امروز : دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/01/30 - 11:58 ذخیره فایل ارسال به دوستان

آیت‌الله مکارم شیرازی: رسانه‌ها مردم را به هراس نیندازند

به گزارش بابل نوین، آیت‌الله مکارم شیرازی از رسانه‌ها خواست از زدن تیترها و انتشار مطالبی که موجب نا امیدی و هراس مردم می‌شود خودداری کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با اعضای شورای سردبیری روزنامه ۱۹ دی با اشاره به اینکه این روزنامه، معتدل است، اظهار کرد: واقعیت این است که رسانه‌ها در دنیا حرف اول را می‌زنند و خیلی کارهایی که از طرق دیگر نمی‌توان انجام داد از طریق رسانه می‌توان انجام داد. به همین دلیل است که ما می‌بینیم صهیونیست‌ها که گروه فرصت طلب مرموزی هستند نیروی خود را در رسانه‌ها بردند و اهداف شوم خود را از طریق رسانه‌ها محقق می‌کنند.

این مرجع تقلید افزود: با وجود گسترش فضاهای مجازی باز هم رسانه مکتوب جایگاه خود را دارد برای مثال تفسیر نمونه به صورت سی‌دی در دسترس است اما بسیاری خواهان کتاب آن هستند و مرتب تجدید چاپ می‌شود نباید تصور کرد که فضای مجازی می‌تواند جانشین رسانه مکتوب شود.

مکارم شیرازی با تأکید بر این که تصور نکنید که دوران مکتوب تمام شده است، گفت: رسانه مکتوب فوایدی دارد که در رسانه‌های مجازی نیست، بیشتر می‌توان به آن اعتماد کرد و شناخت درباره آن راحت‌تر است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در مورد مطالعه روزنامه‌های کشور گفت: تا پیش از این روزنامه‌های متعدد برای من می‌آوردند اما دو سه روزنامه را برگزیدم که یکی از آن‌ها ۱۹دی است زیرا احساس کردم مطالبی را که می‌خواهم در آن‌ها وجود دارد. این روزنامه راه اعتدال را پیش می‌گیرد، بی اعتنا به مسائل مذهبی نیست و سوم اینکه اخبار زیادی دارد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: روزنامه‌های دیگری هستند که با دسترسی به منابع داخلی و خارجی در خبر پیشتاز هستند اما این روزنامه در حد خود از اخبار مهم غافل نمی‌شود منتها تحلیل‌ها در آن کم است و بهتر است در موضوعات مختلف از صاحبنظران استفاده کند تا برای هدایت جامعه مفیدتر واقع شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که روزنامه‌نگاری شغل مشکلی است، در مورد عملکرد روزنامه‌ها در کشور، گفت: رسانه‌ها، بخصوص روزنامه به دلیل جایگاه آن، نباید برای مردم وحشت ایجاد کند گاهی برخی تیترها از دست انسان خارج می‌شود باید ارزیابی کرد و مبالغات و آنچه باعث تشویش افکار عمومی می‌شود را حذف کرد.

این مرجع تقلید با بیان این که روزنامه‌ها باید از تیترهای تند و همسو با رسانه‌های بیگانه خودداری کنند، گفت: برای مثال برخی روزنامه‌ها اغتشاشات اخیر را پررنگ کردند در حالی که به عقیده ما برخلاف آنچه رسانه‌های بیگانه مطرح کردند مهم نبود زیرا دو سه روزه و حتی بدون توسل به خشونت جمع شد و طبق آماری که از سنین و تحصیلات آنان به ما ارائه دادند این افراد در سطح بالایی نبودند و دشمنان ما گمان کردند اتفاق مهمی افتاده اما اینگونه نبود و با راهپیمایی‌هایی که مردم کردند مشخص شد انقلاب با این حرکت‌ها هرگز تکان نمی‌خورد.

آیت‌الله مکارم شیرازی تأکید کرد: انتقاد باید توأم با پیشنهاد و تحلیل باشد که در این صورت بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد. روزنامه‌ای که دارای هدف است این جهات را رعایت می‌کند اما برخی می‌خواهند به اصطلاح با اخبار داغ مخاطب را جذب کنند که اقدام درستی نیست.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين