امروز : دوشنبه, ۳ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/19 - 13:23 ذخیره فایل ارسال به دوستان
یادداشت عیدانه:

بهار طبیعت و آغاز سال تحول احوال

خداوند در آیات متعدد از رستاخیز زمین سخن گفته و بدون شک این ظاهر امر و تلنگری است برای انسان.

به گزارش بابل نوین به نقل از  بلاغ، نوروز، بزرگ‌ترین جشن باستانی ایرانیان، فارغ از هر قوم، نژاد و دین همواره سرآغازی برای طبیعت و مردم بوده است.

طبق سنت‌های قدیم همواره قبل از رسیدن نوروز، خانه‌تکانی و خود را آماده این جشن می‌کنیم اما تا چه اندازه دل‌هایمان را برای یک تغییر آماده و تکان می‌دهیم؟

آیا فلسفه نوروز در نو شدن سال، خانه و امثالهم خلاصه شده است؟

این عید در واقع به مبارکی و میمنت تغییر در وجود و درون انسان‌هاست نه صرفاً تغییر در طبیعت و یک رقم اضافه شدن به سال و آمدن بهار.

در دوره اخیر آنقدر سرگرم ظواهر نوروز شده‌ایم که عمق فلسفه آن را، از یاد بردیم.

فراموش کرده‌ایم که وجود خودمان هم به یک خانه تکانی نیاز دارد، به یک تغییر! تغییری که لازمه زندگی و موجب پویایی آن است.

تحول را باید از درون خود شروع کنیم.

دعای تحویل سال هم به خوبی بیانگر این امر است که مهم‌ترین تحول در نوروز و در آستانه سال جدید، تحول احوال خویش و بهترین دعا در لحظه تحویل سال هم دعا برای تحول اخلاقی خودمان است.

همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند که” تحول سال جدید شمسی مصادف با نوعی تحول در عالم طبیعت می‌باشد، فرصتی است برای اینکه انسان به تحول درونی و به اصلاح امور روحی، معنوی و مادی خود بپردازد. ”

نوروز یک کنایه است، در ظاهر تغییر و نوسازی در طبیعت و در باطن نوسازی خود.

باید درس نو شدن و خودسازی را از طبیعت فرا گرفت، هرچند که ما انسان‌ها همیشه باید به خودسازی بپردازیم، اما نوروز شاید تلنگری برای ما آن هم در ابتدای سال باشد.

این آغاز فرصتی‌است تا گذشته را پشت سر بگذاریم فارغ از هر بدی و ناخرسندی مثل یک فیلتر خوبی‌ها را باخود به سال جدید آوریم و بدی‌ها را کنار بگذاریم، خود را آماده یک شروع تازه کنیم.

بهار آغاز و شروع دوباره برای طبیعت و انسان است، این تحول بیرونی بهترین فرصت برای رسیدن به تحول درونی و آغازی برای رسیدن به تعالی و رشد می‌تواند باشد، البته این صرفاً نباید شور و شوق لحظه‌ای باشد و هنوز ماه اول سال تمام نشده آن را از بین برد، بلکه باید با تلاش و همت همراه باشد.

خداوند در آیات متعدد از رستاخیز زمین سخن گفته و بدون شک این ظاهر امر و تلنگری است برای انسان.

خداوند این فرصت را در اختیار همه قرار داد تا در بهار به یاد رستاخیز خود افتند و پیش از آن درون خود را دچار یک رستاخیز کنند، مهم آنکه می‌توان از این فرصت جهت استحکام ایمان خود به خداوند استفاده کرد.

بهتر این است قبل از نو شدن سال، به جای خانه‌تکانی‌ها، کارهای تکراری و مرسوم، با خودمان خلوت و خوب فکر کنیم تا ان‌شالله با مدد خداوندی و تفکر بیشتر گرد و خاک را از قلب‌هایمان کنار بزنیم.

بهار طبیعت بهار تحول است پس قدر بدانیم و خانه‌تکانی دل کنیم.

http://www.bloghnews.com/fa/doc/note/356747/preview/

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين