امروز : دوشنبه, ۳ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/14 - 17:41 ذخیره فایل ارسال به دوستان

استفاده از چه انگشتری در نماز مکروه است؟

به گزارش بابل نوین، معطر بودن و زینت در نماز از جمله آداب اسلامی است که در روایات و احادیث ائمه اطهار و بزرگان به آن تاکید شده، و بر زن و مرد مسلمان سفارش شده است که انگشتر در دست راست کنند و اگر نقش نگین و خود نگین شریف و با مبارک است به هنگام تطهیر و یا رفع حاجت از دست خود بیرون آورند. دراین‌باره حضرت على علیه السلام فرمود: «حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله انگشتر را در دست راست مى‌کرد» و یا از امام باقر علیه السلام روایت شده است: حضرت رسول صلی الله علیه و آله انگشتر را در دست راست مى‌کرد. و امام صادق علیه السلام اشاره کردند: «انگشتر در دست راست کردن از سنّت پیامبران است و از اینکه انگشتر را در انگشت شهادت یا انگشت میانى کنند نهى فرمود».

* در چندین روایت معتبر آمده است که حضرت رسول صلی الله علیه و آله به على علیه السلام فرمودند: «انگشتر طلا در دست نکن که زینت تو در آخرت است». و از حضرت على علیه السلام روایت شده است: «انگشترى جز نقره در دست نکنید، زیرا رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: دستى که انگشترى از جنس آهن در آن باشد آلوده است».

* گفتنی است؛ درخصوص استفاده انگشتر به همان میزان که انگشتر طلا برای مردان نهی شده است؛ در حدیثی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، استفاده انگشتری از جنس آهن به هنگام نماز و یا استفاده انگشتر برنز را نهی فرمودند.

دست کردن چه انگشتری در نماز مکروه است؟
کراهت انگشتر «حدید» در حال نماز
* نماز خواندن با انگشتری از جنس آهن و یا برنز به همان مقدار که خواندن نماز با عقیق و … ثواب دارد، خواندنش با انگشتر«حدید»،کراهت دارد. حتی در روایتی از امام صادق علیه السلام از حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله نقل می کنند: «به غیر از نقره، انگشتری به دست نکنید؛» «دستی که در آن انگشتر آهن باشد پاک نگردد!».

* امام صادق(ع) فرمود: «آهن، لباس اهل آتش است و خداوند آن‌را در دنیا، زینت جنّ و شیطان قرار داده است. پس بر مسلمان حرام شمرده شده است که در نماز استفاده کند. البته وسائلی مثل کلید و شمشیر و دیگر وسائل آهنی که انسان گاهی ضرورت دارد همراه خودش داشته باشد اشکالی ندارد. در غیر این وسائل نباید با وسیله آهنی دیگری نماز خواند»

دست کردن چه انگشتری در نماز مکروه است؟
«حدید» چه سنگی است و چه خواصی دارد؟
* کلمه «حدید» در زبان عرب همانگونه که در بالا از آن نام برده شده، به معنی آهن است و استفاده از آن در نماز و عبادت مکروه شمرده می شود، اما امام صادق علیه السلام درباره معرفی و خواص این نگین انگشتری می فرمایند: «دوست دارم هر مومنی پنج انگشتر در دست کند، عقیق بابت دفع فقر، فیروزه بابت گشایش کار، یاقوت بابت دفع پریشانی، حدید بابت غلبه بر دشمنان، درنجف بابت آسان شدن امور.» (وسائل الشیعه)

* همچنین در جایی دیگر همین حضرت بیان کردند: «بد نمی دانم در دست کردن انگشتر حدید را وقتی که به دیدن کسی رود که از او ترسد از اهل شر برای آنکه شر او ساکن می شود و انگشتر حدید شیاطین را دور می کند و به درستی که هر کسی که انگشتر در در دست کند با نظر کردن به آن خداوند زیارت یا حج یا عمره در نامه عمل او بنویسد که ثوابش، ثواب پیامبران و صالحان باشد.»

* سنگ «حدید» حرزی است که بلا را دفع و اثر آن را خنثی می کندو برای محافظت و ایمنی از خطرات و نیز جهت غلبه بر دشمنان استفاده می شود .

* شایان ذکر است؛ که انگشتر «حدید» جدای از خواص ماورایی، خواص درمانی چون قلب را تقویت می‌کند و گردش خون را فعال و منظم می‌سازد . از دیرباز از این سنگ برای درمان بیماری های خونی، فشار خون و ناراحتی های انسداد رگ ها استفاده می‌کردند . چون خون را صاف و رقیق می‌کند و اثر فوق العاده ای در درمان کم خونی دارد (سبب خون سازی می‌شود) در تسکین دردهای آرتروز و انقباضات ماهیچه ای کاربرد دارد .

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين