امروز : یکشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۱۷:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

ساخت ۹ میلیون واحد مسکونی تا افق ۱۴۰۵/ جهش قیمتی در بازار مسکن وجود ندارد

به گزارش بابل نوین، حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در اجلاس سراسری انبوه‌سازان ایران با بیان اینکه اصلاح قانون پیش‌فروش آپارتمان در وضعیت مطلوبی قرار دارد متن پیش‌بینی قانون پیش فروش آپارتمان با توافق حداکثری انبوه‌سازان دولت و مجلس در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه ۲۴ میلیون خانوار در کشور وجود دارد، افزود: تعداد خانه‌های خالی از سکنه در کشور هم اکنون ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد است و تعداد خانه‌های دوم نیز ۲ میلیون واحد است.

وی با بیان اینکه تعداد موجودی مسکن و تعداد خانوار اگر با هم جمع ببندیم به ازای ۲۴ میلیون خانوار ۲۷ میلیون واحد مسکونی وجود دارد و این نشان می‌دهد که تولید مسکن به اندازه کافی است.

وی با بیان اینکه در صورتی که آمار واحدهای خالی از سکنه در این آمارها محسوب نشود نشان می دهد که واحدهای مسکونی مطابق الگوی مصرف ساخته نشده و تنها برای سفته‌بازی ایجاد شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به ازای هر صد خانه ۱۰۴ خانوار وجود دارد، گفت: این آمارها نشان می دهد توازن بالقوه‌ای در بازار وجود دارد زیرا که این آمار در قبل از انقلاب به ازای هر صد خانه ۱۲۶ خانوار وجود داشت.

وی تاکید کرد: برآوردها نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۵ تعداد خانوارها از ۲۴ میلیون به ۲۹ میلیون افزایش یابد و درصد جمعیت شهری در آن سال به ۷۹ درصد خواهد رسید در نتیجه شهرها مشکل آینده ما محسوب می‌شود.

مظاهریان با بیان اینکه ۵ میلیون خانوار و خانواده جدید تا سال ۱۴۰۵ تشکیل می‌شود و نیمی از دو میلیون و ۶۰۰ واحد مسکن خالی از سکنه نیز وارد بازار می‌شود در نتیجه با رشد اقتصادی پیش‌بینی شده و افزایش قدرت خانوار این امکان نیز فراهم می‌شود که نیمی از واحدهای لوکس ساخته شده که به فروش نرفته وارد بازار شود.

وی تاکید کرد: تا سال ۱۴۰۵، در بافت‌های فرسوده، ۹ میلیون واحد مسکونی در کشور باید نوسازی و احیا می‌شود.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در دولت های قبل برای انبوه‌سازان اتفاقات بدی رخ داد، گفت: در آن دوران انبوه‌سازان به پیمانکاران تبدیل شدند و برای آنکه بتوانیم آنها را وارد عرصه ساخت و ساز کنیم باید شرایطی را محیا کنیم.

وی افزود: ما روی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش ساخت و ساز نمی‌توانیم انفرادی حساب باز کنیم هر چند که از سرمایه‌گذاری آنها در بخش ساخت شهرهای جدید استفاده کنیم.

مظاهریان با بیان اینکه در چهار سال گذشته وزارت راه و شهرسازی برای خروج بازار مسکن از رکود در فشار بود افزود: تمام همت وزارت راه و شهرسازی آن بوده که بازار مسکن وارد رونقی شود که سفته‌بازی در آن رخ ندهد.

وی افزود: تعداد مبایعه‌نامه‌ها نسبت به سال قبل ۱۲٫۵ درصد رشد داشته و قیمت مسکن نیز نسبت به سال گذشته ۸٫۲ درصد رشد داشته بنابراین این آمارها نشان می‌دهد که بازاری آرام و بدون تلاطم خواهیم داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده افزایش قیمت مسکن در حد نرخ تورم و یا ۲ درصد خواهد بود.

مظاهریان تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی تمامی فشارها را تحمل کرد تا بازار شاهد افزایش شدید و جهش‌آور که برخی از افراد منتظر آن بودند، رخ ندهد.

وی در پایان گفت: برخی از افراد معتقد بودند که هر چقدر قیمت مسکن افزایش یابد می‌توان بازار را از رکود خارج کرد اما ما برای بازار مسکن آینده‌ای روشن ترسیم می‌کنیم و آماده سرمایه‌گذاری در این بازار هستیم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين