امروز : دوشنبه, ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/09 - 13:04 ذخیره فایل ارسال به دوستان
واعظ مهدوی هشدارداد

تبعات مصوبه جدید بازنشستگی پیش از موعد روستاییان و بدهی دولت

به گزارش بابل نوین، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر صندوق نوپایی است که۱۲ سال از تاسیس آن می‌گذرد و تا کنون توانسته بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار روستایی را تحت پوشش خود قرار دهد. از آنجا که برخی بیمه‌شدگان به علت فعالیت دیرهنگام صندوق به سن بازنشستگی رسیده‌اند، مجلس شورای اسلامی طرح بازنشستگی پیش از موعد را برای حمایت از این قشر در سال ۹۳ تصویب کرد که در سال ۹۵ به تصویب شورای نگهبان رسید.

طبق این قانون افراد با سابقه پرداخت ۱۰ سال حق بیمه و ۷۰ سال سن می‌توانند تقاضای بازنشستگی کرده و مستمری بازنشستگی طبق سنوات دریافت کنند، این در حالی است که در سال جاری بندی در لایحه بودجه۱۳۹۷ از سوی نمایندگان مجلس اضافه و بر اساس آن مقرر شده سن بازنشستگی پیش از موعد بیمه شدگان تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر از ۷۰ به ۶۰ سال کاهش پیدا کند و به این ترتیب بیمه شدگان دارای ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه بتوانند با ۶۰ سال سن در سال ۹۷ تقاضای بازنشستگی کنند.

محمدرضا واعظ مهدوی درباره مصوبه اخیر مجلس مبنی بر کاهش سن بازنشستگی پیش از موعد اظهار کرد: مصوبه فعلی در وضعیت بازنشستگی پیش از موعد تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: بر اساس مصوبه قبلی و قانون احکام دائمی برنامه توسعه، کلیه کسانی که مشمول بازنشستگی پیش از موعد می‌شدند را تحت پوشش قرار دادیم.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با بیان اینکه تا کنون برای ۱۵ هزار نفر حکم بازنشستگی پیش از موعد صادر شده گفت:‌ به ۱۵ هزار تقاضای دیگر هم رسیدگی شده و در دست صدور حکم است و امیدواریم تا فروردین سال آتی همه این احکام صادر شود. برآورد ما این است که حدود ۲۰ هزار نفر دیگر هم مشمول هستند که هنوز تقاضای بازنشستگی نکرده‌اند و اگر هر زمان تقاضا بدهند، اقدام خواهیم کرد.

واعظ مهدی افزود: اخیرا در مجلس مصوب شد که سن بازنشستگی برای کسانی که ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند ۶۰ سال سن باشد. بر این اساس اشخاص جدیدی مشمول بازنشستگی پیش از موعد خواهند شد و ۲۷۰ میلیارد تومان هزینه برای ما در ابتدا ایجاد می‌کنند.

وی ادامه داد:طبق قانون دولت باید دو برابر مبالغ دریافتی از بیمه شدگان را به صندوق بدهد. ما تا این تاریخ ۳۰۰ میلیارد تومان حق بیمه دریافت کردیم و سهم دولت نیز ۶۰۰ میلیارد تومان می‌شد در حالی که تا کنون ۲۷۰ میلیارد تومان از خزانه به صندوق پرداخت شده و همین حالا دولت ۳۳۰ میلیارد تومان از محل حق سرانه‌ها به صندوق بیمه روستاییان و عشایر بدهکار است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به ۲۷۰ میلیارد تومان هزینه پیش بینی نشده در مصوبه اخیر گفت:‌ برآورد ما این است که در سال‌های آتی بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان هزینه پیش بینی نشده به ما تحمیل خواهد شد و تعادل منابع و مصارف نظام بیمه‌ای دچار اختلال می‌شود. از نمایندگان مجلس درخواست می‌کنیم به این موضوع توجه کنند. اگر منابع ما نابجا مصرف شود نمی‌توانیم از عهده پرداخت مستمری دوران بازنشستگی به خوبی بر بیاییم.

واعظ مهدوی با تاکید بر اینکه ما باید حق بیمه بیمه شدگان خود را نگهداریم و سپرده گذاری کنیم تا در زمان بازنشستگی بتوانند از آن استفاده کنند گفت: اگر منابع و مصارف ما در پی بار مالی پیش بینی نشده زودتر مصرف شود اختلالاتی در محاسبات آینده نگری ما پیش خواهد آمد و ممکن است تضمین‌های ما عمل نشده باقی بماند.

وی افزود: شورای نگهبان به این مصوبه مجلس ایراد گرفته و امیدواریم نمایندگان مجلس به آن توجه کنند و اجازه بدهند تا آرام آرام به همه افراد خدمات بدهیم نه آنکه خدمات ناگهانی برای گروهی ارائه شود و مشمولان خدمات در آینده بدون بودجه باقی بمانند. وظیفه ما شمول همگانی است ولو مقدارش اندک باشد.

/ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين