امروز : سه شنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/02 - 15:57 ذخیره فایل ارسال به دوستان

طرح «اعاده اموال نامشروع» | یک‌گام بزرگ برای عدالت

با توجه به استقبال مردم و حمایت قاطع برخی مسئولان، طرح اعاده اموال نامشروع به در صورت تصویب، می‌تواند یک گام مهم مجلس دهم در راستای عدالت باشد.

به گزارش بابل نوین، انقلاب‌‌ها، ساختار و ارزش‌های مشابهی ندارند و هر انقلاب بر اساس ماهیت و فلسفه وجودی خود، ارزش‌های و مؤلفه‌های متمایز کننده‌ای دارد که مسیر و راهبرد آن انقلاب، به آن مهم وابسته است. انقلاب اسلامی ایران به تعبیر بنیانگذار کبیر آن، بر اقامه عدالت متکی بوده است و طبیعی است که رشد و پیشرفت‌ انقلاب اسلامی را بدون در نظر گرفتن مفهوم عدالت نمی‌توانید سنجید.

یک برآورد اولیه از بیانات و هشدارهای امام راحل و مقام معظم رهبری نشان‌ می‌دهد که عدالت چه در حوزه‌های اجتماعی و چه در حوزه‌های اقتصادی در صدر مطالبه‌ امام راحل و مقام معظم‌رهبری از دولت‌ها و دستگاه های اجرای، نظارتی و قضائی بوده است چرا که عدالت، پایه و اساس برای انقلاب اسلامی است؛ حضرت امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز تشکیل حکومت و نظام اسلامی برای اقامه عدالت دانسته است؛ حضرت امام فرموده بودند: “من امیدوارم که حکومت اسلامی در ایران تشکیل بشود و از مزایایی که در حکومت اسلام هست، بر بشر روشن بشود تا بشریت بفهمد که دین اسلام چه دینی است، و در روابط بین حکومت و ملت‌ها چه روابطی است و در طرز اجرای عدالت چه نحوی است و شخص اول مملکت با رعیت چه جور فرقی دارد در زندگی”(۱)

مقام معظم رهبری نیز از نخستین روز بارها عدالت را به عنوان رکن اساسی انقلاب اسلامی توصیف کرده‌اند و بارها به قوای سه‌گانه نسبت به اجرای عدالت هشدار دادند؛ ایشان همچین در مراسم دومین سالگرد رحلت حضرت امام، خمینی فرمودند: “در نظام اسلامی، عدالت مبنای همه‌ی تصمیم‌گیری‌های اجرایی است و همه‌ی مسئولان نظام، از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تا مسئولان بخش‌های مختلف اجرایی، به‌خصوص رده‌های سیاست‌گذاری و کارشناسی و تا قضّات و اجزای دستگاه قضایی، باید به جدّ و جهد و با همه‌ی اخلاص، در صدد اجرای عدالت در جامعه باشند. امروز در جامعه‌ی ما، برترین گام در راه استقرار عدل، رفع محرومیت از طبقات محروم و تهی‌دست و کم درآمد است”.

دولت‌های سازندگی، اصلاحات و دولت‌های نهم و دهم و دولت فعلی بارها مخاطب‌ توصیه‌ مقام معظم رهبری برای اجرای عدالت بوده‌اند و معظم‌له در در دیدار اخیری که مردم تبریز با مقام معظم رهبری داشتند، با گلایه از وضعیت عدالت در کشور و تاکید بر پیشرفت‌های کشور، تصریح فرمودند: پیشرفت در عرصه های مختلف به معنای واقعی کلمه رخ داده اما در زمینه «عدالت» اقرار می‌کنیم که عقب مانده‌ایم.

و اما جمعی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پیگیری مطالبه‌ مقام معظم رهبری، طرحی را تهیه کرده‌اند که موجب آن، قرار است اموال نامشروعی که در اختیار برخی افراد فرصت‌طلب و رانت خوار قرار گرفته، اعاده و به مردم بازگردانده شود؛ این طرح که اکنون ۱۰۲ امضای اولیه دارد با استقبال گسترده نمایندگان مجلس، کارشناسان، علما و از همه مهم‌تر مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

الهیار ملک‌‌شاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در همین زمینه به خبرنگار تسنیم گفت که این طرح در صورت تصویب، می‌تواند در راستای یکی از اساسی‌‌ترین اهداف انقلاب اسلامی، مانع استمرار تضییع حقوق مردم توسط برخی افراد فرصت‌طلب و رانت‌خوار شود.

برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که اموال قابل توجهی که متعلق به مردم است به بهانه‌های واهی و اسناد جعلی در اختیار برخی فرصت‌طلبان بعضا مسئول قرار گرفته است و مصداق تعرض به حقوق مردم است؛ امیرآبادی نماینده مردم قم با مثال زدن یکی از مسئولین می‌گوید: یکی از مسئولین خودش می‌گوید قبل از انقلاب مستاجر بوده اما اکنون خانه ۲ هزار متری در نیاوران دارد که باید پرسید این اموال را از کجا آورده است؟

سید حسین نقوی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی نیز می‌‌گوید که تعداد اموال نامشروعی که در اختیار افراد خاص قرار دارد، می‌تواند قابل توجه باشد و اعاده آن به بیت‌المال گرچه کار سختی است، اما انجام آن لازم و ضروری است؛ برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز، تصویب و حمایت از این طرح را لازم و قطعی دانسته و تاکید کرده‌اند که تصویب این طرح، آزمونی جدی برای مجلس دهم برای حمایت از عدالت است.

تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين