امروز : دوشنبه, ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/12 - 10:38 ذخیره فایل ارسال به دوستان
مدیرکل منابع طبیعی مازندران خبر داد

افزایش قاچاق هیزم و ذغال در مازندران/ قاچاق معنی‌دار با افزایش قیمت چوب

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری با اشاره به افزایش قاچاق هیزم و ذغال طی سال‌جاری در استان، گفت: وقتی قیمت چوب بالا می‌رود، قاچاق هم معنی‌دار می‌شود و از آن سو نیز، بازار هم برای خرید چوب قاچاق، از سوی واحدهای کوچک وجود دارد.

به گزارش بابل نوین، ستار بابایی در گفت‌وگو با بلاغ، درباره افزایش قاچاق چوب طی سال‌جاری در استان اظهار کرد: وقتی ما خوراک صنایع مازندران را که ۱۵ درصد تقاضا در این بخش است را تأمین می‌کردیم و براساس قانون قطع شد، طبیعتا عرضع و تقاضا بر هم خورد و افزایش قیمت چوب را شاهد بودیم.

وی افزود: البته این افزایش قیمت، طبیعی است و پیش‌بینی هم می‌شد و راهکارهای مهار آن هم باید شناسایی و اجرایی می‌شد، البته از سویی دیگر، شما هر چیزی را قطع کنید و بخواهید چیزی را جایگزین کنید، زمان می‌برد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری خاطرنشان کرد: با آغاز طرح تنفس، ما تنها نیروهای مستقیم را زیرپوشش قرار دادیم و این در حالی است که تعداد  نیروهای غیرمستقیم و یا همان اره موتوری‌ها، سه تا چهار برابر نیروهای مستقیم است و خوب طبیعتا این افراد برای امرار معاش هم که شده دست از کار نمی‌کشند.

این مسئول ضمن اشاره به افزایش قاچاق هیزم و ذغال طی سال‌جاری در مازندران، تصریح کرد: وقتی قیمت چوب بالا می‌رود، قاچاق هم معنی‌دار می‌شود و از آن سو نیز، بازار هم برای خرید چوب قاچاق، از سوی واحدهای کوچک وجود دارد.

بابایی در پایان گفت: بیش از ۲ هزار واحد کوچک و بزرگ در استان در این بخش وجود دارد که در مقابل نیاز سایر بخش‌ها، سهم ۱۵ درصدی استان یعنی چیزی نزدیک به ۳۷۰ هزار مترمکعب را به خود اختصاص می‌دهند و این میزان، تا جایگزین شود، زمان‌بر است و پس از آن، به تعادل و حفظ ثبات می‌رسد.

البته به گفته سردار میرفیضی فرمانده انتظامی مازندران طی سال‌جاری، نزدیک به ۲۳۰ تن چوب قاچاق در سطح استان کشف شد که این میزان در مقایسه با سال قبل، حاکی از افزایش ۴۸ درصدی است./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين