امروز : پنج شنبه, ۶ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/04 - 16:50 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تازه‌ترین برنامه‌ریزی‌ها برای رفع مشکلات بانوان سرپرست خانوار

وزیر کشور با اشاره به دستور جلسه شورای اجتماعی کشور برای وضعیت بانوان سرپرست خانوار گفت: باید کمکهای معیشتی و مسکن به بانوان سرپرست خانوار تقویت شود.

به گزارش بابل نوین، عبدالرضا رحمانی فضلی در نود و هشتمین جلسه شورای اجتماعی کشور به جلسه دو روز قبل خود با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  اشاره کرد و گفت: بحثهای خوبی پیرامون مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور در این جلسه انجام گرفت؛ اعضای جامعه با حسن نیت و توجه کامل مسائل کشور را پیگیری می‌کنند و همچنین سخنانی از سر دلسوزی، حساسیت‌ها و  تذکراتی مشفقانه مطرح شد که باید توجه دقیق صورت گیرد زیرا جامعه ما جامعه متدین و علمای ما مورد توجه و جزء کانونها و مراجع اصلی ما هستند.

وی افزود: همچنین نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی در حوزه اجتماعی در بحث حجاب مطرح شد که البته این نگرانی و دغدغه‌های همه ما  است به هر حال شرایط جامعه متدین باید متناسب با آموزه‌های دینی و الهی و قوانین مربوط به آن جامعه باشد.

وزیر کشور با بیان اینکه تحولات اجتماعی و تغییر سبک زندگی با سرعت در حال انجام است و از سوی دیگر با اثرات تکنولوژی روبرو هستیم که اینها در مظاهر اجتماعی به ویژه در حوزه حجاب تجلی دارند که شاهد آن هم هستیم، توضیح داد: به عنوان متولی و مسئول در شورای اجتماعی کشور باید پیش بینی، اقدامات و ارزیابی و تحلیل درستی از موضوعات جامعه داشته باشیم.

رحمانی فضلی تاکید کرد: نگاهمان به بحث حجاب جرمی و مجرمانه نیست بلکه مسئله‌ای فرهنگی است.

وی ادامه داد: پیشنهادمان این است که در جلسه آتی درباره مطالعاتی که در زمینه حجاب صورت گرفته گزارش های تحلیلی، مبنایی، علت شناسانه و راه حلهای قابل اجرا و عمل ارائه شود و راه حلهای اجرا و عمل هم تنها به نیروی انتظامی و گشت ارشاد ختم نشود بلکه از باب اضطرار و در مواجهه با شبکه‌های سازمان یافته فساد باید از این  راه حلها استفاده کنیم اما اینکه بیاییم جلوی هر کسی را بگیریم در سی و هشت سالی که تجربه آن وجود دارد این روش نتوانسته در دوره‌هایی با شدت وحدت و در دوره‌های با تدبیر بیشتر نتیجه مورد نظر را داشته باشد بنابراین جمع بندی این نیست که نیروی انتظامی و قوه قضاییه به تنهایی می‌توانند این روش ادامه دهند بلکه محور اصلی این کار باید مردم باشند لذا باید مشارکت عینی مردم در این مسئله وجود داشته باشد.

وزیر کشور خطاب به اعضای شورای اجتماعی افزود: در گزارش‌هایتان وضعیت فعلی و برنامه‌های عملی و پیشنهادی خود را ارائه کنید.

رحمانی فضلی با اشاره به بررسی پیوست اجتماعی گفت: تصویب این پیوست و آیین نامه که قرار است به دستگاهها ابلاغ شود باید با حساسیت انجام شود همچنین در تهیه آیین نامه‌ها باید نگاه اجرایی، عملیاتی و نظارتی وجود داشته باشد بنابراین این آیین نامه مجدداً از نظر حقوقی بررسی شود و  تا حد امکان به منظور تسهیل در اجرا محتوای آن کاهش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستور اول جلسه در خصوص بررسی وضعیت بانوان سرپرست خانوار اظهارداشت: باید کمکهای معیشتی و مسکن به بانوان سرپرست خانوار تقویت شود.

وزیر کشور آرامش روحی، روانی و اجتماعی بانوان سرپرست خانوار در جامعه را مهم دانست و افزود: تدابیری اندیشیده شود که با افزایش امکانات و ارائه خدمات مطلوب‌تر سرپرست این خانوار  با نشاط‌تر و با امیدی بیشتر به زندگی ادامه دهند و بتوانند فرزندان خود را به نحو بهتری تربیت کنند.

رحمانی فضلی با تاکید براینکه دستگاهها در اجرای برنامه‌های خود به مسائل روحی، روانی و امنیت اجتماعی بانوان سرپرست خانوار توجه کنند، تصریح کرد: بانک اطلاعاتی جامع و منسجم با همکاری تمامی دستگاهها در خصوص بانوان سرپرستان خانوار راه اندازی شود.

وی با بیان اینکه شهرداریها باید وظایفی که  در مسئله سرپرستان خانوار دارند به نحو مطلوب انجام دهند، اظهار کرد: مشکلات این حوزه با اولویت بندی و کارشناسانه جمع بندی شود تا امکانات موجود بر اساس اولویتها توزیع و هزینه شود؛ برنامه اجرایی زمانبندی شده بر اساس شاخصهای ارزیابی تهیه شود.

وزیر کشور بر اهمیت ویژه فرهنگ سازی و آموزش در تمامی ابعاد آسیبهای اجتماعی و نقش صداوسیما در این زمینه تاکید کرد و گفت: به منظور اقدامات موثرتر در راستای فرهنگی سازی و آموزش در مسائل اجتماعی کمیته‌ای در شورای اجتماعی کشور تحت همین عنوان با مسئولیت صداوسیما ایجاد شود.

رحمانی فضلی یادآور شد: برنامه جامع و مستقلی در راستای توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار تهیه شود تا دستگاههای مسئول طبق آن عمل کنند./ص

تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين