امروز : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/28 - 12:10 ذخیره فایل ارسال به دوستان

رئیس سازمان بورس اعلام کرد: جایگاه بازار بدهی در تأمین مالی دولت/ ارزش بازار سرمایه به ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش بابل نوین، شاپور محمدی در مراسم پنجاه سالگی بازار سرمایه ایران، اظهار کرد: بازار سرمایه امروز وارث تلاش‌های بی وقفه و فرار و فرود‌هایی است که بر آن گذشته است؛ این در حالی است که اولین بار در سال ۱۳۱۲ ضرورت تاسیس بورس در کشور مطرح شد و در سال ۱۳۱۵ اولین اقدامات اجرایی برای آن آغاز شده است تا در نهایت، مذاکرات برای تاسیس بورس در سال ۱۳۳۷ آغاز شده و تا سال ۱۳۴۵ که قانون بورس به تصویب رسید، موضوع راه اندازی آن به تعویق افتاد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در ٢ سال اخیر بازار بدهی جایگاه خوبی در تامین مالی دولت یافت و پروژه‌های تولیدی و شرکت‌های دانش‌بنیان از آن بهره‌مند هستند.

محمدی اعلام کرد: در حال حاضر ارزش بازار بدهی به ١۶٠ هزار میلیارد تومان رسیده و بانک ها، شرکت ها و دولت ها از منافع این پیشخوان بهره‌مند شده‌اند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: پنجاه سال قبل، تخته سیاه و گچ نوشتن قیمت سهام و زنگ اعلام انجام معاملات مهیا شد و در ۱۵ بهمن سال ۱۳۴۶ معامله بر روی سهام دو شرکت نفت پارس و بانک توسعه صنعتی و معدنی آغاز شد، هر چند معاملات در چند سال اول دو روز در هفته و ۱.۵ ساعت در روز بود، اما آغازی آرام برای رونق بورس بود و در سال ابتدایی تنها ۱.۵ میلیون تومان معامله شد و در سال بعد از آن، ارزش بورس به ۱۲ میلیون تومان رسید.

به گفته محمدی، تعداد نهاد‌های مالی به ۵۹۵، ارزش معاملات بعد از تعدیلات تورمی و بر اساس ارزش‌های جاری ۹۲۰۰ برابر، نسبت ارزش معاملات به تولید ناخالص داخلی از ۲.۵ درصد سال ۸۵ به ۱۷ درصد درس ال ۹۶ رسیده و نسبت ارزش بازار به تولید ناخالص داخلی از ۱۴ درصد در سال ۸۶ درصد به ۳۷ درصد در سال ۹۶ خواهد رسید.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين