امروز : یکشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۱:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تجلی آیه مودت در سیره حضرت زهرا(س)

به گزارش بابل نوین، حجت‌الاسلام عباس سمیع‌زاده، محقق و پژوهشگر علوم دینی با حضور در در وجه تفاوت محبت و مودت به اهل‌بیت(ع) گفت: محبت به معنای دوست داشتن است، اما درونِ مودت است. یک زمانی ممکن است نسبت به شخصی محبت داشته باشید، اما در آن مودت نباشد. بنابراین اگر محبت به عالی‌ترین درجه برسد، تبدیل به مودت می‌شود؛ به همین دلیل خداوند متعال در آیات قرآن ما را توصیه به مودت نسبت به اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) می‌کند و می‌فرماید: «قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَی؛ (پیامبر) بگو من از شما پاداشی نمیخواهم جز اینکه خویشاوندان مرا دوست بدارید».

وی افزود: زمانی که درباره مودت صحبت می‌کنیم، به رفتار شیعیان در قبال اهل‌بیت(ع) می‌پردازیم در حالی که ائمه(ع) هم نسبت به یکدیگر مودت داشتند. اولین کسی که مودت خود را به امیرالمؤمنین(ع) نشان داد، وجود مقدس حضرت زهرا(س) بود. ایشان با نثار جان و مال و فرزندش مودت خود به امام(ع) را به فعلیت رساند. بنابراین دفاع از حریم ولایت، سفارش مکرر به اصحاب پیامبر(ص) نسبت به پاسداشت مقام ولایت و خواندن خطبه روشنگر و معرفت‌افزای فدکیه از مواردی است که نشان از اوج مودت این بانوی مکرم اسلام نسبت به امیر مؤمنان(ع) است.

سبک زندگی فاطمه(س) و کیفیت بهره از وجود مطهر حضرت زهرا(س) بر اساس آیه تطهیر از دیگر موضوعات این نشست بود. مشروح این گفت‌وگو منتشر خواهد شد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين