امروز : دوشنبه, ۱۸ اسفند , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/04 - 21:41 ذخیره فایل ارسال به دوستان

روحانی خطاب به مکرون: گفت‌وگوهای ایران و اروپا ربطی به برجام ندارد

رؤسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه تأکید کردند که برای بنای روابطی مستحکم و باثبات میان دو کشور مصمم هستند و همه تلاش خود را در مسیری که می‌تواند تأمین‌کننده منافع دو ملت باشد، متمرکز خواهند کرد.

به گزارش بابل نوین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه در تماس تلفنی “امانوئل مکرون” رییس جمهور فرانسه با وی، گفت: تصمیم دولت جمهوری اسلامی ایران برقراری یک رابطه باثبات با کشور فرانسه است که این تصمیم، بی‌تردید در راستای روابط بسیار قدیمی و دوستانه دو ملت ایران و فرانسه است.

روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در همه موضوعات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، آماده رایزنی و همکاری مستحکم با فرانسه است.

رئیس جمهور با قدردانی از مواضع پاریس در قبال برجام و تأکید مجدد بر ضرورت پایبندی همه طرف‌ها به مفاد آن، گفت: تهران تا زمانی که طرف‌های مقابل به برجام عمل کنند، به تعهداتش پایبند خواهد ماند.

روحانی همچنین به برخی زمزمه‌ها درخصوص آنچه مذاکرات مکمل درباره برجام خوانده می‌شود، اشاره کرد و گفت: هفت کشور با هم توافقی کرده‌ایم که شورای امنیت هم بر آن صحه گذاشته است و ایران کاملاً به تعهداتش در قبال این توافق عمل کرده، اما متأسفانه آمریکا پیوسته در مسیر اجرای برجام، مانع‌تراشی کرده است.

رئیس جمهور موضوع گفت‌وگو و همکاری ایران و اروپا راجع به مسایل منطقه‌ای را بسیار خوب خواند اما تأکید کرد که این همکاری هیچ ارتباطی به برجام ندارد و نکته مهم در شرایط کنونی این است که اتحادیه اروپا در جهت پایبندی کامل آمریکا به برجام حرکت کند.

روحانی با بیان اینکه “به‌عنوان دو کشور دوست، آمادگی داریم که راجع به موضوعات مورد علاقه با هم رایزنی و همکاری داشته باشیم”، گفت: مبارزه با تروریسم و کمک به مردمی که در سراسر جهان و به‌ویژه در منطقه ما با حملات و مشکلات مواجه‌اند، از جمله موضوعاتی هستند که ایران آماده است با همه کشورهای دوست در ارتباط با این موضوعات، همفکری و همکاری کند.

رئیس جمهور همچنین به گسترش قحطی و شیوع بیماری‌های مسری در یمن، کنار بمباران‌های پی‌درپی شهرهای بی‌دفاع این کشور اشاره کرد و خواستار حرکت جدی اروپا و به‌ویژه فرانسه برای کمک به مردم مظلوم یمن شد.

روحانی تأکید کرد: ما در یمن شاهد جنایات جنگی هستیم و در این زمینه کشورهایی که سلاح را برای عربستان و ائتلاف عربی تهیه می‌کنند، باید پاسخگو باشند.

رئیس جمهور در ارتباط با لبنان نیز با تأکید بر ضرورت حفظ ثبات و آرامش این کشور ابراز امیدواری کرد که همه گروههای لبنانی بتوانند با هم همفکری و هماهنگی، انتخاباتی خوب و سالم را رقم بزنند.

رؤسای جمهوری دو کشور همچنین ضرورت برقراری سریعتر ثبات و آرامش در سوریه را مورد تأکید قرار دادند و برای آغاز و ادامه حرکتهای چندجانبه تا رسیدن به سوریه‌ای باثبات اعلام آمادگی کردند.

رؤسای جمهوری دو کشور، وزرای خارجه خود را مأمور کردند پیرامون این طرح که در گام نخست ارسال کمکهای انسانی به مردم سوریه را مدنظر قرار می‌دهد، رایزنی‌های خود را گسترش دهند.

روحانی در این گفت‌وگو اظهار داشت: ما کاملاً آمادگی داریم در زمینه کمکهای انسانی به مردم سوریه، یک همکاری چندجانبه با سایر کشورهای مؤثر را بنا نهیم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به موضوع سفر آقای مکرون به تهران گفت: “از این سفر استقبال می‌کنیم و معتقدیم که همکاری تهران و پاریس می‌تواند در مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی تأثیرگذار باشد”.

رئیس جمهور فرانسه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تأکید بر اینکه “مایلم با ایران یک رابطه روشن، محکم و باثبات را بسازم”، گفت: پاریس همه تلاش خود را برای دفاع از برجام به‌کار گرفته است و این دفاع، خط روشن و صریح ما است.

امانوئل مکرون با ابراز اینکه ایران و فرانسه با توجه به وضعیت موجود در منطقه مسئولیت سنگینی به‌عهده دارند، همکاری دو کشور را در حوزه مسایل منطقه‌ای به‌ویژه در ارتباط با سوریه و لبنان ضروری خواند.

وی افزود: همیشه تأکید کرده‌ام که ما خواهان مذاکره جدید درباره برجام نیستیم اما مایلیم راجع به موضوعات دیگر گفت‌وگو کنیم.

رئیس جمهور فرانسه همچنین از علاقه‌مندی کشورش برای پیشبرد طرحی در سوریه با هدف برقراری ثبات و آرامش در این کشور خبر داد و خواهان همکاری ایران در پیشبرد این طرح شد.

مکرون ابراز امیدواری کرد که در اولین فرصت مناسب از جمهوری اسلامی ایران دیدار و با مقامات مختلف کشورمان گفتگو کند./ص

تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين