و در راستای یکی از مهم‌ترین رسالت‌های سازمان نظام مهندسی در بحث آموزش مهندسین برگزار شده است و اساتید گرامی به کاربردهای نقشه‌برداری در صنعت ساختمان، جدیدترین مباحث از نقشه‌برداری و جی‌آی‌اس اشاره کردند.

وی افزود: معرفی رشته نقشه‌برداری نیز از دیگر اهداف مدنظر ما در برگزاری این همایش بود، واقعیت‌های موجود و ضرورت‌های نقشه‌برداری برای مهندسین در این نشست مطرح می‌شود.

این مسئول ادامه داد: با افتخار اعلام می‌کنم که رشته مهندسی نقشه‌برداری در استان مازندران و در نظام مهندسی ساختمان قوانین را به طور کامل انجام می‌دهد، سازمان نظام مهندسی مازندران از بهترین‌ نظام‌ها در سطح کشور است و در زمینه نقشه‌برداری به عنوان نظامی پیشرو می‌توان از آن نام برد.

عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان مازندران تصریح کرد: با این وجود باز هم جای کار بسیاری در این زمینه وجود دارد و شرح خدماتی برای مهندسین نقشه‌بردار در مبحث دوم مقررات ساختمان آمده است که متاسفانه تاکنون اجرایی نشد، شرح مهندسین نقشه‌بردار در طرح‌های شهرسازی است و این پتانسیل در استان هم وجود دارد.

قاجاری در پایان گفت: توسعه پایدار نیازمند به دانش از طریق داده‌ است و داده‌ها همان زیرمجموعه توسعه تولیدات هستند زیرا بیش از ۸۰ درد داده‌هایی که ما استفاده می‌‌کنیم در سطوح مختلف جامعه ماهیت جغرافیایی دارند و مکان‌ خور هستند، امروز تمام تصمیم‌گیری‌ها باید مبتنی بر نقشه و موقعیت مکانی باشد، آن زمان است که به توسعه پایدار دست پیدا می‌کنیم.

از ۶۰۰ نقشه‌بردار عضو سازمان نظام مهندسی مازندران ۳۶۰ نفر پروانه ندارند

دیگر سخنران این همایش مهران فرصت بود که بیان اینکه نگاه ویژه‌ای به نقشه‌برداران در سازمان نظام مهندسی مازندران داریم اظهار کرد: در سال‌های مختلف برخوردهای متفاوتی نسبت به رشته نقشه‌برداری شد، اما در ابتدا باید بدانیم خدمات نقشه‌برداری در سازمان نظام مهندسی از چه جنسی است، این رشته قدیمی و با بنیاد چند صد ساله  در توسعه کشور به ویژه در ساحتمان‌سازی، شهرسازی و راه‌سازی نقش مهمی ایفا کرد و برای ما بسیار مهم است.

وی افزود: انتخاب رشته نقشه‌برداری یعنی حضور در جاده‌هایی که هنوز احداث نشده است، زمانی که جاده‌ای نیست نقشه‌بردار باید در تابستان، زمستان و در زیر برف و باران در آن محل حضور داشته باشد، نقشه‌برداری رشته‌ای به تمام معنا اجرایی است و شامل هر سه مرحله، طراحی، نظارت و اجرا می‌شود.

این مسئول ادامه داد: کنترل پروژه مسئولیتی بزرگ است که بر عهده نقشه‌برداران قرار دارد، آنان باید به صورت مستمر بر پروژه کنترل کنند، در این حالت از خسارات احتمالی در محدوده خاک‌برداری، ارتفاع و عمق جلوگیری خواهد شد، اقتصاد مقاومتی یعنی پرهیز از دوباره‌کاری و وقتی از اقتصاد مقاومتی حرف می‌زنیم یعنی جلوی دوباره‌کاری را بگیریم ، کار نقشه‌برداران دقیقا همین است.

رییس سازمان نظام مهندسی مازندران گفت: اگرچه نزدیک به ۶۰۰ نقشه‌بردار عضو سازمان نظام مهندسی مازندران هستند اما ۳۶۰ نفر پروانه ندارند و طبیعتا خدماتی که در استان انجام می‌شود تنها ۲۴۰ نفر خدمات را در استان انجام می‌دهند، ما در تلاشیم طبق برنامه‌ریزی‌هایی که دوستان انجام دادند و با تقسیم ناحیه‌ای در کار نقشه‌برداران خللی وارد نشود.

 

در شهر خلاق افراد جامعه با یکدیگر مشارکت دارند

در بخش پایانی این همایش سخنران ویژه این برنامه مهدی مدیری بود که در ابتدای سخنان خود گفت: چالش فکری در حوزه نقشه‌برداری و به تعبیر بهتر علوم جغرافیا مبنای همه تصمیم‌گیری‌های وکلایی در همه جای دنیا است و اطلاعات آن مبتنی بر اطلاعات دقیق مکانی است.

وی افزود: همه اطلاعات بر مبنای اطلاعات مکانی است و اطلاعات مکانی هم زمانی می‌تواند بستر خوبی برای تصمیم‌گیری به وجود بیاورد که دقیق، صحیح و به‌روز باشد، در چنین حالتی شرایط تصمیم‌گیری را فراهم می‌کند.

این مسئول ادامه داد: قوت نظام مهندسی در لذت حاصل و ارزش کار هر رشته‌ مانند نقشه‌برداری است که بتواند آینده طرحی را بسنجد، امروزه همه چالش‌هایی که در دنیا با آن روبرو هستیم و آنها را می‌بینیم در عرصه مدل‌سازی برای مهندسان نقشه‌بردار نقش کلیدی دارد زیرا می‌ـوانند همه مشکلات حتی در حوزه محیط‌ زیست و شهرگرایی را مدل‌سازی کنند و تغییر و دگرگونی‌های پیش‌رو را در فضای مدل‌سازی به آن بپردازند.

رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشور تصریح کرد: چالش‌های پیش‌روی بشر امروزه بسیار سنگین هستند و شرایط زندگی را پیچیده ساختند، در این حالت GIS یکی از شاخه‌‌‌‌های نقشه‌برداری می‌تواند داده‌ها و اطلاعات را بگیرد و مشکل اجتماع را حل کند، به عنوان مثال در چالش ترافیک که دیگر همه شهرها به آن دچار دارند هر کس تحلیلی دارد اما نقشه‌بردار به راحتی ان را تحلیل و با بررسی همه ابعاد درمی‌یابد چند درصد از این مشکل به خودرو، فرهنگ ترافیک، پارکینگ، معیشت و تعداد سفر بستگی دارد.

مدیری گفت: امروز در سراسر دنیا با بررسی‌هایی که انجام می‌شود حتی زلزله  ۹ ریشتری هم خساراتی به بار نمی‌آورد اما در کشور ما با زلزله پنج ریشتری ما عزادار می‌شویم، اینجاست که به ابعاد حضور  و نقش مهندسین ژئوماتیک یا جامعه مهندسی به عنوان پیشگامان توسعه پی خواهیم برد.

معاون وزیر دفاع خاطرنشان کرد: تاکنون برنامه‌ریزی‌های انجام شده در پهنه‌‌های مختلف با نگرش توسعه انجام شد،اما نگاه پایدار فراتر از این است و باید قبل از طراحی پهنه‌بندی به صورت مشخص و ریز انجام شود، پدافند غیرعامل یک امر بیخود و اضافه نیست بلکه به ما می‌گوید که نگاه طراح و مهندس شهرساز باید به گونه‌ای باشد که از ابتدا پایداری زمین، دسترسی‌ها و مخاطرات را مورد بررسی قرار دهد.

گفتنی است دیگر سخنرانان تخصصی این همایش دکتر شمس نوبخت دودرانی، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران سخنران کلیدی بخش نقشه‌برداری ساختمانی و دکتر محمدرضا جلوخانی نیارکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران سخنران کلیدی بخش نقشه‌برداری نوین بودند و این همایش طبق مصوبه کمیته آموزش سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندارن دارای امتیاز تشویقی ویژه مهندسان نقشه‌بردار دارای پروانه اشتغال بود.

 

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين