امروز : دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/29 - 10:48 ذخیره فایل ارسال به دوستان

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران مطرح کرد؛ ذخیره سازی ۷هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید استان تهران

به گزارش بابل نوین، کریم ذوالفقاری رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شده بود، اظهار کرد: برای تنظیم بازار شب عید استان تهران، حدود ٧ هزارتن سیب درختی و پرتقال خریداری و ذخیره سازی شده است.

وی افزود: این محصولات از باکیفیت ترین سیب ها و پرتقال های موجود تهیه شده است.

وی اضافه کرد: ما ۴ هزارتن سیب باکیفیت دماوند را خریداری و ٢۵٠٠ تن آن را برای این منظور جدا کردیم.

به گفته این مقام مسئول توزیع میوه های تنظیم بازار شب عید در استان تهران از ٢٠ اسفندماه به بعد آغاز می‌شود و با شیبی ملایم تا ایام بعد از تعطیلات هم ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه مشکلی برای تامین مرغ و گوشت شب عید وجود ندارد، افزود: هم اکنون مرغ و گوشت قرمز مازاد بر نیاز داخل در درسترس است به طوریکه در صورت نوسان قیمت ذخایر را وارد بازار خواهیم کرد.

به گفته ذوالفقاری درباه تأمین برنج شب عید نیز مشکلی وجود ندارد.

این مقام مسئول در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه استان تهران یکی از استان های مطرح در بخش کشاورزی است، گفت: استان تهران با داشتن ۱٫۲ درصد اراضی کشاورزی کشوربه میزان ۵٫۲ درصد کل محصولات کشاورزی را در کشور تولید می کند و سهم ۶ درصدی از ارزش افزوده بخش کشاورزی را داراست.

وی با اشاره به اینکه از مجموع یک میلیون و ۳۷۰ هزار هکتار اراضی استان حدود یک میلیون و ۲۴۵ هزار به اراضی کشاورزی و منابع طبیعی اختصاص دارد، افزود: ۱۸۷ هزار هکتار معادل ۱۳ درصد کل مساحت استان تهران را اراضی کشاورزی، زراعی و باغی تشکیل می دهد.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه استان تهران در تولید برخی محصولات رتبه های اول تا سوم کشوری را داراست، بیان کرد: استان تهران در ۶ محصول شامل محصولات گلخانه ای،گل شاخه بریده،قارچ خوراکی، تخم مرغ، فرآورده های لبنی و گیلاس رتبه اول و در تولید شیرخام، ماهیان زینتی، ذرت علوفه ای و سیب درختی رتبه دوم و تولیدات باغی و جوجه یکروزه رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

** صرفه جویی ۳۲ میلیون متر مکعب آب با اجرای پروژه های بهره وری آب
رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه امسال ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار اراضی به سیستم های نوین آب مجهز شدند،گفت: همچنین هزار و ۵۰ هکتار شبکه در کشور ایجاد شد که این میزان حدود ۳۲ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در بخش کشاورزی استان را به همراه داشت.

وی ادامه داد: میانگین بلند مدت بارندگی استان ۲۳۰ تا ۲۵ میلی متر است که تا روز گذشته باید ۴۲ درصد از این میزان بارندگی محقق می شد در حالیکه طبق اعلام سازمان هواشناسی تا روز گذشته تنها۸ درصد از بارندگی محقق شد و بنابر اعلام نظر کارشناسان سازمان هواشناسی شرایط مساعد بارندگی در بهمن و اسفند نمی تواند جبران ماه های قبل را کند.

ذوالفقاری با انتقاد از خام فروشی محصولات کشاورزی بیان کرد: با توجه به آنکه فرآوری محصولات ارزش افزوده بیشتری در بر دارد از این رو به غیر از محصولات تازه خوری باید از خام فروشی محصولات جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه فرآوری محصولات کشاورزی از سردخانه اهمیت بیشتری دارد، اظهار کرد: هم اکنون از تولید ۵٫۷ میلیون تن محصولات کشاورزی حدود ۲ میلیون و ۳۸۰ هزارتن از این میزان فراوری می شود که این رقم تنها مربوط به استان تهران نیست.

به گفته این مقام مسئول تولید سالانه ۵٫۷ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی حدود ۱۱۲ هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی برای استان تهران در بردارد که این میزان سهم ۶ درصدی ارزش افزوده بخش کشاورزی را شامل می شود.

**توسعه ۲۸۲ هکتار کشت گلخانه ای
رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه امسال ۲۸۲ هکتار کشت های گلخانه ای و قارچ استان توسعه یافته است، افزود: همچنین ۸۳ هزار هکتار گلخانه های سنتی در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بازسازی شدند.

وی در ادامه یادآور شد: تولید گوجه فرنگی در هر هکتار اراضی فضای باز حدود ۳۵ تن محصول تولید می کند در حالیکه در فضای گلخانه این میزان به ۲۵۰ تن در هکتار می رسد، ضمن آنکه مصرف آب در فضای بسته نسبت به آزاد حدود یک دهم مصرف آب را کاهش می دهد.

**پشت پرده آبیاری مزارع با آب های نامتعارف
ذوالفقاری در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه از تولید محصولات کشاورزی با آب فاضلاب جلوگیری شده است، بیان کرد: سه دستگاه متولی از قبیل وزارت بهداشت، وزارت نیرو و محیط زیست مسئول جلوگیری از آلوده کردن آب و عرضه محصول ناسالم به بازار هستند چرا که وزارت جهاد کشاورزی به طور مستقیم نمی تواند شکایت کند و تنها با گزارش به این سه دستگاه مسئول از این امور جلوگیری می کند که خوشبختانه همکاری خوبی که میان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت صورت گرفته است.

به گفته وی با اعمال نظارت های بیشتر باید از ورود محصول ناسالم حتی ناچیز به بازار جلوگیری کرد.

ذوالفقاری ادامه داد: در گذشته برخی اراضی برنج و سبزی و صیفی در استان تهران با آب های آلوده فاضلاب آبیاری می شدند که با معدوم سازی این اراضی هم اکنونبا چنین مشکلی دیگر روبرو نیستیم.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه اخیرا بحث زراعت چوب مطرح شده است، گفت: با توجه به معدوم سازی اراضی آبیاری شده با آب های آلوده تفاهم نامه ای با شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران در بحث زراعت چوب صورت گرفت و تا زمانی که درختان به برداشت اقتصادی برسند، زارعان می توانند نسبت به کشت گیاهان زینتی از آب های آلوده استفاده کنند.

وی از تحقق صد درصدی شاخص های اقتصاد مقاومتی در کشاورزی استان تهران خبر داد و گفت: اهداف کمی پروژه های اقتصاد مقاومتی کشاورزی استان تهران در پایان سه ماه سوم سال به طور کامل و در برخی موارد پیش از برنامه نیز محقق شده است به طوریکه تولید گندم در سال زراعی ۹۵-۹۶ به ۲۳۹ هزار تن و تولید جو به ۱۴۸ هزار تن رسید که این امر بیانگر تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه است.

ذوالفقاری ادامه داد: با افزایش ضریب مکانیزاسیون به ۱٫۶۵ در استان، هم اکنون جذب تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون به بیش از ۲۸۶ میلیون ریال و تجهیز و نوسازی ۱۴۵۵ دستگاه از ناوگان ماشینی بخش کشاورزی استان صورت گرفته است.

به گفته وی ۵۶۰۸ هکتار سیستم های نوین آبیاری و ۱۰۵۰ هکتار شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در حوزه آب و خاک در سال زراعی ۹۵-۹۶ محقق شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه ۱۲ هزار و ۲۶۰ حلقه چاه در کشور موجود است، بیان کرد: ۴ هزار و ۱۲۸ حلقه مربوط به بخش کشاورزی است که متاسفانه امسال تعداد نصب کنتورهای هوشمند کمتر از حد انتظار است که امیدواریم تمامی حلقه چاه های مجاز به کنتورهای هوشمند نصب شوند.

** ۱۱۵ پروژه در دهه فجر به بهره برداری می‌رسد
ذوالفقاری از افتتاح ۱۱۵ پروژه با ارزش ۲۰۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در بخش کشاورزی استان تهران خبر داد.

به گفته وی از این میزان سرمایه گذاری ۵۹ درصد آورده سرمایه گذاران،۲۲ درصد تسهیلات بانکی و ۱۹ درصد یارانه دولتی است.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران ادامه داد: در بخش تولیدات دامی ۹ پروژه با ارزش ۴۲ میلیارد تومان، تولیدات گیاهی ۴۲ پروژه به ارزش ۵۰ میلیارد تومان، شیلات و آبزیان ۸ پروژه به ارزش یک میلیارد و ۳۶۷ میلیون تومان، صنایع کشاورزی ۸ پروژه به ارزش ۶۱ میلیارد تومان، آب و خاک ۴۸ پروژه به ارزش ۴۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به بهره برداری می رسد.

** اشتغالزایی بیش از ۴ هزار نفر با افتتاح ۱۱۵ پروژه دهه فجر
وی درباه آخرین وضعیت اشتغالزایی حاصل از افتتاح این پروژه ها افزود: با افتتاح این پروژه ها تولیدات محصولات کشاورزی استان ۱۹۴۷۳ تن افزایش خواهد یافت و برای ۴ هزار و ۲۹۸ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در استان فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول با افتتاح پروژه های آب و خاک با تعداد ۴۸ پروژه بخش اعظم قابل افتتاح استان تهران را در بخش کشاورزی به خود اختصاص داده است، ضمن آنکه به میزان ۲۶ هزار و ۵۲۱ متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی می شود.

** نوسان قیمت تخم مرغ مهار شد
رئیس جهاد کشاورزی استان تهران در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به دلایل نوسان اخیر قیمت تخم مرغ در بازار تصریح کرد: با وجود آنکه در یک مقطعی صادرکننده بودیم که به سبب شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در ۶۰ کشور از جمله ایران تلفات سنیگنی به این بخش وارد شد که در پی معدوم سازی قابل توجه گله های مولد، تولید کاهش یافت.

به گفته وی با واردات و توزیع تخم مرغ در بازار، نوسان قیمت مهار شد.

ذوالفقاری ادامه داد: هم اکنون هر شانه تخم مرغ ۱۸ میدان اصلی و ۵۲ بازارچه با نرخ هر شانه ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه می شود و از تعزیرات انتظار می رود که با خاطیان و گران فروشان برخورد شود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين