امروز : چهارشنبه, ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/16 - 19:38 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس انجمن علمی سالمندان کشور مطرح کرد؛

توصیه‌هایی برای سفر‌های نوروزی بیماران مبتلا به آلزایمر

رئیس انجمن علمی سالمندان کشور درباره ضرورت‌ها و لوازم مورد نیاز سالمندان مبتلا به آلزایمر در سفرهای نوروزی توضیح داد.

به گزارش بابل نوین، احمد دلبری دکترای تخصصی طب سالمندان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به اینکه ۷ میلیون و ۵۰۰ سالمندان ایرانی داریم و ۳۰ درصد سالمندان کشور تنها هستند، عنوان کرد: با در نظر داشتن مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر در طول سفرهای نوروزی می‌توان شاهد نتایج خوبی در ایام نوروز بود.

وی گفت: بیماران مبتلا به آلزایمر نباید به هیچ وجه تنها سفر کنند و با توجه به احتمال اضطراب و بی‌قراری بیشتر بیماران در طول سفر این گروه‌ها حتما قبل از مسافرت باید با پزشک معالج مشورت کنند.

دلبری افزود: مراقبان سالمندان مبتلا به آلزایمر باید بدانند که در ایام نوروز و در سفرهای نوروزی به میزان یک و نیم برابر مدت مسافرت باید دارو به همراه داشته باشند و در فرودگاه یا ایستگاه قطارفردی کمکی برای این گروه‌ها در نظر بگیرند تا مدارک مهم نظیر دفترچه بیمار، نام و شماره تلفن پزشک معالج، لیست داروهای مصرفی، کپی‌ مدارک و سوابق پزشکی را در محلی امن نگه‌دارند.

رئیس انجمن علمی سالمندان کشور اظهار کرد: شرایط جسمی، روحی و روانی سالمندان متفاوت از افراد در سنین پایین‌تر بوده و باید برنامه‌های سالمندان به گونه‌ای باشد که به این گروه‌ها آسیبی وارد نشود.

وی در خصوص مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر در طول سفرهای نوروزی گفت: مراقبان سالمندان مبتلا به آلزایمر باید یک دست لباس اضافی در کیف دستی این گروه‌ها داشته باشند و کارت مشخصات  کامل به همراه تلفن در جیب بیمار بگذارند یا یک پلاک و دستبند مشخصات همراه بیمار را برای وی در نظر بگیرند.

لوازم مورد نیاز سالمندان دچار آلزایمر در طول سفر

دلبری داشتن عکس جدید از بیمار را یکی دیگر از مواردی عنوان کرد که باید مراقبان سالمندان مبتلا به آلزایمر آن را در نظر داشته باشند و افزود: سعی کنیم برای این گروه‌ها سفری کمتر از ۴ ساعت را در نظر بگیرد و در صورتی‌که سفر طولانی است دو نفر مراقب همراه بیمار را در نظر داشته باشید.

رئیس انجمن علمی سالمندان کشور گفت: آلبوم عکس  یا وسایلی برای سرگرم کردن بیمار، زمان‌های استراحت در بین برنامه‌ها، خودداری از حضور در مکان‌های شلوغ و پرازدحام، داشتن برنامه روتین و منظم نظیری زمانی که بیمار در منزل است، از مواردی است که به این بیماران کمک می‌کند.

وی گفت: مراقبان سالمندان مبتلا به آلزایمر در طول سفر نباید برای فعالیت‌های زیاد برنامه‌ریزی کنند بلکه باید به هر برنامه و فعالیت به اندازه کافی زمان بدهند و ایمنی محل اسکان و روشنایی سرویس بهداشتی و مسیر توالت در طول شب را در نظر بگیرند.

دلبری اظهار کرد: مسافرت به زادگاه بیماران مبتلا به آلزایمر و تجدید خاطرات قدیمی برای آنان بسیار خوشایند است و باید راحتی لباس و کفش در طول سفر را مد نظر قرار دهیم.

رئیس انجمن علمی سالمندان کشور گفت: نباید برنامه‌ها و سفرهای نوروزی مانعی برای مصرف منطقی و زمان مناسب داروها باشد بلکه باید تغذیه سالمندان مبتلا به آلزایمر و مصرف داروی آنها همانند زمان‌هایی که در خانه هستند مد نظر قرار گرفته شود.

وی گفت: مراقبان سالمندان مبتلا به آلزایمر باید این آمادگی را داشته باشند که در صورت ضرورت سفر خود را کوتاه کنند که این گروه‌ها درگیر عوارض متعدد نشوند.

رئیس انجمن علمی سالمندان کشور در پایان گفت: سالمندان نظیر سایر گروه‌های سنی نیازمند سفر و تفریح هستند و باید با در نظر داشتن وضعیت جسمی و روانی سالمندان مبتلا به آلزایمر از این گروه‌ها حمایت کنیم و با در نظر داشتن توصیه‌های مالی پزشکان و کارشناسان سالمندی تعطیلات خوشی را برای این گروه‌ها رقم بزنیم./ص

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين