امروز : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/29 - 10:26 ذخیره فایل ارسال به دوستان

ظهرابی خبر داد: ۲۸ تالاب کشور به کانون گرد و غبار تبدیل شده است

به گزارش بابل نوین، حمید ظهرابی سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به میزان اعتبار بودجه تالاب ها اظهار کرد: برای احیای تالاب ها سال آینده حدود ۱۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به دستورمقام معظم رهبری اختصاص داده شده که بعد از بررسی و نهایی شدن در مجلس به تصویب می رسد.

وی افزود: با اختصاص بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری برای احیای تالاب ها ما می توانیم قدم هایی برای حفاظت و احیای تالاب ها بر داریم.

ظهرابی با بیان اینکه حدود ۲۵۰ تالاب در کشور داریم، گفت: در بانک اطلاعاتی سازمان حفاظت محیط زیست حدود ۱۵۰ تالاب ثبت شده است.

وی افزود: از ۲۸ تالاب آسیب دیده در کشور،متاسفانه ۴۰ تا ۹۰ درصدشان به کانون گرد و غبار تبدیل شده اند.

وی با اشاره به بحرانی بودن شرایط تالاب ها در کشور افزود: تالاب های گاوخونی ، بختگان ، دریاچه کافتر در استان فارس ، دریاچه ارومیه و شادگان در شرایط خوبی نیستند و نیاز به توجه بیشتری دارند.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه تالاب های مرتفع کوهستانی در وضعیت بهتری قرار دارند، تصریح کرد: تالاب هایی که کمترین بهره برداری از آن ها شده شرایط بهتری نسبت به دیگر تالاب ها دارند.

وی با اشاره به علل خشک شدن تالاب ها در کشور اظهار کرد: بهره برداری ناپایدار از منابع آبخیز ، فشار و بارگذاری فراتر از ظرفیت توان حوضه های آب ریز در حوضه تالاب ها ، برداشت غیر مجاز آب ، تغییر کاربری تالاب ها مهمترین علل خشکی تالاب ها است.

ظهرابی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با اعمال مدیریت زیست بومی ومشارکت ذی نفعان در تلاش برای احیای تالاب ها بوده، گفت: اولویت سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت ، احیا و مدیریت تالاب ها در راستای حق آبه های محیط زیستی است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برای حفظ حق آبه تالاب ها مجبور به جنگیدن با تمام ارگان ها و وزارت خانه ها هستیم، افزود: وزارت نیرو عمده ترین متولی توزیع آب در کشور است و دخالت وزارت خانه های کشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت بسیار حائز اهمیت است .

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين