امروز : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/18 - 13:07 ذخیره فایل ارسال به دوستان

مدیر مدرسه اسلامی هنر: هنر اسلامی چیزی جز هنر شیعی نیست

به گزارش بابل نوین، مدیر مدرسه اسلامی هنر، هنر اسلامی را مدیون و وابسته به هنر شیعی دانست و گفت: هنر به مثابه یک فرصت، بیش از ۱۰۰۰ سال در خدمت تفکر شیعی بوده است؛ هنر اسلامی و آنچه از آن یاد می‌شود جز هنر شیعی چیزی نیست.

حجت‎الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسین نواب در دومین همایش فقه هنر در تالار غدیر قم گفت: یکی از مسایل مهمی که در این زمینه باید به آن اشاره کرد، مساله تاثیرگذاری این جشنواره در سطح کاربردی است.

وی افزود: هنر و حکومت از موضوعات ویژه این همایش است؛ هنر به مثابه یک فرصت، بیش از ۱۰۰۰ سال در خدمت تفکر شیعی بوده است؛ هنر اسلامی و آنچه از آن یاد می‌شود جز هنر شیعی چیزی نیست.

مدیر مدرسه اسلامی هنر بیان کرد: مهد هنر اسلامی در ایران بزرگ است؛ همچنین در شمال آفریقا نیز آثار هنر اسلامی در آنها وجود دارد و این مردم نیز تحت حکومتی قرارداشتند که محبان اهل بیت(ع) بودند.

وی گفت: در اندلس شهری به نام مدینه الزهرا(س) وجود دارد؛ این شهر ایجاد شد تا مردم به نام حضرت تمسک کنند و برکت یابند؛ پس آنچه از هنر اسلامی یاد می‌شود وابسته به هنر شیعی است.

نواب اظهار کرد: هنر اسلامی به عنوان یک زبان رسا در خدمت معارف شیعی بوده و یک فرصتی برای مفاهیم شیعی است؛ این فرصت و امکانی که در اختیار شیعه بوده است منجر به تشکیل کارهای بزرگی شده است.

مدیر مدرسه اسلامی هنر بیان کرد: پس از دوره قاجار این فرصت به تهدید تبدیل شد زیرا مواجه آگاهانه‌ای با هنر مدرن انجام نشد؛ اگر برای بزرگترین نعمت نیز سیاست‌گذاری نداشته باشیم به مصیبت مبدل می‌شود.

وی گفت: سیاستگذاری‌ها همیشه بر اساس نظام سیاسی طراحی می‌شود؛ سیاست‌گذاری هنر نیز بر اساس نظامات سیاسی انجام می‌شود؛ نظام حکومتی جمهوری اسلامی دارای ارکانی مثل فقه شیعی است و تا زمانی که نسبت فقه و هنر مشخص نشود نمی‌توانیم سیاست‌گذاری درستی انجام دهیم.

مدیر مدرسه اسلامی هنر بیان کرد: مدرسه اسلامی هنر به عنوان نهاد واسط بین هنر و حوزه است؛ خوشبختانه این ارتباط از هر دو سوی توانسته به یک زبان مشترک برسد؛ مشکل فقه و هنر آن بوده که دو طرف هیچ وقت به گفتگو نمی‌نشستند ولی توانستیم به یک زبان مشترک برسیم.

وی گفت: در این زمینه سعی می‌کنیم که با میراث فقه جواهری و با فقهی روزآمد و انضباط فقهی حرکت کنیم که این مسیر با چالش مواجه نشود؛ خوشبختانه رهبر انقلاب همیشه از این رویکرد حمایت کرده‌اند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين