امروز : چهارشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/06/10 - 14:00 ذخیره فایل ارسال به دوستان

علی جنتی:صداوسیما چیزی پخش می کند،من باید جواب بدهم؟

در جلسه علنی دیروز مجلس، سوال چند نماینده از وزیر ارشاد مطرح شد.resized_136142_318

در ابتدا،گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس قرائت شد.

در این گزارش آمده است:

گزارش کمیسیون فرهنگی درخصوص سوال ملی، مهرداد بذرپاش، آقاتهرانی، نوباوه وطن، میرکاظمی و چند نفر دیگر از نمایندگان در کمیسیون فرهنگی مطرح شده است.
خلاصه سوال: علت ایجاد محدودیت در آزادی بیان چیست؟ میرکاظمی در جلسه کمیسیون گفته است که وزارت ارشاد محدودیتی برای روزنامه های اصولگرا در نقد پرونده کرسنت و مذاکرات هسته ای ایجاد کرده است. همچنین روند صدور مجوز مطبوعات به سوی صدور مجوز مطبوعات ،جنتی در کمیسیون گفته است که موضوع کرسنت موضوعی است که در دادگاه لاهه است و شورای امنیت گفته است که مطبوعات در این پرونده وارد نشود. در موضوع پرونده هسته ای نیز مطبوعات به صورت کامل به همه اجزای آن رسیدگی می کنند.
در ادامه جلسه علی جنتی پشت تریبون رفت تا درباره این سوال ملی پاسخ دهد. جنتی  گفت: ما در کمیسیون هم با نمایندگان سوال کننده بحث کردیم. سوال دو قسمت دارد. یکی اینکه در این دوره آزادی مطبوعات محدود شده یا نه؟ من فکر می کنم که بسیاری از دوستان اشکالشان متقابل است چراکه برخی می گویند که در این دوره بیش از اندازه آزادی داده است. البته ملاک ما قانون اساسی است که آزادی بیان را مطرح کرده است به جز در مواردی که مخل به امنیت نظام یا مبانی اسلامی باشد. آنچه که در این سوال مطرح شده ایتن است که برخی از نمایندگان برخی چیزها را در روزنامه ها می آورند. این ها چیزی است که به صورت منظم رسیدگی می شود. فقط یک نکته ابهام وجود داشت که در هیئت نظارت بر مطبوعات اگر توهین به مقامات بشود و مقامات رهبر معظم انقلاب و روسای قواست. اما از مجلس کتبا استفسار شود که مقامات را تفسیر کنند. من فکر می کنم در آزادی مطبوعات مسئله ای نداریم. مطبوعات آزاد هستند، می بینید که روزنامه های مخالف و موافق دولت هرچه می خواهند می نویسند. در مورد مذاکرات هسته ای همه چیز در روزنامه ها ذکر می شود. روزنامه ها هرکدام گرایش خاصی دارند و مسئولان هم هر کدامشان یک بخشش را بزرگ می کنند. همه این ها در روزنامه ها و مطبوعات می آید. در این مسئله جای تردید نیست.

وی افزود:
بحث دیگر مربوط به پرونده کرسنت است که مربوط به قراردادی بوده است که گاز به امارات صادر کنیم. الان این پرونده در لاهه مطرح است ومدعی هستن ایران  محکوم به پرداخت بیش از ۱۳ میلیارد دلار است. آنها به دنبال گرفتن خسارت ها هستند. بر این اساس شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که نه مقامات حق دارند که درباره کرسنت حرف بزنند و نه مطبوعات حق دارند و باید این مسئله روال طبیعی حقوقی خود را طی کند. در موردی که آقایان سوال کننده این مورد است. مصوبات شورای عالی امنیت ملی بر اساس قانون اساسی برای همه الزام آور است. همچنین بر اساس قانون مطبوعات مصوب خود نمایندگان مصوبات شورای عالی امنیت ملی لازم التباع است. آنچه که مطرح است همان مصوبه شورای عالی امنیت ملی است. هیچ مورد دیگری هم در این زمینه نبوده است . این هم بر اساس قانون عمل می شود.

در ادامه جلسه،میرکاظمی عضو کمیسیون انرژی به عنوان یک سوال کننده گفت:

سوال اصلی من مربوط به برخورد دوگانه است. یک عده در تنگنا هستند یک عده باز هستند. توضیح این سوال این است. مدت زیادی از دولت نگذشته بود که شاهد فشار بر رسانه های اصولگرا شده ایم. یک رفتار دوگانه است. اصل ۲۴ قانون اساسی نشریات را در آزادی بیان آزاد گذاشته است. آنچه که شما انجام می دهید حاکی از رفتار دوگانه درباره منتقدان دولت است. در دولت یازده آزادی بیان آری ولی آزادی بعد از بیان وجود ندارد. شما وزیر ارشاد کابینه هستید. شما باید پاسخگو باشد. اما در جلسه دانشجویی حاضر به پذیرش دانشجویان منتقد ندارید. بیشترین نیروهای امنیتی در این دولت جمع هستند. کسانی که بولتن های تخریبی را خدمت رئیس جمهور می دهند و باعث شده اند که ایشان بدترین انتقادها را به منتقدان به کار بردند. کار به جایی رسیده که رهبری به دولت گفته اند که دولت به منتقدان توهین نکند. چرا برخورد دوگانه با مصوبه شورای عالی امنیت ملی است. کرسنت یک پرونده کثیف است. آیا شما همه مصوبات شورای عالی امنیت ملی را برگزار می کنید. چرا روزنامه وطن امروز باید برای پرداختن به رژیم کودک کش سعودی دوباربه دادگاه برود. چه ارتقایی به گذرنامه داده اید؟ چراراه انتقاد از مذاکرات ژنو را بسته اید؟ مصوبه شورای امنیت بعد از تایید رهبری برای همه لازم الاجرا بوده است. بیشترین فشار به صدا و سیما در این دولت وجود داشته است. لرنامه پایش با فشار دولت محدود شد. حتی ۲۰ و ۳۰ هم محدود شده است. شما در انتخاب نمایندگانی که به برنامه های اقتصادی دعوت می شوند با فشار اعمال نظر می کنید؟ برنامه ثریا را دو ماه تعطیل کردید. کدام قانون به شما اجازه دخالت در صدا وئ سیما را داده است؟ در سالگرد شهید تهرانی مقدم چرا اجازه پخش دستاوردهای او را ندادید؟ آیا چیزی از صدا و سیما باقی می ماند. روزنامه ها و رسانه های مورد حمایت شما که از یارانه بالایی برخوردارند از تعرض به خانواده شهدا هم کوتاهی نکردند. روزنامه های حامی دولت چه توهین هایی که به پدر شهید احمدی روشن نکردند. الفاظ و عباراتی را علیه مجلس به کار می برند که نمونه آن دیده نشده است. در شهرستان ها رسانه ها علیه نمایندگان منتقد دولت هرکاری می کنند. تخریب از انحصار طلبی عده ای است که توان رسیدگی به مطالبات مردم را ندارد. کدام قانون اجازه به معاون اول داده است که در مجلس دخالت کند.شما دعا کنید تا اخر این دولت بمانید مجلس و دولت آینده پیشکش. اگر در دولت قبل این اتفاقات می افتاد روزنامه های زنجیره ای سینه چاک نمی شدند.

پاسخ دوباره وزیر ارشاد

جنتی مجددا پشت تریبون قرار گرفت و گفت:
سوالی که در اینجا مطرح می شود باید از وظایف بنده باشد. بنده مسئول مطبوعاتم. اگرچه مسئولیت مطبوعات هم با شورای نظارت بر مطبوعات است که ما هم در آنجا یک رای داریم. اما طبق قانون اساسی وزیر مسئول پاسخگویی است. در مورد حذف دانشجویان منتقد این چه ربطی به من دارد؟ اظهارات آقای رئیس جمهور به من چه ربطی دارد؟ در برنامه ۸ و ۳۰ یا شبکه ۶ اتفاقی افتاده که من مسئول صدا و سیما نیستم. صدا و سیما هم مستقل است و ربطی به دولت ندارند. من فکر می کنم که مطالبی که درباره معاون اول گفتید به من ربطی ندارد. این مسائل ربطی به مطبوعات و وزارت فرهنگ ندارد. گفتید که ما برخورد دوکانه با مطبوعات داریم. ما حدود ۲۰۰۰ مجوز مطبوعات و نشریات الکترونیک دادیم. در همه دوره های قبل ۵۰۰۰ تا بوده است. هرکسی آمده درخواست داده مجوز گرفته است. در باره حمایت های مالی ما در این دوره آمده ایم شاخص هایی را مشخص کردیم که بر اساس این شاخص ها یارانه گرفتند. هر نشریه ای می داند که چقدر یارانه گرفته است. در هیچ دوره ای در تاریخ جمهوری اسلامی تا الآن مانند الان شفاف بوده است. در مورد مصوبات شورای عالی امنیت ملی ، مصوبه به تایید رهبری رسیده است و از سوی ایشان به شورای تفویض شده است. مصوبات برای همه الزام آور است. پرونده کرسنت مشکلات زیادی دارد و احیانا  رشوه هایی داده است. به هرحال الان اگر ما کوتاهی کنیم که  به ایران ضرر می خورد. شورای عالی امنیت ملی گفته است سکوت کنند. در مورد روزنامه ها هم سوال تناقض دارد. می گویند مطبوعات اصولگرا نمی توانند مسایلشان را بنویسند. ما طبق قانون عمل می کنیم. هر کسی امروز مطبوعات را نگاه می کند می بیند مطبوعات اصولگرا و مخالف دولت هرچه دلشان می خواهد می نویسند در مورد مذاکرات هم ما هیچ مصوبه ای در شورای عالی امنیت ملی ندارد. در مورد آزادی مطبوعات ما قانون را رعایت می کنیم.

پاسخ عضو کمیسیون انرژی به وزیر ارشاد

میرکاظمی مجددا اظهار داشت:حرف من درباره برخورد دوگانه است. چرا درباره سران فتنه مصوبه را رعایت نمی کنید. در گذشته در دولت اسبق توهین به اسلام و امام کردند. به مادر امام زمان اهانت کردند. ترور شخصیت علمای اسلامی کردند. در روزنامه اصلاحات به امام حسین خشونت طلب گفتند . در دوران شما نباید اینگونه بشود. بحث من شارلی هستم در دولت شما اتفاق افتاد. چه جوابی به مراجع دادید؟ به روزنامه بهار که اهانت به امیرالمومنین کرد شما چه کردید؟ به سپاه اهانت کردند شما چه کردید یارانه بیشتر دادید؟ حامیان امر به معروف و نهی از منکر را مسخره کردید و به صورت گسترده مسئله اسیدپاشی را مطرح کردید. ۱۶۰ نماینده به شما تذکر جدید دادند چه اتفاقی افتاد؟ در جریان توهین روزنامه اعتمادکمیسیون فرهنگی تذکر جدی به شما داد، شما چه کردید؟ خوش به حال روزنامه اعتماد. این ها همه بحث هایی است که در کنار آوازخوانی و اکران فیلم ها و … بوده است. این ها دغدغه های ماست. در مورد هیئت نظارت ۷ نفر است که ۳ نفر را دولت و سه نفر را نهادهای دیگر اشغال می کنند و یک نفر را اصحاب رسانه انتخاب می کنند. چرا معاون مطبوعاتی شما این صندلی را اشغال کرده است.

نتیجه رای گیری

پس از اظهارات میرکاظمی در مورد سوال، رای گیری و بدون ذکر نتیجه رای، اعلام شد مجلس از پاسخ وزیر قانع نشده و در واقع به وی کارت زرد داده است. به این ترتیب علی جنتی دومین کارت زرد را از مجلس گرفت.

*خبر آنلاین

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين