امروز : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/28 - 12:29 ذخیره فایل ارسال به دوستان

مافیای سینما با مصوبه شورای صنفی نمایش رکب می خورد!

به گزارش بابل نوین،اکران نوروز همیشه برای اغلب دفاتر پخش و البته آنچه مافیای سینمای ایران خوانده می شود چنان جذاب بوده که از هر ترفندی برای سهم یابی از آن بهره گرفته می شود. مسئله ای که امسال هم مصادیق روشن آنرا می توان از لا به لای اخبار و صحبت های تهیه کنندگان متقاضی اکران نوروز و مدیران برخی دفاتر پخش به خوبی دریافت. ضمن اینکه طی یکی- دو سال اخیر، با فروش خیره کننده کمدی های عامه پسند که اغلب اکران آنها به دلیل استقبال سینماروها از زمستان به بهار پیوند می خورد، اصولاً بعضی فیلم ها که نیمه های فصل سرد روی پرده رفته اند، با تکیه بر تعداد تماشاگرانشان خواه ناخواه خود را در اکران نوروز هم جا می زنند. فرصتی ایده آل که عملاً زمان اکران این دست فیلم ها و به طبع ایجاد بستر مناسب برای افزایش فروش آنها را موجب می شود. حالا اما شرایط با توجه به مصوبه اخیر شورای صنفی نمایش برای تداوم اکران فیلم های زمستانی در نوروز دشوار و مجال سوء استفاده از این خلإ قانونی گرفته شده است. در واقع با مخالفت شورای صنفی نمایش، دیگر امکان جا دادن فیلم های زمستان در نوروز وجود ندارد و شاید همین مسئله، موجب شود دیگر برخی تمایل چندانی به اکران فیلم در این فصلی که پیشتر فصل مرده اکران خوانده می شد، نداشته باشند. گرچه قبلاً با شرط حفظ کف فروش، فیلم ها می توانستند اکران زمستان خود را به بهار بچسبانند، اما امسال گویا شورای صنفی نمایش این شرط را هم مدنظر قرار نداده است. راهکاری که موجب می شود فیلم های اکران نوروز در فضایی منصفانه و بدون تهدید اکران خود را آغاز کنند و فیلمهای زمستان با پایان جشنواره فیلم فجر و اشکار شدن ترکیب فیلمهای مختص عید، تا پایان ۲۷ بهمن ماه به اکران خود پایان دهند.
محمدرضا صابری سخنگوی انجمن سینماداران در گفت‌وگو با فارس در این باره گفته:« با توجه به شرایط جشنواره فیلم فجر و علاقه مخاطب به دیدن فیلم های حاضر در جشنواره در سالهای گذشته بهمن و اسفند به فصل مرده سینما بدل می‌شد اما با تصمیم درست و اکران فیلم‌های پر مخاطب این فصل رونق پیدا کرد و صاحبان آثار علاقه به اکران فیلم‌هایشان در این فصل نشان دادند. امسال هم اگر قصد دارند بهمن و اسفند از رکود خارج شده و همچنان اقبال مخاطب مانند ماه‌های گذشته ادامه یابد. بهتر است رویه قبل را ادامه دهند و فیلم‌هایی که در بهمن و اسفند به نمایش گذاشته می‌شوند با این شرط که اگر توانستند کف فروش را تامین کنند به نوروز ۹۷ پیوسته و جزو اکران نوروزی قرار گیرند».
موضعی که احتمالا سایر سینماداران هم با آن موافق باشند.باید دید این موضع مخالف تغییری در تصمیم تازه شورای صنفی نمایش ایجاد خواهد کرد یا خیر./ز

بانی فیلم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين