امروز : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/03/14 - 21:32 ذخیره فایل ارسال به دوستان
سخنگوی وزارت امور خارجه:

اخراج‌ها در دولت ترامپ تازگی ندارد/ حضور خودخواسته کشورها در خاک سوریه به افزایش خشونت و افراط گرایی منجر می‌شود/ کشورهای منطقه نباید در پی خرید امنیت از خارج باشند

نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه با اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش بابل نوین، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک پیشاپیش سال نو و ابراز امیدواری برای داشتن سالی پر برکت و آرام برای کشور گفت: امروز بیستمین نشست ماست و ۶۰۰ سوال پاسخ داده شده و نزدیک به ۳۰۰ نفر در سفرهای وزیر خارجه شرکت کردند و کمک کردند تا صدای اقدامات حوزه دیپلماسی به ایران و جهان رسانده شود.

وی در خصوص برکناری وزیر خارجه آمریکا و اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه جدید اظهار کرد: این تغییرات و تحولات و اخراج ها در دولت ترامپ تازگی ندارد و ما شاهد این تحولات مکرر بوده ایم و یک موضوع داخلی آنهاست. آنچه برای جمهوری اسلامی مهم است سیاستهای آمریکا در مسائل جهانی و در برخورد با ماست که آن را رصد کرده و مواضع خود را اتخاذ خواهیم کرد.

سخنگو در خصوص مذاکرات کره شمالی و آمریکا و احتمال فشار بیشتر به ایران بیان کرد: الان در خصوص ارتباط این موضوع صحبت نمی‌کنم. اما آنچه مطرح شده اگر تحقق یابد یعنی گفت‌وگو و هر گونه تلاش برای کمک به تثبیت صلح و ثبات و امنیت جهانی مورد استقبال ماست اما در عمل و تجربه دیده شده که خیلی به رویکردهای آمریکا نمی‌توان اعتماد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اظهارات ضد ایرانی ترامپ گفت: ترامپ با دقت لازم صحبت نکرده، اگر منظورش حضور ایران است ما در همه جهان حضور داریم، زیرا ایران به عنوان یک سرزمین کهن در همه جای دنیا قابل مشاهده است. جامعه فرهیخته ایرانی در همه جای دنیا حضور دارند و نقش مثبت خود را ایفا می‌کنند. جایگاه ایران در منطقه کاملا روشن است، کشوری با ثبات و پیشگام در مبارزه با تروریسم که میان ارزش‌های ما با سایر کشورهای منطقه اشتراکات زیادی وجود دارد و هر گونه نگاه دیگر ناشی از ناآگاهی است.

قاسمی در خصوص سفر ظریف به آذربایجان و اجلاس چهار جانبه باکو تصریح کرد: این یک ابتکار و اقدام جذاب، جالب و ثمربخش در کمک به همگرایی ملت‌های منطقه و زمینه ساز تثبیت صلح و امنیت در منطقه است و امیدوارم اینگونه ابتکارات بتواند در سایر کشورهای منطقه رقم بخورد.

وی در ادامه افزود: در حاشیه اجلاس چهار جانبه باکو، فرصت برای دیدارهای دو جانبه نیز خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص سفر ظریف به قزاقستان و روند مذاکرات آستانه بیان کرد: تجربه نشان داده که ما در هر گفت‌وگویی گامی به جلو برداشته ایم و فلسفه گفت‌وگوها در واقع تنظیم گام‌ها خواهد بود. آماده سازی اجلاس سران؛ روسیه، ترکیه و ایران در استانبول یکی از مقدمات دیدار وزرای خارجه در باکو خواهد بود.

وی در خصوص حضور ایران در سوریه تصریح کرد: حضور مستشاری ما در سوریه در جهت مبارزه با تروریسم و بنا به درخواست رسمی دولت دمشق برای کمک به مبارزه با تروریسم و بازگشت آرامش است و امیدواریم هر چه زودتر مسائل سوریه از طریق مذاکرات سیاسی حل شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره دیدار سید حسن نصرالله با ایرانیان مقیم لبنان گفت: این خبر را شنیده ام که البته تکذیب شده است.

قاسمی درباره برگزاری کمیسیون مشترک برجام در وین طی هفته آینده اظهار کرد: کمیسیون مشترک ساز و کاری است که میان ما و ۱+۵ برگزار خواهد شد و ما طبق سنت خود مشکلات و تخطی‌های طرف مقابل را مطرح خواهیم کرد.

وی درباره سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران تصریح کرد: بر اساس جدول زمان‌بندی قبلی این سفر انجام شد که سفر خوبی بود و فرصت داشتیم در زمینه های مختلف گفت‌وگوهای صریح و سازنده ای داشته باشیم و همچنین برای همکاری های اقتصادی نیز گفت‌وگو شد. ابهاماتی از طرف فرانسوی مطرح بود که پاسخ داده شد و در دیدارهای سه گانه وی پاسخ‌های دقیق و روشن به مجموعه ابهامات داده شد و امیدوارم وی از پاسخ‌های صریحی که دریافت کرد با واقعیت‌های منطقه و جمهوری اسلامی و چگونگی کمک کردن برای مبارزه با تروریسم آشنا شده باشد. ما نگرانی خود را از رفتارهای آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و ارسال سلاح‌های پیشرفته برای برخی کشورهای منطقه که برای ایجاد نا امنی در منطقه صورت می‌گیرد صحبت کردیم و امیدواریم طرف فرانسوی با شنیده هایی که در ایران داشت در آینده اقدامات کشور خود و دیگر کشورهای اروپایی را تنظیم کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص مذاکرات ظریف در پاکستان گفت: ما در این نوع گفت‌وگوها مجموعه مسائل را مورد بحث قرار می‌دهیم. ظریف مدت‌هاست درباره مجمع گفت‌وگوهای منطقه ای طرحی را ارائه داده است. ما معتقدیم که سرنوشت کشورها به هم گره خورده و برای رسیدن به آرامش در منظقه نیاز به حرکت با حسن نیت داریم.

وی افزود: البته دیگران هم باید احساس مسئولیت کنند و آمادگی خود را برای ایجاد صلح نشان دهند. متاسفانه در منطقه با کشورهایی روبرو هستیم که علائمی برای ایجاد صلح نشان نداده اند و ما متاسفیم. امنیت با کمک همه کشورهای منطقه ایجاد می‌شود و آنها نباید در پی خرید امنیت از خارج از منطقه باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص حمله به سفارت ایران در لندن و واکنش وزارت خارجه بیان کرد: در خصوص این اتفاق ناگوار موضع گیری کردیم. در تهران و لندن اعتراضات شدید لازم را داشتیم و هشدارها درباره تامین امنیت اماکن و پرسنل دیپلماتیک را منعکس کردیم. این اقدام ناپسند بود که توسط افراد کم شماری صورت گرفت. اعتراض و در خواست‌های ما از دولت انگلیس باقی هست و امیدواریم این آخرین مورد باشد زیرا مجبور می‌شویم در رویکرد خود تجدید نظر داشته باشیم.

قاسمی در خصوص حمله افرادی به سفارت سابق ایران در بن گفت: این خبر را تایید می‌کنم. بعد از تغییر پایتخت به برلین، سفارت ما در آنجا خالی است و استفاده‌ای از آن نمی‌شود. تعدادی از افراد به آنجا وارد شده و اتراق می‌کنند و نمایندگان ما در آلمان فعالیت‌های لازم را انجام داده و با پلیس و شهرداری بن مذاکره کرده‌اند. این ساختمان در ملکیت دولت ایران است اگرچه مصونیت سیاسی ندارد اما فکر می‌کنم به زودی حل شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه یک دادگاه فدرال در شیکاگو با استناد به پرونده‌ای که وکالت آن را یک موسسه صهیونیستی برعهده دارد، شرکت هواپیماسازی «بوئینگ» را مکلف کرده است جزئیات قراردادش با شرکت هواپیمایی «ایران‌ایر» را در اختیار قربانیان ادعایی تروریسم قرار دهد، آیا با این وضعیت می‌توانیم شاهد به ثمر رسیدن قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ باشیم؟ تصریح کرد: یک قراردادی داریم و این شرکت متعهد است. هر آنچه در درون آمریکا رخ دهد داخلی است و ما به آن توجهی نداریم اما بویینگ متعهد به اجرای قرار داد خود است و دولت آمریکا هم طبق ماده ۲۲ برجام متعهد به این موارد است.

قاسمی درباره سفر جهانگیری به عراق گفت: این سفر در راس هیئت بلندپایه انجام شد، وضعیت روابط دو کشور پر اهیمت است، ما در حوزه مسائل اقتصادی و بازرگانی بحث‌های زیادی داشتیم و تبادل نظر شد. دیدارهای خوب و متنوعی صورت گرفت و برای آینده تفاهمات زیادی حاصل شد و امیدواریم بتوانیم در شأن ظرفیت‌های دو کشور روابطمان را افزایش دهیم. باید با همسایگان روابط خود را توسعه دهیم.

قاسمی در خصوص تهدید مستقیم سوریه از سوی آمریکا گفت: سیاست‌های خصمانه آمریکا نسبت به کشورهای منطقه موضوع جدیدی نیست و آمریکا حق حضور در سوریه ندارد و این یک نوع تجاوز است. ملت‌های منطقه نشان داده اند که حضور بیگانگان را پذیرا نیستند و امیدواریم آمریکا در تصمیم نابخردانه خود اجتناب داشته باشد.

وی درخصوص روابط اقلیم و بغداد اظهار کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده پروازها به شرایط عادی بازمی‌گردد و یک شرایط عادی بین ایران و اقلیم در چارچوب روابط با بغداد وجود دارد و امیدواریم شاهد عراقی متحد و یکپارچه باشیم و انتخابات در این کشور نیز به خوبی پیش برود آنگونه که ملت این کشور می‌خواهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص اظهارات بعیدی نژاد برای طرح دعوی در آژانس علیه اقدامات آمریکا بیان کرد: ما مطالب و مواضع خود را به طور مکرر و مرتب در کمیسیون مشترک و آژانس اعلام می‌کنیم.

قاسمی درباره موازی کاری در سیاست خارجی گفت: من با اصل سوال مخالفم زیرا در حد لازم هماهنگی‌ها انجام می‌شود و اقدامات سیاست خارجی هم با هماهنگی وزارت خارجه انجام می‌شود.

وی تغییر نام خیابان نفت به نام محمد مصدق را مبارک خواند و گفت: ما نیز با این موضوع موافق هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اذعان کرد: حضور سفارت ایران در انگلیس جای نگرانی ندارد زیرا نه انگلیس، انگلیس سده‌های گذشته است و نه ایران مانند گذشته است و امروز با قدرت و صلابت حضور دارد.

قاسمی در خصوص حمله به مقر سفیر ایران در اتریش گفت: در تماس دائم و مستمر هستیم و دیروز هم با سفیر اتریش در وزارت خارجه بودم. پلیس و دولت اتریش در حال پیگیری موضوع هستند و به اسنادی رسیده‌اند که اتریشی تبار است اما هنوز چیزی تایید نشده است. دیروز سفیر ما از نگهبانی که در مقابل اقامتگاه سفیر بود در بیمارستان عیادت کرد که این سمبل اخلاق و فرهنگ ما ایرانی هاست. منتظر اخبار بیشتر و دقیقتر دولت اتریش هستیم که اگر به اطلاعاتی برسند ما را در جریان قرار می‌دهند.

وی در خصوص اظهارات علاوی درباره عدم اجازه به ایران برای دخالت در امور عراق اظهار کرد: ادعا و سخن زیاد است و چندان نباید به برخی سخنان اهمیت داد. سیاست ما در قبال عراق روشن است و ما همواره به دولت‌ها احترام گذاشته‌ایم و همکاری خوبی با همه آنها داشته‌ایم و در انتخابات آتی نیز هر دولتی که منتخب مردم باشد مورد احترام ما است و با آن همکاری می‌کنیم. ما هرگز در امور داخلی عراق دخالت نکرده ایم. باید این سخنان را نادیده گرفت یا آن را شدیدا رد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص رویداد تبریز ۲۰۱۸ گفت: انتخاب تبریز به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام رویداد مهمی است. من از ابتدا عضو کمیته برگزاری این همایش هستم. کار به خوبی پیش می‌رود. دو ماه پیش افتتاح رسمی آن صورت پذیرفت. قرار است یک افتتاحیه بین‌المللی در بهار آتی در تبریز داشته باشیم. در این مراسم احتمالا رئیس جمهور ما و برخی وزرا و مقامات کشورهای منطقه و اروپایی حضور خواهند داشت.

قاسمی درباره سفر ظریف به پاکستان و گفت‌وگو درباره خط لوله نفت بیان کرد: این موضوع مهم دیرپایی است که مسائل خود در بخش اقتصادی و امنیتی داشته و وزارت خارجه در این جهت تلاش خواهد کرد و فکر می‌کنم در یک اجماع ملی با پیشرفت‌هایی روبه‌رو شود. در سفر ظریف مذاکراتی در این خصوص انجام گرفت که امیدورام دنبال شود.

وی درباره تکرار حمله به سفارتخانه های ایران در اروپا و ارتباط بین این حملات گفت: هنوز هویت فرد حمله کننده به اتریش و انگیزه وی مشخص نشده است و باید صبر کرد اما آنچه در جلسه امنیت ملی مطرح بود مسائل عمومی حوزه سیاست خارجی بود که در یک جلسه طولانی مسایل مختلفی بحث شد.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص برگزاری کمیسیون مشترک برجام بعد از تغییر وزیر خارجه آمریکا گفت: من چنین روایتی را نشنیده‌ام. شکل حضور آمریکا در این کمیسیون با توجه به اقدامات ترامپ همیشه با حاشیه بوده اما تا این لحظه از تغییر زمان برگزاری کمیسیون خبری ندارم.

قاسمی درباره سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران و تعویق سفر ماکرون تصریح کرد: هنوز زمان مشخصی برای سفر وی تعیین نشده بود و من ارتباطی بین سفرها نمی‌بینم. در حوزه‌های متعدد و وسیع رایزنی‌های خود را داشتیم و روابط خود را خواهیم داشت.

وی در خصوص عملیات ترکیه در عفرین شوریه و احتمال همکاری ترکیه و آمریکا در منبج گفت: اجلاس‌ها و نشست‌ها برای یافتن راهکار است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: حضور دیگران بدون اجازه و خواست دولت سوریه اقدامی نادرست است که می‌تواند به نتایج نامطلوبتری بینجامد و دیگران باید حتما به این موضوع توجه داشته باشند. حضور خود خواسته دیگران به افزایش خشونت، خصومت و افراط گرایی منجر می‌شود.

وی درباره ادعای بازداشت خبرنگاران بی‌بی‌سی در ایران را ادعایی بی اساس خواند: از زندانی شدن خبرنگاران بی بی سی اطلاعی ندارم و سخنگوی دستگاه قضا برای پاسخ ارجحیت دارند و فکر می‌کنم چنین ادعا‌هایی واهی است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره برنامه وزارت خارجه برای توسعه دیپلماسی رسانه‌ای تصریح کرد: دیپلماسی رسانه اهمیت زیادی در جهان امروز دارد و ما هم در حد توان در این مسیر حرکت می‌کنیم. این دیپلماسی در زمانی که عده‌ای تلاش می‌کنند چهره ایران را مخدوش کنند ثمربخش است و همه همکاران در وزارت خارجه در مسیر دیپلماسی رسانه‌ای گام بر می‌دارند.

قاسمی در پایان گفت: سفر وزیر خارجه به باکو در روز پنجشنبه صورت می‌گیرد، اما اجلاس امروز برگزار می‌شود./ص

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين