امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/06/09 - 11:09 ذخیره فایل ارسال به دوستان

پیروز ارجمند رئیس دفتر موسیقی:نیروی انتظامی با حضور گروه‌های خارجی مخالفت می‌کند/ کنسرت کیهان کلهر را «باید»فراموش کنیم

فرهنگ و هنر بابل نومه: در پی اظهارات کیهان کلهر و اتفاقاتی که چند روز اخیر مربوط به برگزاری کنسرت کلهر در ایران با گروه «بروکلین رایدر» رخ داده،دفتر موسیقی با اعلام حمایت از او منتفی شدن کنسرت را تنها مخالفت اداره اماکن دانست.

دیروز پیروز ارجمند رئیس دفتر موسیقی گفت: «دفتر موسیقی از کنسرت کیهان کلهر در ایران استقبال کرده است، اما اماکن اجازه برگزاری این کنسرت را نداده است. ارجمند در توضیح این اتفاق گفته است: «شرکتی که نماینده آقای کلهر بود از چند ماه قبل تقاضای کنسرت را به ما داد. ما هم از این امر استقبال کردیم. کیهان کلهر یکی از مشهورترین موزیسین‌های ایرانی در سطح جهان است و برای معرفی موسیقی ملی ایران به دنیا تلاش‌های بسیاری داشته است.قرار بود اجرای کیهان کلهر در ایران بخشی از تور کنسرت‌های جهانی او به همراه گروهش باشد. این گروه در کنسرت‌هایشان رپرتواری ایرانی اجرا می‌کنند و قرار بود در این کنسرت نیز همین رپرتوار را بنوازند. استعلام‌های لازم را از وزارت خارجه گرفتیم و مسائل مربوط به گرفتن ویزا برای هنرمندان انجام شد و از نظر دفتر موسیقی هم صدور مجوز برای این کنسرت بلامانع بود اما با مخالفت اداره اماکن روبه‌رو شدیم.»

ارجمند اذعان داشت : «ندادن مجوز اجرا به کیهان کلهر و گروهش برای دفتر موسیقی و وزارت ارشاد قابل پذیرش نیست. مجوز ندادن به هنرمندی ایرانی که برای معرفی موسیقی ایران به جهانیان تلاش بسیار کرده از نظر ما کار درستی نیست. این نوع نگاه و ندادن مجوز به کنسرت‌های خارجی با برنامه‌های ریاست محترم جمهور و سیاستگذاری‌های کلی نظام که تعامل فرهنگی با دنیا را مدنظر دارند، منافات دارد. نیروی انتظامی باید در این‌باره جوابگو باشد. ما استعلام‌های لازم را از وزارت خارجه گرفته‌ایم. مکان برگزاری کنسرت هم سالن همایش‌های برج میلاد بوده که هیچ مشکلی برای اجرای کنسرت‌های موسیقی ندارد و هر ماهه کنسرت‌های بسیاری در این سالن برگزار می‌شود. نیروی انتظامی باید تعیین کند که در عرصه سیاستگذاری فرهنگی برنامه‌ای دارد یا نه؟ اگر در این بخش هم برنامه‌ای دارد که ما دفتر موسیقی را هم به آنها محول کنیم.»

مدیر کل دفتر موسیقی گفته است: «ین تنها باری نیست که برگزاری کنسرت‌های خارجی در ایران به مشکل برمی‌خورد؛ صدور مجوز اجرای کنسرت «جیپسی کینگز» هم در اداره اماکن مانده است. البته این تنها مواردی است که رسانه‌ای شده و موارد دیگری هم هست که صدور مجوزشان در اداره اماکن به مشکل خورده است.»

مدیرکل دفتر موسیقی توضیح داده است: «آنها می‌گویند که موسیقی خارجی نباید وارد ایران شود. در حالی که چنین مساله‌ای اصلا درست نیست. ما باید ارزش‌یابی کنیم که موسیقی مبتذل وارد نشود. موسیقی مناسب و آنچه با فرهنگ ایرانی اسلامی منافاتی ندارد، اجرایش در ایران هم بلامانع است.» ارجمند در بخش دیگری از گفت‌وگویش به برنامه‌هایی اشاره کرده است که برای حضور گروه‌های خارجی در نظر داشته‌اند: «برای ایام عید فطر قصد داشتیم گروه‌هایی از لبنان، تونس، مراکش و عراق را به ایران دعوت کنیم. با رویه‌ای که نیروی انتظامی در پیش گرفته که با حضور گروه‌های خارجی مخالفت می‌کند، باید این برنامه را فراموش کنیم. آنها حتی با حضور گروه‌هایی که ترکیبی از نوازندگان ایرانی و خارجی باشند هم مخالفند.»

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين