امروز : جمعه, ۴ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/01 - 12:30 ذخیره فایل ارسال به دوستان

ذخیره سازی ۲۴۳ میلیون مترمکعب آب در آب‌بندان‌های مازندران

مدیر مطالعات پایه منابع آب مازندران از ذخیره سازی ۲۴۳ میلیون مترمکعب آب در آببندان‌های استان از ابتدای امسال تاکنون خبرداد.

به گزارش بابل نوین، خدابخشی مدیر مطالعات پایه منابع آب مازندران به کاهش ۳۸ درصدی ذخایر مخزن سد‌ها به ویژه سد شهید رجایی و آببندان‌ها استان اشاره کرد و گفت: ظرفیت ذخایر آببندان‌های استان تاکنون ۲۴۳ میلیون معادل ۶۶ درصد پر شده و با کاهش ۱۰ درصدی مواجه ا. ست.

وی با بیان اینکه حجم روان آب‌ها امسال به دلیل میزان کم باران ۴۰ درصدی کاهش یافت، افزود: میزان آب زیرزمینی استان نیز امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۱ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

خدابخشی با بیان اینکه ۹۶ میلیون متر مکعب از ظرفیت سد‌ها همچنان خالی است، گفت: سدشهید رجایی با ۶۰ درصد، شیاده بابل با ۵۰ و البرز با ۲۵ درصد کاهش ذخایر همراه شده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب مازندران افزود: منابع آبی یکی از منابع پراهمیت ومهم برای تولید محصولات کشاورزی است که با مصرف بهینه و حداکثر بهره وری اززمین‌های کشاورزی می‌تواند آب را در بخش کشاورزی و بخشی‌های مختلف مدیریت است.

وی گفت: ۱۰ سد به حجم ۳۲۷ میلیون مترمکعب و حدود ۸۰۰ قطعه آب بندان با ظرفیت ۳۷۰ میلیون متر مکعب وجود دارد که این تأسیسات حدود ۲۰ درصد از آب مصرفی بخش کشاورزی استان را تأمین می‌کنند.

خدابخشی به کشاورزان مازندرانی توصیه کرد: برای تعیین تکلیف چاه‌ها، ثبت نام برای دریافت مجوز چاه، لایروبی و آبگیری کامل آببندان‌ها با هدایت روان آب‌ها، نوبت بندی برای مدیریت در مصرف آب با توجه به خشکسالی، مدیریت مصرف آب برای آماده سازی زمین، شخم و شیار به هنگام شالیزار‌ها در حال حاضر اقدام کنند./ص

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين