امروز : سه شنبه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/21 - 11:31 ذخیره فایل ارسال به دوستان

حجت‌الاسلام حسینی خبر داد: احتمال برگزاری مسابقات قرآن دانشجویان مسلمان با دیگر رقابت‌های بین‌المللی ایران

به گزارش بابل نوین، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی،‌ رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ، امروز، ۳۰ دی‌ماه در گفت‌وگو با برنامه افق رادیو قرآن با اشاره به اتفاق مبارک ادغام دو آزمون قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه،‌ گفت: بعد از نشستی مفصل با همکاران در معاونت قرآن وزارت ارشاد این اتفاق رخ داد تا بزر‌گ‌ترین آزمون قرآنی جمهوری اسلامی ایران با تعامل دو مجموعه بزرگ به صورت مشترک برگزار شود.
وی با اشاره به اینکه ثبت نام برای حضور در این آزمون از ۱۸ آذر شروع شده و روز آزمون هم دهم اسفندماه خواهد بود، افزود: بعد از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر داشتن ۱۰ میلیون حافظ قرآن، یک روح جدیدی در فعالیت‌های قرآنی دمیده شد،‌ به طوری که از سال ۹۱ ستاد طرح ملی حفظ قرآن در سازمان اوقاف تشکیل شد.
وی با اشاره به اینکه بعد از ادغام این دو آزمون در صحنه عمل با ظرفیت‌های بسیار مشترکی با معاونت قرآنی وزارت ارشاد آشنا شدیم،‌ بیان کرد: طی این مدت، ظرفیت‌های بسیار خوبی کشف شد که کمتر مورد توجه قرار گرفته بودند که از جمله آنها می‌توان به ظرفیت بقاع متبرکه اشاره کرد، آمار نشان می‌دهد چقدر این ظرفیت خوب بوده و ما از آن غافل بوده‌ایم.
حسینی اظهار کرد: در سال‌های گذشته تنها ۷۰ هزار نفر در این آزمون حضور می‌یافتند، اما امسال و تاکنون ۱۳۴ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند در عین اینکه یک هفته دیگر برای ثبت نام زمان باقی مانده است. این یعنی چیزی حدود دو برابر سال‌های قبل، در آزمون امسال حضور خواهند داشت. آزمون امسال در چهار بخش و ۲۶ رشته برگزار می‌شود.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا ۱۳۴ هزار نفر عدد قابل قبولی است یا خیر؟ گفت: ‌اگر من توقع خودم را بگویم با توجه به امکاناتی که در کشور داریم، عدد بدی نیست. من همیشه به افراد قرآنی که نسبت به آمار این آزمون نقد داشته و آن را کم می‌دانند، سوال می‌کنم که آیا در این مدت که از زمان مطالبه مقام معظم رهبری در مورد حفظ قرآن می‌گذرد، خود آن فرد قرآنی به عنوان یک فعال قرآنی چند صفحه قرآن حفظ کرده و آیا خانواده را مجاب به این کار کرده است.
وی با تأکید بر اینکه اگر با همین امکاناتی که داریم بخواهیم خوب عمل کنیم حداقل باید سه میلیون نفر در آزمون حضور یابند، ‌بیان کرد: ما توقع نداریم در حال حاضر سه میلیون حافظ قرآن کریم داشته باشیم،‌ اما اینکه توقع داشته باشیم اکنون سه میلیون نفر در آزمون سراسری قرآن کریم که حافظ جزء ۳۰ قرآن کریم هم باشند، حضور یابند، توقع بالایی نیست؛ چرا که در حال حاضر بسیاری از مردم بیش از نیمی از سوره‌های کوتاه قرآن کریم را حفظ هستند، اما شرایط حضور در آزمون را به دلایل مختلف ندارند.

حسینی در ادامه صحبت‌های خود به ارائه طرحی در ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن اشاره و اظهار کرد: در ستاد راهبری حفظ قرآن طرحی که مطرح شد که بر اساس آن اولویت با حفظ جزء ۳۰ قرآن است. ما در ۱۰ سال گذشته بسیار پراکنده عمل کرده‌ایم و حال اینکه می‌توانستیم منسجم‌تر عمل کنیم. اتفاق عملی که وجود دارد این است که برای سال آینده یک اقدام متمرکز داشته باشیم این در حالی است که در سال‌های گذشته هر دستگاه کار خود را انجام داده است.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اذعان کرد: ما نمی‌توانیم پراکنده‌کاری داشته باشیم و در عین حال یک خروجی منسجم هم مطالبه کنیم،‌ امسال ما و وزارت ارشاد کار را شروع کرده‌ایم و امیدواریم سال‌های آینده هم سایر نهادها به ما بپیوندند.
وی همچنین در مورد تقسیم کاری که بین وزارت ارشاد و سازمان اوقاف در این آزمون صورت گرفته است،‌ گفت: بخش فناوری کار، بر عهده وزارت ارشاد است، همچنین جریان تبلیغات و اطلاع‌رسانی بر عهده سازمان اوقاف است؛ اما هماهنگی‌های رسانه‌ای را وزارت ارشاد انجام می‌دهد. در بخش فنی و علمی و طرح سوال نیز سازمان اوقاف اقدام می‌کند و امور پشتیبانی نیز بر عهده وزارت ارشاد قرار گرفته است. کمال هماهنگی و همدلی در ستاد به صورت مشترک برقرار است.
حسینی در ادامه این بخش از صحبت‌های خود در مورد میزان حضور استان‌ها در این جشنواره نیز بیان کرد: براساس تعداد افراد ثبت‌ نام کننده در آزمون استان‌های اصفهان، فارس، تهران، ‌کرمانشاه، خراسان رضوی،‌ قم، یزد، البرز، آذربایجان شرقی و خوزستان رتبه‌های اول تا دهم را به دست آورده‌اند. همچینن براساس جمعیت نیز استان‌های قم، خراسان جنوبی، ‌کرمانشاه، یزد، اصفهان، سمنان، اردبیل، زنجان، مرکزی و فارس رتبه‌های اول تا دهم را دارند. در این بخش استان‌ تهران از آخر رتبه سوم را کسب کرده است. همچنین بالغ بر ۷۰ درصد شرکت کنندگان در آزمون بانوان و ۳۰ درصد هم آقایان هستند.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان این بخش از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: اهمیت حضور در آزمون از این جهت است که این آزمون تبلور عزم ملی ایرانیان در راستای برداشتن قدمی برای اعتلای قرآن است. اگر هر کدام از ما دست خانواده خود را بگیریم تا در آزمون حضور یابند، به اعتقاد من در راستای تعظیم شعائر گام برداشته‌ایم.
حسینی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بحث در مورد مسابقات بین‌المللی قرآن پرداخت و گفت: برنامه‌ریزی برای برگزاری سی و پنجمین دوره بعد از مسابقات دوره سی و چهارم آغاز شد. امسال مسابقات در بخش بزرگسالان، بانوان، ‌طلاب و نابینایان برگزار می‌شود و به احتمال بسیار مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان نیز در کنار این مسابقات برگزار شود.
وی افزود: ما تحلیلی بر روی کارنامه چند سال گذشته مسابقات انجام داده‌ایم، بر اساس این تحلیل امسال از ۲۰ کشور دعوت کرده‌ایم تا در هر دو رشته قرائت و حفظ کل قرآن نماینده اعزام کنند. این موضوعی است که در دیگر کشورها نیز تقریباً اجرا می‌شود. امسال تأکید شده است فایل صوتی شرکت کنندگان مورد گزینش قرار بگیرد و بعد از آن اجازه حضور آنها در مسابقات داده شود.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین به برخی اشکالات ادوار گذشته اشاره و اظهار کرد: سال قبل همزمان مسابقات بانوان و آقایان در مصلی برگزار می‌شد و لذا تداخل کوچکی ایجاد شد‌، امسال اما برای جلوگیری از این تداخل محل برگزاری مسابقات بانوان به محل اسکان آنها انتقال داده شده است.
حسینی در پایان با اشاره به اینکه مسابقات قرآن بخش طلاب در شهر مقدس قم برگزار می‌شود، گفت: امسال تلاش شد تا اگر به جهت ساختاری نقدهایی وجود داشته است،‌ آنها را برطرف کنیم، همچنین در تلاش هستیم تا در دوره سی و پنجم شاهد حضور میهمانانی از کشورهای دیگر باشیم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين