امروز : پنج شنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/06/09 - 4:38 ذخیره فایل ارسال به دوستان

شما سیب هستید یا گلابی

همه افراد مثل هم چاق نیستند. همان طور که حتماً دیده اید بعضی پایین تنه چاق دارند، بعضی شکم چاق و بعضی دیگر دست ها و پاهای چاقی دارند. اولین بار در سال ۲۰۰۱، چهار شکل مختلف بدنی توسط دکتر ادوارد چکوفسکی معرفی شد. طبق گفته او انواع فرم های بدنی در ۴ شکل کلی گلابی، سیب، ساعت شنی و مستطیلی قرار می گیرند. یعنی بدن هر فرد متعلق به یکی از این اشکال خواهد بود. هر فرم بدنی برای اینکه بتواند اندام متناسبی داشته باشد لازم است از رژیم غذایی خاص و ورزش های متفاوتی کمک بگیرد. کم کردن وزن براساس فرم بدنی هوشمندانه تر است و راحت تر انجام خواهد شد. به علاوه شما با اگاهی از فرم بدن خود می توانید اشکالات آن را رفع کنید و زیباتر و متناسب تر به نظر برسید.

,چاقی, تناسب اندام, اندام ساعت شنی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

چاقی,تناسب اندام,اندام ساعت شنی,اندام سیبی,اندام گلابی,اندام مستطیلی,دکتر ادوارد چکوفسکی,

اندام مستطیلی

بروید سراغ ورزش های چربی سوز

ـ فرم کلی: چاقی افرادی که این اندام را دارند، در ناحیه شانه و سینه، باسن و دور کمر به یک اندازه جمع می شود. این افراد همان طور که شانه های پهنی دارند بقیه بدن شان هم از همان الگو پیروی می کند. در واقع این افراد اندامی شبیه ساعت شنی دارند با این تفاوت که بدن شان کمتر انحنا دارد و کمرشان اصلاً کوچک نیست. این اندام بین مردها رایج تر است. بدن این افراد به طور طبیعی لاغر است و بدن شان زیبایی کشیده ای دارد. اما از پهلو کمی لاغر به نظر می رسند. آنها معمولاً صاف می ایستند و اگر به شدت لاغر باشند، اندامی شبیه مدل های لباس خواهند داشت. سایز آنها معمولاً کوچک یا متوسط است، معمولاً سینه کوچکی دارند و توده عضلانی در آنها خیلی متراکم نیست.

ـ روش های تناسب اندام: اگر این افراد لاغر هستند لازم است برای داشتن اندام متناسب تر، کمی عضلات باسن و سینه را ورزش دهند تا با افزایش حجم این قسمت ها، اندام شان زیباتر به نظر برسد. اما اگر چاق هستند باید برای تناسب اندام تمام قسمت های بدن شان را به یک اندازه لاغر کنند. در واقع ورزش های چربی سوز برای آنها بسیار مناسب است. پس می توانند ورزش هایی انجام دهند که برای ساخت عضلات و استحکام بدن به کار می رود. استفاده از باشگاه های بدنسازی کمک کننده خواهد بود. ممکن است کمر این افراد به مرور دچار مشکل شود. به آنها توصیه می شود ورزش هایی که عضلات کمر را قوی می کند را انجام دهند تا از آسیب های احتمالی در امان باشند.

اندام گلابی

اسپینینگ ایده آل است

ـ فرم کلی: بدن این افراد درست مثل یک گلابی بالا تنه لاغر و پایین تنه چاق دارند. در واقع پهنای باسن در آنها بیشتر از ۵ سانتی متر از پهنای سینه بیشتر است. کمر فقط کمی از سینه کوچکتر است و اختلاف پهنای آن با باسن، بیشتر از ۷ سانتی متر است. در واقع اگر کسی به بالاتنه این افراد نگاه کند حس می کند فرد لاغرتر از سایز واقعی خود دیده می شود و اگر پایین تنه را ببیند حس می کند فرد چاق تر از اندازه واقعی خود است. این اندام بین زن ها بیشتر به چشم می خورد اما بعضی مردها هم دارای این فرم بدنی هستند.

ـ روش های تناسب اندام: معمولاً نقاط چاق بدن این افراد از باسن به پایین است، به خصوص در بخش خارجی ران ها. این چاقی باعث می شود ران های آنها از جلو منظره بدی داشته باشد. ورزش نکردن می تواند باعث تراکم چربی بیشتر در این نواحی شود. در واقع این افراد در باسن و ران استعداد بیشتری برای جذب چربی دارند. بهترین ورزش برای این افراد ایروبیک است. آنها می توانند از ورزش هایی مثل اسپینیگ هم برای کاهش وزن استفاده کنند. نکته مثبت این اندام این است که معمولاً به راحتی با ورزش لاغر می شود.

اندام سیبی

وزنه نزنید

ـ فرم کلی: افرادی که این فرم بدنی را دارند ناحیه کمر و سینه آنها تقریباً اندازه مشابهی دارد اما باسن آنها به میزان قابل توجهی کوچکتر است. دور باسن این افراد حداقل ۷ سانتی متر از دور سینه آنها کوچکتر است. این فرم بدنی درست در مقابل فرم بدنی گلابی قرار می گیرد. این افراد بالاتنه بزرگتر، قوی تر و چاق تری نسبت به پایین تنه دارند و پاهایشان لاغر است. این فرم بدنی بین زنان و مردان مشترک است.

ـ روش های تناسب اندام: چاق ترین بخش بدن این افراد بازوها، سینه و شکم است. بهترین راه کاهش وزن برای این افراد تمرینات ایروبیک به همراه ورزش های استقامتی در شکم و بالاتنه است. ورزش هایی که باعث تقویت عضلات کمر می شوند می توانند به این افراد کمک کنند زیرا کمر آنها در معرض فشار زیادی از جانب وزن آنها قرار دارد. این افراد باید از تمرینات بدنسازی بالاتنه به شدت اجتناب کنند چون به عدم تناسب آنها دامن می زند.

اندام ساعت شنی

کاهش سایز مهم است

ـ فرم کلی: افرادی که در این دسته قرار می گیرند شانه ها و سینه پهن و باسن و ران های بزرگ دارند. در این افراد میانه بدن یا کمر به نسبت بالاتنه و پایین تنه کوچکتر است. دور کمر این افراد حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر از دور سینه و دور باسن آنها کوچکتر است، درست مثل یک ساعت شنی. این فرم بدن بیشتر بین زن ها رایج است اما تعداد کمی از مردها هم بدن شان به این فرم است. این افراد استخوان هایی بسیار قوی دارند. توده عضلانی آنها هم بسیار متراکم است. این افراد انعطاف پذیری خوبی در سراسر بدن شان دارند و معمولاً از نظر آمادگی جسمانی دارای وضعیت بهتری هستند.

ـ روش های تناسب اندام: در بدن این افراد پشت بازو، داخل و خارج ران، بخش پایینی باسن و پایین شکم چاق است. این افراد لازم است موقع کاهش وزن روی کل بدن و بیشتر روی نقاط پایین تنه خود تمرکز کنند. آنها می توانند از ورزش هایی که روی کمر تمرکز دارد و باعث چربی سوزی در آن ناحیه می شود اجتناب کنند.

افراد دارای این فرم بدنی بیشتر از سایر فرم ها لازم است به جای کاهش وزن، روی کاهش سایز تکیه کنند. یعنی به جای اینکه کاهش وزن شان را با ترازو چک کنند، به تغییر اندازه های خود توجه کنند. البته این کار با رژیم تنها امکان پذیر نیست. رژیم برای آنها باید حتماً همراه با ورزش باشد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين