امروز : سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۰ - ۱۷:۲۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تاثیر نوسان‌ نرخ ارز بر بازار مسکن/قیمت مسکن از نرخ تورم عقب‌تر است

رئیس انبوه‌سازان استان تهران گفت: اگر افزایش نرخ ارز همچنان روند صعودی داشته باشد، قیمت مسکن نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

به گزارش بابل نوین، حسن محتشم رئیس انبوه‌سازان استان تهران در گفتگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: اگر بازار ارز نتواند در کوتاه مدت به تعادل برسد، حتما روی سایر بازارهای موازی آن از جمله بازار مسکن اثر نامطلوب می‌گذارد، بنابراین اگر افزایش نرخ ارز همچنان روند صعودی داشته باشد، قیمت مسکن نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

وی افزود: طی چند ماه اخیر بازار مسکن با افزایش قیمت نسبی (۱۰ درصدی) مواجه بوده است، در حالیکه بسیاری از متقاضیان قدرت خرید مسکن را ندارند.

محتشم تأکید کرد: تسهیلات بانکی طی چند سال اخیر نتوانسته است توانایی متقاضیان را در بخش خرید مسکن افزایش دهد.

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه قیمت مسکن از نرخ تورم عقب‌تر است، گفت: انباشت تقاضا از سوی متقاضیان مسکن باعث شده مسکن در سبد خانوارها تبدیل به یک کالای بسیار گرانبها شود و همین موضوع باعث افزایش قیمت مسکن در بین متقاضیان شده است.

وی با بیان اینکه تقاضا برای واحدهای ارزان‌قیمت بسیار زیاد است، گفت:  تسهیلات خرید مسکن برای یک قشر از جامعه از جمله خانه‌اولی‌ها است با این میزان تسهیلات قشر ضعیف جامعه می‌تواند در مناطق جنوبی تهران واحدی با متراژ کوچک خریداری کند.

محتشم تأکید کرد: دولت طی ۴ سال اخیر نتوانسته اقدامات لازم را جهت بهبود وضعیت بازار مسکن انجام دهد و با استمرار در انباشت تقاضا وضعیت قیمتی بدی در این بازار ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن طی چندسال اخیر باعث شده میزان تقاضای مستأجران افزایش یابد، گفت: بسیاری از خریداران مسکن که طی چند سال گذشته قصد خرید داشتند، با جهش ناگهانی قیمت به سمت بازار اجاره رفته‌اند./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين